• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 32
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Delpi4a - специалист
Имам още един въпрос, за който сега се сетих, на колко градуса е оптимално да върви водата. До сега с камината на дърва поддържах от 50 до 65 - защото нямаше как да има прецизно управление. На котела му дават диапазон от 50 до 70 градуса, но как ще е по - добре: водата да върви на 55 и стайния термостат да изключва по- рядко или водата да е на 65 и изключването да е по-често?
harley davidson - специалист
ср сеп 02, 2020 8:29 amfilmatoplo написа:
Няма точни цифри ,номера е да тлее там някакси в режим подръжка .
Точно така..!! Няма точни цифри..Идеята е огнището да не пропада много надолу ,а да държи почти хоризонтал по време на стен-бай.
harley davidson - специалист
пон сеп 14, 2020 4:03 pmharley davidson написа:
ср сеп 02, 2020 8:29 amfilmatoplo написа:
Няма точни цифри ,номера е да тлее там някакси в режим подръжка .
Точно така..!! Няма точни цифри..Идеята е огнището да не пропада много надолу ,а да държи почти хоризонтал по време на стен-бай.
filmatoplo - майстор
2 на 50 ,какво означава ,2 секунди подава през интервал 50 минути -така ли.
harley davidson - специалист
пон сеп 14, 2020 6:55 pmfilmatoplo написа:
2 на 50 ,какво означава ,2 секунди подава през интервал 50 минути -така ли.
Да ..Това означава,но като се замисля е възможно шнека му да подава за две секунди повече или по-малко гориво ,защото и горивната му камера е по-различна. Така,че остава идеята да не пропада много . Не е добре и да падат и тлеещи неизгорели в пепелника. Както и споменахте по-горе реглажа на стен -бай е различен в зависимост от горивото. Примерно при моя модел за ореховите черупки е необходимо 2 на 25мин.За смес 50-50 орех и слънчогледови 2на 30,а за слънчогледови само 2 на 35. Всичко свързано с въглища не съм горил,но го дават 2на 45.. Но пак казвам,че е много относително ..Понякога самото гориво дори едно и също да е всяка година ,е с различно качество.Тъй,че взимам няколко тона и правя настройки за работен и стен- бай режим.
filmatoplo - майстор
:) Точно казано ,тъй съм и аз , :? чудя се какво се случва по натам с котлите като ги оставя в ръцете на ползвателите им :wink: .
Delpi4a - специалист
Явно няма точен отговор и на колко градуса да върви водата, на 50 или на 70. Аз лично съм решил да започна с температура от 65 градуса с подаване 4 сек на изчакване 120, стайния термостат нагласен на 23 градуса, по нататък може да сложа 1-2 термоглави.
За стенбая, на моя контролер ми казаха,че е автоматичен, в което не виждам логика при положение,че за всеки вид гориво би трябвало да е различен.
Тъй като имам доста свободно време почетох доста тук,над 1000 страници и малко се притеснявам относно преоразмеряването на котела. Аз моя го взех по-голям,нали все да има, но при Емташа и изобщо при този вид горелки не мисля,че е проблем. При Емташ-а моделите 29 кв и 35 кв нямат разлика- габаритните размери са едни и същи,горелката,шнека и вентилатора също. Водната риза и на двата е 76л дори времената на подаване и изчакване в книжката ги дават еднакви,единствената разлика,която се вижда е,че 29 кв тия е с около 70кг по-лек - откъде идва тази разлика за сега ми е Енигма.
Мисълта ми е,че разхода при този вид горелки между близки киловати ,до 10, едва ли ще е толкова голяма- шнека подава гориво - с каква скорост и температура ще гори зависи само от самото него ( горивото ) - тоест не зависи от топлозагубите на къщата. По -големият ще достигне по-бързо зададената стайна температура и стайния термостат ще го изключи- тоест не би следвало да изгори повече или поне не кой знае колко повече гориво. А колко време ще работи зависи от топлозагубите на обекта. Или поне с тази логика се успокоявам за избора си.
На този етап единственото,което според мен не са направили на както трябва на Емташ-а е вентилатора и то не толкова мощността му,колкото липсата на прецизно управление.
шоп - майстор
По-тежък е със 70кг, защото има повече топлообменна площ в котела.
filmatoplo - майстор
Разлеките са в топлообменника .
Delpi4a - специалист
вт сеп 15, 2020 12:31 pmшоп написа:
По-тежък е със 70кг, защото има повече топлообменна площ в котела.
Което по пътя на логиката означава,че при всички случай големият е по-добър. Ще изгорят еднакво количество гориво,но 35 кв. ще е по-ефективен. :-D
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 32

Тема "Котел Emtas EK3G/S-30, мнения и препоръки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: