• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Анди, сякаш ми са струва, чи нямаш сикретни вентили.
Инвестирай в тях, напърчи щранга и дано ти'й достатъчен арчлъка!
Здравейте,

Темата е стара но се надявам да намеря някакво решение.

Имам газов котел Baxi Duo-tec Compact дали мога да вържа към нея още една помпа?

Трасето е дълго, имаме 8 радиатора в няколко кръга както лира и бойлер със серпентина.
Преди да мина на газ бях с пелетен котел и помпа Grunfos ALPHA 2L 25-60 180 до сега нямах проблеми с отоплението.

След като пуснахме газовия котел към същата инсталация няколко от големите радиатори не се затоплиха, бяха топли наполовина. Вградената помпа на газовия котел е Grundfos UPM 3S 15-60 AZJ. Техниците които монтираха газовия котел ми казват че тази помпа била мощна и проблемът не е бил там, а в самата инсталация. Но сега не ми се сменят тръби и да правя всичко наново.

Ако свържа Алфата последователно към газовия котел дали ще имам по-добър ефект? Така или иначе ми е излишна.
Къде ще е по-добре да се монтира? На студената линия преди вградената помпа или след нея на топлата линия?

Много ще ми е удобно точно преди колекторите на топлата линия, но не знам дали ще е удачно.

И мога ли да взема захранване директно от клемите на вградената помпа за да се включват едновременно двете помпи и има ли вероятност да си пречат един на друг все пак са с различни мощности? Трябва ли задължително да монтирам възвратен клапан?
нед юли 25, 2021 2:47 pmkemo69 написа:
Последователно- увеличаваш напора. Дебитът остава колкото на по слабата помпа, според мен.
Успоредно- увеличава се дебитът. Това те интересува теб.
Само дето, за да ги свържеш така, трябва да са абсолютно еднакви. Значи и това не ти върши работа.

Не е проблемът в помпата, както са ти казали.

Секретни вентили има ли по радиаторите? С тях се регулира дебитът през радиаторите- баланс на инсталацията.

Преди не е имало проблем. Какво е различното сега? Температура на топлоносител, като това не е задължително.
Също не е задължително радиаторите да са изцяло затоплени. Особено щом стаите са топли.

А какви са тръбите? Кой ги лепи?
LazarGanev - "Велик майстор"
Както са ти казали техниците, проблемът не е в помпата, а у този, който е правил инсталацията. Сигурен съм, че може да се отървеш само с хидравличен баланс на системата, но ако се стигне до монтаж на помпата, трябва да стане чрез хидравличен изравнител
Благодаря ви за изчерпателните отговори. :prayer:
LazarGanev написа:
Както са ти казали техниците, проблемът не е в помпата, а у този, който е правил инсталацията.
Да така е, но проблемът е че аз и баща ми правихме инсталацията :-D

Тръбата до колекторите е цолска ппр, след колекторите всичко е ф20 ппр.

Не мога да си обясня защо когато палих пелетния котел всички радиатори се затопляха, температурата на водата беше нагласена на 60-65 градуса нялагането на 1.5 бара.
След като премахнах пелетите и започнах да включвам газовия котел през зимата го настройвах на 60 градуса, дори вдигнах налягането до 2 бара но ефектът беше нулев. Двете стаи с проблемните радиатори бяха студени както и самите радиатори.

Нали ако има някакво запушване или нещо друго трябваше и с пелетите да имам проблем, инсталацията е същата и нищо не сме променяли.

И последно да разбирам че с вързването на допълнителна помпа моята работа няма да стане.
Не искам и да повредя нещо по котела, защото може да не ми признаят и гараницята.

Ще поразпитам за хидравличен баланс на системата.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юли 25, 2021 7:58 pmkemo69 написа:
проблемът е че аз и баща ми правихме инсталацията :-D
То е ясно от долния цитат:
нед юли 25, 2021 7:58 pmkemo69 написа:
Тръбата до колекторите е цолска ппр, след колекторите всичко е ф20 ппр.
Колекторна система с ППР тръби - това е все едно да си купиш и носиш в куфара кожуси и ушанки на екскурзия в Дубай - т.е. абсолютно излишно оскъпяване, което може да свърши само човек без хабер. За какво е този колектор? Да осигури еднакъв поток за всички радиатори - така отговарят всички без хабер от хидравличен баланс. Е, питам аз - след като има колектори, защо няма не всички радиатори са еднакво топли? :cool:
нед юли 25, 2021 7:58 pmkemo69 написа:
...
Не мога да си обясня защо когато палих пелетния котел всички радиатори се затопляха, температурата на водата беше нагласена на 60-65 градуса нялагането на 1.5 бара.
След като премахнах пелетите и започнах да включвам газовия котел през зимата го настройвах на 60 градуса, дори вдигнах налягането до 2 бара но ефектът беше нулев. Двете стаи с проблемните радиатори бяха студени както и самите радиатори.
...
Е, ако е така, остава да сравниш настройките на помпите.
Това не изключва необходимостта от баланс.
krasi92 - майстор
Сложи си старата алфа където ти е удобно и прехвърли кабела от новата на старата за проба. Двете заедно недей
LazarGanev написа:
Колекторна система с ППР тръби - това е все едно да си купиш и носиш в куфара кожуси и ушанки на екскурзия в Дубай - т.е. абсолютно излишно оскъпяване, което може да свърши само човек без хабер. За какво е този колектор? Да осигури еднакъв поток за всички радиатори - така отговарят всички без хабер от хидравличен баланс. Е, питам аз - след като има колектори, защо няма не всички радиатори са еднакво топли? :cool:
Това е което сме направили:

Прикачен файл:
123.jpg
123.jpg (33.37 KиБ) Видяна 480 пъти

От газовия котел сме пуснали ппр тръби към съществуваща инсталация разстоянието е около 3-4 метра. След това се вижда всичко. Вдясно е пелетния котел, крановете към него са затегнати.
Просто нямаме възможност да пуснем на всеки радиатор отделни тръби. За това сме го направили по този начин. Един кръг на няколко радиатора.
krasi92 написа:
Сложи си старата алфа където ти е удобно и прехвърли кабела от новата на старата за проба. Двете заедно недей
Да, наистина и това е вариант. Но тази вградената помпа когато не работи ще пуска ли водата?
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юли 25, 2021 9:37 pmkemo69 написа:
Това е което сме направили:
По-зле е от колкото си го представях. Този колектор освен предпоставка за течове, за друго не служи (особено с тези ППР холендри). Мини кранчетата със сигурност ограничават дебита и допринасят за проблема, заради който отваряш тема. Балансирай системата и не мисли за други щуротии. Аз на твое място бих разкарал този колектор и бих подвързал четирите линии директно към ф32 с тройници
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "2 циркулационни помпи на локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: