• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
AviRad - напреднал
Създавам тази тема за да обменим идеи и обединим усилия в създаването на безплатен софтуер с отворен код, който да бъде използван за контол и мониторинг на пелетни горелки с контролер NPBC.

Веднага искам да уточня, че става дума за reverse engineering на протокола за комуникация през серийния порт на контролера. За целта просто ще се прави запис на вървящата комуникация и след това анализ на база показанията на горелката и приложението. Дезасемблирането на софтуера, както на горелката, така и на NPBC_Monitor.exe, биха могли да бъдат разглеждани като нарушение авторските права на производителя, затова искам да подчертая, че няма да се занимаваме с това.
------

Използвам следната постановка:
1. Горелка Greyko RB30 + RS232 към USB адаптор
2. Виртуална машина с Windows 7
3. Trial версия на Device Monitoring Studio
Предимствата на виртуалната машина са, че лесно се пренася на друг компютър, а и изтичнето на trial периода не е болка за умиране ако сме си направили един snapshot в началото.

Прилагам видео, което записах като първи опит за следене на комуникацията - https://drive.google.com/open?id=0BwD6o ... E9wTU1Dd1E
Също така и един документ за анализ на данните - https://drive.google.com/open?id=1KcVzQ ... StGtw9ZOT4

Greyko Monitor - git репозитори, където разработвам .NET приложение, което да комуникира с горелката

Малко понахвърлях безразборно нещата, но с времето ще ги дооформя и форматирам :)
Та какво съм открил до тук:

I. Базови принципи.
Настройки на серийния порт - 9600 / 8 / 1 / N

0x5A 0x5A - 2 bytes - хедър
0xXX - 1 byte - общ размер на данните, включително и checksum-ата
0xXX - 1 byte - command Id (този параметър се изпраща само при заявката за да укаже на горелката какво искаме да ни върне или какъв параметър искаме да променим)
....
0xXX - данни - особеност тук е, че стойността на всеки байт информация се увеличава със стойността на отместването му спряно началото на командата
....
0xXX - 1 byte - checksum - смята се сумата на всички данни след хедъра и след това XOR 0xFF

II. Команди
0x01 - изисква обща информация за състоянието на горелката

0x04 - взема настройките за режимите на работа на горелката

0x07 - сменя Tset на горелката
gnt69 - майстор
Аз съм за макар че не говориш на български. Лошото е че не мога с нищо да помогна освен с тест. :supz:
AviRad - напреднал
Съжалавям, че така директно се хвърлих в дълбокото, но исках да дам колкото се може повече технически детайли, които съм открил. Да не се налага, ако някой реши да се хване да човърка и той, да открива топлата вода.
Помощта с тестването ще е безценна :thumbs: Разполагам само с моята горелка, а ще е добре да се опита и на други.
.. но това на един по-късен етап, нека приложението стане поне малко от малко функциониращо.
gnt69 - майстор
AviRad написа:
Разполагам само с моята горелка, а ще е добре да се опита и на други.
.. но това на един по-късен етап, нека приложението стане поне малко от малко функциониращо.
:supz: :partyman:
stan4o333 - специалист
Здравей колега , с малко закъснение видях поста ти благодарение на друг колега от форума ( преди малко ми каза че си пуснал тема ). Сега ще разгледам подробно нещата и мисля да се вкл. и аз в разработката на софтуера.
stan4o333 - специалист
21 1 byte Tdhw = 0x3C - 0x12 / 42 градуса /

Тук съм си вързал втория датчик за да ми следи студената ( връщащата се ) вода.
stan4o333 - специалист
Standby/Ch Priority ( 5A 5A - хедър ) ( 04 - размер на данните ) ( 03-поле ) ( 01 - Mode ) ( 02- приоритет ) ( FB - чексума )

Standby/Ch Priority 5A 5A 04 03 01 02 FB


Mode:
Standby - 0x01
AUTO - 0x02
Timer - 0x03

Приоритет:
Ch Priority - 0x02
DHW Priority- 0x03
Paralel Pumps- 0x04
Summer Mode- 0x05
stan4o333 - специалист
17 1 byte Errors: 0x0D - No errors
0x2D - Pellet_Jam
stan4o333 - специалист
Сега въпроса ми е към всички заинтересовани за какво устройство да се напише нов софтуер. Според мен ако се напише за windows няма да е по-различен много от сегашния на NATURELA защото ще е ОС ЗАВИСИМ , т.е за да се ползва трябва пак да има компютър свързан към горелката и евентуално за да се наблюдава и управлява трябва ТеамВюар или Десктоп мениджър и т.н . Мисълта ми е да се напише на някаква Web платформа подържана от Ардуино или Raspberry Pi или др подобни която ще може да се достъпва директно през WEB .


Давайте предложения !!!
gnt69 - майстор
Най добре за андроид. Всеки има я таблет я телефон. :partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Температурен мониторинг GREYKO RB (NPBC)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: