Най - вълнуващия въпрос зимно време.
N.Petkov - специалист
Здравейте, имам камина Амелия 25кв. Горя дърва на две години и въпреки това стъклото се опушва доста бързо, каква може да е причината?
koveslav - майстор
Най-вече на запушен комин. Есенно време,веднага след почистването на комина стъклото се зацапва за около две седмици.Пролетно време,в края на сезона и след десетина кубика изгорени дърва,за четири-пет дни е готово.
stiv1961 - майстор
N.Petkov написа:
Здравейте, имам камина Амелия 25кв. Горя дърва на две години и въпреки това стъклото се опушва доста бързо, каква може да е причината?
Тягата на комина :) В апартамента съм на последен етаж и стъклото се опушва за два-три дни, на село съм на първи етаж от три етажна къща и стъклото е ....джам :)
themask - специалист
При мен тягата не е проблем (в къща съм). Стъклото се опушва бързо, но в момента изгарям дървенията от стария покрив - чам, престоял на открито това дъждовно лято :) Предполагам е от влагата и лошия мат'риал (по Б. Борисов) :partyman:

Между другото как си чистите комините?
Jacomo - специалист
Дървата са ти мокри, влагата кондезира на стъклото и пушека се натрупва по нея.
Andri01 - майстор
Има едни прахчета за чистене на комините,които се изгарят в камината.Горят със синкав пламък,около 15-на секунди.
themask - специалист
Да, чувал съм за прахчетата, но съм се чудел дали са ефективни :) Ще ги пробвам. То по-големият проблем е с тръбата, която се включва към комина, защото е извита.
lov - майстор
От всичко изписано до тук и да и не.
На истинските камини дето съм виждал и съм се чудил как става номера е че има много малки процепи около стъклото и така в камерата за горене се създава една въздушна завеса която не позволява това опушване.
Иначе и моите стават такива да една седмица дори и с напълно сухи дърва. жената е намерила чалъма с един препарат за загорели тенджери. Напръсква ги с пяната и след 10-15 минути се забърсват и стават като нови.
vladilen - специалист
камината трябва да е добра и да има така наречената функция чисто стъкло
http://www.kratki.eu/s/32/fireplace-inserts?fc=1
огледай както каза колетага по горе дали стъклото се обдухва от тези процепи между рамката на вратата и стъклото -ако няма такива почти съм сигурен че това е проблема - следва основно почистване със сваляне на стъклото
можеш да хвърлиш око в някой магазин с по маркови камери за вграждане как трябва да изглеждат тези отвори...
успех
koveslav - майстор
Процеп има при моето Прити и той е около 5мм,през него влиза вторичния въздух и повечето време стои със затворени клапи и гори само с този въздух.И ефекта е точно както го описах-при чист комин и голяма тяга,дори и при затворена клапа на комина се вижда,как постъпващия през този процеп въздух отделя пушека от стъклото и пушека се завихря обратно към камерата.Позапуши ли се комина,този ефект поне видимо го няма и стъклото започва да се опушва за няколко дни.Ако комина е малък за камината и да има такива процепи нещата все така ще си бъдат по принцип.

Тема "Защо се опушва стъклото на камината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: