Най - вълнуващия въпрос зимно време.
usani - напреднал
Така да кажа че ми е мътна материята,но чета и питам.Живея в апартамент 140кв. с локално парно на въглища с чугунени радиатори и стоманени тръби правено преди 25г.Системата е на самотек,котелът е руски не му знам данните но 85 глидера чугун и доста вода в тръбите той си прави 100 градуса без проблем.Искам да сменя 3 от 5-те радиатора с конвекторите на Клима2000 и тук е въпросът дали ще стане без допълнително преправяне на системата и монтиране на помпа.?Тръбите с които се свързват радиаторите са на 3/4 размер,Идеята е по бързо затопляне,намаляване на водата която е в момента с минимални преправяния по системата.
Ping Pong - напреднал
Мисля че трябва да сложиш помпа за по бьрза циркулация на водата през конвекторите.иначе ще духа студено
usani - напреднал
Имам притеснение че дори да сложа помпа,след толкова години не ми се мисли какво има по тръбите като мизерия.Няма ли да се задръсти помпата или да и пречи на работата виждал съм от стари радиатори какво излиза.
preslav - майстор
usani написа:
Имам притеснение че дори да сложа помпа,след толкова години не ми се мисли какво има по тръбите като мизерия.Няма ли да се задръсти помпата или да и пречи на работата виждал съм от стари радиатори какво излиза.
Нали на парното това му беше предимството, че не духа като климатик? Аз лично не бих разбутал работеща система само за да съм в крак с модата. Евентуално бих автоматизирал дъртия котел.
usani - напреднал
Не го правя щото е модерно,а за по високо КПД на системата.Не знам колко литра има в момента но са много,целя по бързо затопляне.Чугунения радиатор под 70 градуса топли него си.
preslav - майстор
usani написа:
Не го правя щото е модерно,а за по високо КПД на системата.Не знам колко литра има в момента но са много,целя по бързо затопляне.Чугунения радиатор под 70 градуса топли него си.
Няма нищо вярно в твърденията ти, освен това за по-бързото затопляне, ама парно на ON/OFF не се кара.
zdravcho - специалист
usani написа:
Не го правя щото е модерно,а за по високо КПД на системата.
За по-добро КПД смени вида на радиаторите - старите чугунени с алуминиеви добре оребрени.
usani написа:
не му знам данните но 85 глидера чугун и доста вода в тръбите той си прави 100 градуса без проблем.
usani написа:
Не знам колко литра има в момента но са много,целя по бързо затопляне.
Последно :?
За по-бързо затопляне една циркулационна помпа няма ли да свърши работа
usani написа:
Чугунения радиатор под 70 градуса топли него си.
- не съм съгласен, но това си е лично мое мнение. Въпреки това, както казах за по-добро КПД смени вида на радиаторите

Нещата не са толкова прости - при конвектора имаш принудително обдухване с въздух на топлообменника, докато при обикновения радиатор - естествена конвекция. Принудителното обдухване ще изисква повече топла вода, за да се поддържа топъл изходящ въздух, а не хладен. Повечето топла вода в случая ще се осигури с циркулационна помпа, обаче това дали няма да промени режима на работа на котела - да понижи t° на изходящата вода. Казваш
usani написа:
Системата е на самотек,котелът е руски не му знам данните...
Ping Pong - напреднал
Аз сьм с този тип конвектор в магазин 72м2 повярваите ми стопля много по бьрзо
LazarGanev - "Велик майстор"
Помпата щяла да се задръсти, ами питата на конвектора? Не си вкарвай таралеж в гащите! Проблемът не е в литража на системата, 85 глидера на 140м2 са твърде малко - добави още 50 и си свиркай.

Тема "Смяна на радиатори с конвектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: