• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 32
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Стига да не прави конденз прекалено по големия топлообменник ,имат разлики в големините на горивна камера и във вентилаторите.Е някой са близки де като горивни камери,искат лека доработка за по добра и ефективна работа -колегата е качил даже клипове с тунинга :supz: .
Delpi4a - специалист
вт сеп 15, 2020 12:51 pmfilmatoplo написа:
Стига да не прави конденз прекалено по големия топлообменник ,имат разлики в големините на горивна камера и във вентилаторите.Е някой са близки де като горивни камери,искат лека доработка за по добра и ефективна работа -колегата е качил даже клипове с тунинга :supz: .
За конденз не съм мислил, но в котела не би трябвало да влиза студена вода,в най-лошият ся :-D :-D случай постъпващата вода ще е със стайна температура - 20 - 25 градуса ,а камерата на котела ще е постоянно топла, заради тлеенето на стенбая. А дори и да се получи малко конденз все пак котела е от неръждаема-жароустойчива стомана - така,че...
Това са мой разсъждения...
Вентилаторите са едни и същи - 250 вата - 600 кубика на час. Шнековете също,по 750 вата.
Клиповете ги гледах всичките по десетки пъти :-D но моят модел е DFA нямам димооградни тръби, но имам водна риза на фукса ( или както се казва ) тоест преди кумина,която трябва да намали,сиреч да отнеме от температурата на димните газове и тя не трябва да е повече от 70-100 - надявам се това да е така. :-D
filmatoplo - майстор
Наблюденията ще си покажат през зимата :) .
шоп - майстор
Много е далеч от неръждаема ламарина.
Здравейте колеги, ще постна снимки на модифициране на отвора на вентилатора, за да се регулира много точно и плавно подаването на въздуха, понеже действително е много силен вентилаторът. С този мод супер точно се наглася въздухът - от почти никакъв до кой колкото иска.

Прикачен файл

03.jpg
03.jpg (76.8 KиБ) Видяна 2050 пъти

Прикачен файл

02.jpg
02.jpg (100.85 KиБ) Видяна 2050 пъти

Прикачен файл

01.jpg
01.jpg (101.41 KиБ) Видяна 2050 пъти
Последна промяна от dreamdreamt на нед сеп 27, 2020 12:17 am, променено общо 1 път.
Delpi4a - специалист
Здравейте, след първите малко по-хладни нощи, макар и над нулата, да споделя мнението и наблюденията си относно работата на котела - Хидротерм DFA 35 KW.
Разбира се, едва ли ще изненадам собствениците с нещо, но се надявам да съм/сме от помощ на тези, които се колебаят дали да си закупят подобен модел.
Така, като всяко нещо и това си има плюсове и минуси, кои са повече или кой на какво точно държи е въпрос на гледна точка и едва ли има универсален отговор, тост нямам намерение да правя реклама или антиреклама.
Тези, които имат намерение да си закупят такъв котел трябва да знаят, че иска хубав комин. Моят е поставен в пристройка до къщата и комина му идваше нисък или къщата му прави завет-не знам, но факт, че имаше проблем, та го надстроявах. Когато работи котела комина не е от такова значение, но при стенбая трябва да тегли, защото иначе в камерата се получава голямо задимяване, което пречи на възпламеняването. Това задимяване, може да се доведе и до гръм в кюнците, пушене от кюнците и прочие -тост, комина не е никак за подценяване.
Друго, което новите собственици трябва да имат предвид е шума. Котела не е никак тих и ако е в пристройка до спалнята ви или в помещение под нея задължително трябва да се замислите за шумоизолация. Нощно време отчетливо- ясно се чува и шнека и турбината, така че ...
Ще се върна на кюнците, които както и казах при мен имаха проблем. Аз съм с около 2м хоризонтален път със съответния наклон, но на 160мм намерих само емайлирани конци, които първите десетина дена правиха ужасен конденз, след това спряха -свалях ги, чисти са, както и комина, който надстроявах. Та не препоръчвам такива, емайлирани, кюнци. По-малкият котел, 25kw, е със 130мм димоотвод, но големия е със 160мм - и това в хубаво да се има предвид.
Относно работа на самия котел - ползван е само със слънчогледови пелети с калоричност 4 500 kkal, е или поне така пише на чувала, но са черни а не от онези зеленеещите, та с тези пелети настройките са 4/110 при работен режим и 3 сек/30мин. при стенбай, трябва да се знае, че контролера не позволява по-малко при стенбая, сиреч не може подаването да е под 3 сек и изчакването над 30 мин, но за тези пелети това пък идва идеално, огнището след 12 часа почивка не пропада,а долу няма нищо не изгоряло.
Вентилатора, освен шумен идва и малко по- мощен дори и със затворена клапа, аз залепих половината от нея и с алуминиево тиксо -пак идва една идея по-силен, но ако се намали повече, няма да може да запали хубаво огнището след дълга почивка. Но твърдя, че за мен съм му намерил оптималния вариант, тост не е болка за умиране.
Кюнците при работа на изхода на котела парят-не могат да се пипнат, но след отвесната част - 60 см на хоризонталната стават приятно топли и си държиш спокойно ръката върху тях.
Конденз - котела направи един път конденз при първото палене, след това никакви проблем с това.
За поддръжка абсолютно не претенциозен. В това отношение е повече от добре. Аз изхвърлям само един пепелник веднъж на 4 дни, е малко препълнен, тост по-добре е да се хвърля на 3 дни. Друго няма, може би ще е хубаво след края на отоплителния сезон топлообменниците да се минат с телена четка, но за сега-няма нагари, няма сажди-нищо.
Контролера-изключително прост, не съм сигурен дали това е плюс или минус. Няма какво да му объркаш, олигофрен да си ще го настроиш, но пък можеше да измислят поне едно плавно управление на вентилатора -21 век сме все пак.
Разхода - бях го направил първо на 65 градуса настройка на водата със стаен термостат 23 градуса вкъщи. След няколко дни установих, че така водата ми идва прекалено топла и в стайте стига 25 градуса, намалих водата на 55, така термостата гаси котела на 23.5 градуса в стаята стига до 23.8 и го пали на 22.5 градуса. Тук трябва да кажа, личното ми мнение е, че стайния термостат е хубаво да е в най-студената стая, а в спалня и детска, примерно, да се сложат термоглави. За себе си съм решил, че догодина в спалнята си ще сложа такава глава, защото е по-топла и нощно време ми идва малко горещо,а с термоглавата-преди да легна врътвам на две и готово. Пак казвам-въпрос на личен избор. За разхода отоплява се цялата къща - котела не пали повече от 3-4 пъти за по 40-50 Мин. Тост цял ден е на стенбай,пали се вечер между 6 и 7 часа, след това се пали към 12-1 през ноща и сутрин към 5-6 -между 1 и 6 през ноща не знам дали се пали-проспивам го. Та с този цикъл на работа точно един чувал пелети -15 кг. Бункера лови 4 чувала.
Като цяло трябва да кажа, че не е много удобен за предходния сезон, може би заради и големината му, мисля, че на студено ще се държи доста по- добре - лично мнение.
Като оценка -цена, качество, удобство и разход - по десетобалната система се колебая между 6 и 7, със сигурност има много по-добри от този, но пък там цената им ще е друга, дали си заслужава, всеки си преценява.
harley davidson - специалист
Привет колега..!! Димът в горивната камера е в повече, защото захранването 3 на 30 в стендбай режим е много. Вярно е ,че не се допуска пропадане на огнището, но можеш да го постигнеш с настройки 3 на 50 за слънчогледови пелети. Това е само съвет от личен опит. 3 на 30 е по-скоро настройка за орехови и бадемови черупки, а също и костилки от кайсия и сливи. 3 на 40 пък е за костилки от праскова.. Аз съм с котел Хидро Терм 35кв. ,но при мен настройките започват от 2сек. и от 20 минути минимум за интервала. И понеже съм 2 на 40 в момента, нямам никакво пропадане. Най-дългият ми стендбай беше 48 часа след което запали за секунди. По време на този режим от огнището излиза пушек колкото от една запалена цигара. Горя слънчогледови в момента. Стаята в която е добре да се постави термостата трябва да е нещо съвсем умерено..Нито топло ,нито студено. Ако пък имаш помещение което остава студено просто по-голям радиатор или каквото там ползваш. При теб се вдигат градусите, защото термостата е поставен в студена стая. Когато тя достигне 23 градуса в другите е 25..
Delpi4a - специалист
вт окт 27, 2020 12:53 pmharley davidson написа:
Привет колега..!! Димът в горивната камера е в повече, защото захранването 3 на 30 в стендбай режим е много. Вярно е ,че не се допуска пропадане на огнището, но можеш да го постигнеш с настройки 3 на 50 за слънчогледови пелети. Това е само съвет от личен опит. 3 на 30 е по-скоро настройка за орехови и бадемови черупки, а също и костилки от кайсия и сливи. 3 на 40 пък е за костилки от праскова.. Аз съм с котел Хидро Терм 35кв. ,но при мен настройките започват от 2сек. и от 20 минути минимум за интервала. И понеже съм 2 на 40 в момента, нямам никакво пропадане. Най-дългият ми стендбай беше 48 часа след което запали за секунди. По време на този режим от огнището излиза пушек колкото от една запалена цигара. Горя слънчогледови в момента. Стаята в която е добре да се постави термостата трябва да е нещо съвсем умерено..Нито топло ,нито студено. Ако пък имаш помещение което остава студено просто по-голям радиатор или каквото там ползваш. При теб се вдигат градусите, защото термостата е поставен в студена стая. Когато тя достигне 23 градуса в другите е 25..
Здравей колега, благодаря за изчерпателния отговор.
Може би на места аз съм се изразил неправилно.
За стенбая: моят контролер, тоест контролерите от този тип НЕ позволяват подаването да е под 3 сек, а изчакването НЕ може да е по-голямо от 30 мин. Защо е така -нямам отговор.
За температурата -термостата си е поставен в нормална стая,не мога и да кажа,че имам топли и студени, но ... Та термостата е поставен далеч от радиатор,врата и прозорец -тост точно където си трябва. Но когато котела работи на 65 градуса радиаторите се затоплят много на 23,5 градуса термостата гаси котела,но помпата продължава да върти топлата вода,радиаторите си отдават и така в стаите температурата се вдига до 25 -във всички стаи. Затова в това топло време намалих температурата на водата на 55 градуса,така термостата пак гаси на 23.5, но радиаторите не са толкова топли,за да вдигнат температурата в стаите на 25,а достигат до около 23.8. може би,ако търся точна прецизност може да се намали температурата на водата с още 2-3 градуса, но това вече е въпрос на индивидуални настройки. Предполагам доста по-умните контролери имат изход за датчик на външната температура.
Delpi4a - специалист
Здравейте, със застудяването на времето се наложи да направя и малки промени в настройките 😃 тъй като при старите разхода се увеличи до 5 чувала дневно без да има нужната топлина вкъщи. Подаването е 14 сек,а изчакването 150 сек. При стенбая 8 сек подава - 25 мин. чака. Водата остава на 55 градуса. На пръв поглед числата изглеждат големи, но в пепелника няма не изгорели пелети,а пламъка е идеален без да пропада огнището. При по-малко подаване или по-голямо изчакване огнището не пропада много, но достатъчно,за да е под горния ред въздушни отвори,в следствие на което пламъка е видимо по-слаб и котела не може да загрее водата или поне не достатъчно бързо, което доста увеличава разхода не пелети. Сега при тези настройки с нощни температури около -5 ; -6 градуса и дневни около 0 - та разхода е 3 чувала. Ако увелича температурата на водата на 60 градуса разхода не се увеличава значително,тоест дори не се усеща на чувалите, но вкъщи дори след преминаване на стенбай на котела температура се вдига до над 24 градуса.
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 32

Тема "Котел Emtas EK3G/S-30, мнения и препоръки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: