• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivo_georgiev - помощник
Здравейте,

в последно време имам проблем с парното и днес попаднах на този прекрасен форум.

Искам да Ви помоля за съдействие. Преди известно време ми монтираха трипътен вентир на котлето и след тази намеса един от вертикалните ми щрангове отказа.

Инсталацията е стара първоначално гравитационтна, но на по-късен етап и е добавена помпа. Топлата вода се качва до покрива и оттам по 5 щранга слиза по етажите на къщата.

Съответно с трипътния вентил най-далечния щранг отказа. Странното е, че от същото място от покрива тръгва още един щранг а той няма проблеми. Предполагам тръбите на неработещия щранг са позапушени затова щиркулацията я няма там.

Нямам възможност да регулирам системата, защото повечето радиатори са стари и нямат секренен кран, с който да го направя.

Имам една идея да поставя малка циркулационна помпа на този щранг пък лятото да го мисля.

Според Вас дали ще стане?

Ако има някой майстор от София и му се занимава, моле да пише едно лично да се разберем за консултация и евентоабно преработка, защото аз говорих с 3-ма но явно не съм оцелил момента и ми се накараха, че искам да им дам пари :-D

Благодаря предварително
Малко си чел.
Какъв е вентила? Кран има ли преди него?
ivo_georgiev - помощник
Вентила е 55 градуса закупен от http://www.thermoeconomic.com/ на 1 1/4 . От там ми казаха, че за този клапън не трябва кран, но аз все пак сложих. Първоначално беше отворен, но в момента съм го затворил на половина.
ivo_georgiev написа:
Вентила е 55 градуса закупен от http://www.thermoeconomic.com/ на 1 1/4 . От там ми казаха, че за този клапън не трябва кран, но аз все пак сложих. Първоначално беше отворен, но в момента съм го затворил на половина.
Вероятно пропуска малко. Притваряй по малко, докато ти хареса, но внимавай да не го ограничиш прекалено!
Какъв е котела? Байпас на трипътния с невъзвратна клапа има ли?
preslav - майстор
На мен пък ми е странно защо гравитационната система е замененна с помпа - пробвай да регулираш потока през другите щрангове!
ivo_georgiev - помощник
Котела е Грейко 30-ка . Няма нищо на байпас-а след. След изхода на топлата вода имам една разделяща за подаващата тръба към радиаторите и към байпаса. От отклонението на байпас-а има кран и след него направо в трипътния.

Трипътния му дават 2400 литра на час пропускане на този размер не знам дали това може да е проблем-а
ivo_georgiev - помощник
preslav написа:
На мен пък ми е странно защо гравитационната система е замененна с помпа - пробвай да регулираш потока през другите щрангове!
Еми преди 10 години когато монтираха старото котле майсторите го преправиха. Съответно намалиха 3-но подаващия щранг и вертикалния такъв със медни тръби за по-малък обем вода.

В системата не е имало проблем докато работеше на твърдо гориво и преди това на пелети, но без трипътен
preslav - майстор
ivo_georgiev написа:
preslav написа:
На мен пък ми е странно защо гравитационната система е замененна с помпа - пробвай да регулираш потока през другите щрангове!
Еми преди 10 години когато монтираха старото котле майсторите го преправиха. Съответно намалиха 3-но подаващия щранг и вертикалния такъв със медни тръби за по-малък обем вода.

В системата не е имало проблем докато работеше на твърдо гориво и преди това на пелети, но без трипътен
В такива моменти се опитвам да върна лентата назад и да видя кое е онова чудо дето направи работеща система в неработеща.
2400 на час е напълно достатъчно. Този вентил го дават за над 32 киловата.
Тичай да притвориш още малко крана!
АААААААААА, на колко градуса ти бачка горелката?
И наистина, ако имаш кранове на щранговете, регулирай от там, както те посъветва колегата!
Преслав, ясно, че трипътния е основното чудо, но той никак не е излишен. Въпрос на настройка и синхронизация с останалите компоненти.
Не бих разбутвал работеща гравитачна система, особено пък намаляване на обема вода и оскъпяване с медни тръби.
Добавяне на помпа и замяната на котела с пелетен не пречат, а добавят доста плюсове.
ivo_georgiev - помощник
Трифон П.Трифонов написа:
2400 на час е напълно достатъчно. Този вентил го дават за над 32 киловата.
Знам затова го и взех.

Горелката работи на 66-68 градуса.

Нямам за съжаление повече кранове, които да намалявам.

От 3-те етажа тази година успях само един да ремонтирам и съответно рам имам и съм ги намалил.

Сега за тест извадих клапана на трипътния и затворих байпаса. Ще изчакам 30 мин да видя дали ще тръгне щранга. Видимо температурата падна със 8 градуса за 10 мин предполагам просто е развъртели водата от този щранг
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "2 циркулационни помпи на локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: