Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Каква по вид е термопомпата ,предполагам въздух -вода или въздух-въздух ,със какво топли - радиатори, водноподово,вентилконвектори или въздуховоди.Опиши малко повече и около това как регулираш температурата стая по стая .
Последна промяна от filmatoplo на пон ное 27, 2017 12:00 pm, променено общо 1 път.
mutibg - напреднал
Да може да се окаже голям шок. От опит мога да кажа че монофазна термопомпа няма да си взема. Помпата се влияе много от тока а нашата ел. мрежа е скапана. Преди месец пак виках един познат от енергото да ми замери фазите и пак са 200 на 215 на 220 и ако се паднеш на куцата фаза хем ще е пресветва като коледна елха къщата като пали помпата хем ще работи по-дълго време докато достигне температурата хем ще ти е по-скъпо.
шоп - майстор
@mutibg, много сте прав.

Преди да започна да си правя самоделната трифазна ТП една година мерих напрежение по часове в денонощието и по сезони. Мерих и дебит на водата в сондажа и температурата на сондажната вода.

За радост ЧЕЗ ми осигурява трифазен двойнотарифен ток с напрежение 235-240 волта и тока почти не спира.


Май имаше някакъв закон напрежението в какви % може да варира спрямо 230волта. И без да съм 100% сигурен 200 волта са извън толеранса. Аз не бих оставил нещата така.
VLADO66 - майстор
Плюс минус 5 процента на 230 в
mutibg - напреднал
Здравейте,
борих се една година с чез но ефект няма. След като пуснах жалба че тока ми е 180 волта и ми се размрази и хладилника те ми изпратиха екип и наглеците чак ми се карат как аз съм можел да измеря напрежения и тн. в тяхната мрежа това можели само те да направят с техните утеди и като им показах снимка от техен уред и те съвсем се нервираха. Оправиха се нещата за седмица и пак същото. Поради този факт преминах на трифазен ток и термопомпата си я смених с трифазна и нещата стоят по коренно раличен начин, вдига много по бързо температурата, не се мъчи толкова и почива в много по-големи интервали та моя скромен съвет на лаик е ако си слагате ТП то непременно да е трифазна. Да ще инвестирате още 1000лв. в трифазен ток но те ще се избият и няма да ги има нервите и другите проблеми.
Тока е доста нестабилен в крайните (те вече не са крайни де)квартали на София като Бояна, Драгалевци и тн.
mutibg - напреднал
VLADO66 миналата година според наредбата на чез мисля бяха 10%
шоп - майстор
VLADO66 написа:
Плюс минус 5 процента на 230 в
Значи потребителя може спокойно да си потърси правата по надлежният ред. Аз бих започнал с жалба до КЗП. Безплатна е и не изисква време и усилия. От опит знам, че като се стигне до жалби, официални покани и писма с обратна разписка, много бързо всичко се решава. Току виж преди коледа си имате нов трафопост :-D
VLADO66 - майстор
На първо време трябва да помоли електроразпределителното дружество да закачи един уред, който да засече пиковете и падовете на напрежение за 24 часов период.
andy_forresite - майстор
ТП са ми непозната материя. Относно напрежението в ел. мрежата и при мен варира. Ще искам измерване напреженията на всички фази и ще пожелая да ме преместят на най-силната. Когато напрежението е ниско всички уреди не са ефективни. Един бойлер на ток да взема за пример - харчи същите пари като за 220 волта, а при 185-190 топли по-бавно водата - оскъпява. То не е един път да кажеш голяма работа. Така би трябвало да са и ел. нагревателните отоплителни печки, фурните ... Отделно откакто си купих марков компютър не ми е горяло захранване. Преди всяка година сменях за 30-40 лева, някой път гореше и по два пъти. Изхвърлих стар безсмъртен хладилник за отпадъци, защото това бръмчане трудно се търпеше (при спад в напрежението компресорът бръмчеше като ДТ-75). Имам съмнения и за смарт ТВ-то че от тока се появиха едни тъмни петна в горната дясна част, видими на бял фон... Горяха елементи в 5.1 колонките на компютъра. Сутринта вентилаторът на горелката променяше оборотите си от 1240 до 1520 в рамките на минути, съответно на трета степен пелетите преливат защото не могат да изгорят, после пък е много, аз само наблюдавам и се дразня без нищо да пипам и т.н. Трифазен си имам, но не съм дорасъл за ТП. Дори къщата не е моя, няма смисъл.
шоп - майстор
@andy_forresite, ел. техниката хич не ми е силна страна. Може и да напиша някой бисер. Но от това, което съм учил в електромеханотехникума точно уреди с нагревател като бойлер, печка, котлони, бързовари и т.н. не са чувствителни спрямо напрежение. Те греят по-слябо но и не изразходват повече енергия . Плащаме точно колкото сме потребили.


Обаче за ел.двигатели, компютри, съвременни телевизори ниското напрежение може да се окаже негативно.
Специално за двигатели и ТП има устройства за плавен старт за да се избегне високият пусков ток.

Знам, че има доста колеги капацитети по ел.енергията като цяло. Нека те се произнесат компетентно.

Тема "Vento.bg-термопомпи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: