Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bmahob - майстор
Хора не мога да се справя с това стъкло /от както съм я взел камината /Алфа плам 21кв/ С много въздух, с малко въздух все почернява кога по-бавно, кога по бързо. Имам двама познати с същата камина и на двамата не черни/пробвал с техните настройки все тая/. Другото което не мога да се справя е с високите стойности на изгорелите газове и не знам защо обаче дали момчето което ми чисти комините лятото може да ме е претупало/не си бях вкъщи/. Как комина с не добра тяга влияе на моите проблеми? Комина е зидан/с тухли единички размер на всяко тяло към 20х20см/
jabata - специалист
Здравей колега тези твой проблеми са донякъде от лоши настройки на камината. Това че използваш настройките като тези на твоите приятели е грешно. Всяка една камина се настройва на място според пелетите, комина и т.н. Ако бяха еднакви, нямаше да има възможност те да се пипат, защото верятно тези твои приятели ползват различни пелети от тебе.
Викни си някой който с Газ Анализатор, да ти направи настройките. Ако не, един колега тука продава Ламбда Контрол, вземи си от него една такава джуджавка, и си настрой Ламбдата. Няма да е съвсем точно, като Газ анализатор-а, понеже той ти дава и други стойности, не само остатъчния кислород, но поне ще е ориентировъчно.
Иначе комина при пелетните камини, няма кой знае каква роля, освен един димоотвод. В случая не се изисква той да има тяга, така че не вярвам той да е проблема. Иначе размера му 20х20 е повече от достатъчен.
Така че, при тебе всичко е от настройки: въздух и пелети. И знай едно, камините са по чувствителни спрямо качеството на пелетите, така че не я карай с най-евтините, защото почти винаги те са и най-големия боклук.
bmahob - майстор
Колега пробвал съм с различни настройки ефект почти няма.... Пелети не взимам най-евтини ..... Това за индивидуалните настройки ми е ясно, но но пак ми е странно как така става и за комина да няма тяга мисля че не си прав...... А единият от познатите и при направени настройки и при фабрични не му черни :)
jabata - специалист
Различни настройки за една пелетна камина е много относително понятие. Настройки правени от потребител, много рядко с оптимални. По правило, те трябва да се правят с Газанализатор или на ръка в случай че човека е достатъчно опитен. Не случайно и частта с настройките е защитена с код за достъп, за да се прави само от оторизиран представител. Защото ако този който ги променя незнае какво прави, може да стане страшно.
Иначе що се отнася до комина, достатъчно е да има тяга да изтегли димните газове, нагнетени от камината, а не да ги връща обратно. Направи елементарния тест с вестника, дърпа ли пламъка, връща ли го, или няма никаква промяна. Ако дръпне пламъка от вестника, почти сигурно е достатъчен за камина на пелети. Как точно разбра че не е изчистен като хората а е претупан?
А иначе за настройки на ръка, много важен е цвета на пламъка, и неговата форма...
bmahob - майстор
jabata написа:
Различни настройки за една пелетна камина е много относително понятие. Настройки правени от потребител, много рядко с оптимални. По правило, те трябва да се правят с Газанализатор или на ръка в случай че човека е достатъчно опитен. Не случайно и частта с настройките е защитена с код за достъп, за да се прави само от оторизиран представител. Защото ако този който ги променя незнае какво прави, може да стане страшно.
Иначе що се отнася до комина, достатъчно е да има тяга да изтегли димните газове, нагнетени от камината, а не да ги връща обратно. Направи елементарния тест с вестника, дърпа ли пламъка, връща ли го, или няма никаква промяна. Ако дръпне пламъка от вестника, почти сигурно е достатъчен за камина на пелети. Как точно разбра че не е изчистен като хората а е претупан?
А иначе за настройки на ръка, много важен е цвета на пламъка, и неговата форма...
И какъв трябва да бъде се опитвам да разбера от доста време? :-D

Прикачен файл

IMG-1484421662061-V.jpg

Прикачен файл

IMG-1484421644612-V.jpg

Прикачен файл

IMG-1484421750675-V.jpg

Прикачен файл

IMG-1484421608960-V.jpg
jabata - специалист
От последната снимка немога да видя като хората имаш ли плоча отгоре. Ако да, какъв цвят е по-време на работа? Ако е черен, значи нещо не е наред, в повечето случаи въздуха ти е малко.
10-15 след запалване, плочата, или каквото ще да е отгоре трябва да побелее, ако настройите са ОК. Но пак казвам, че това са настройки на ръка, без уред. Това го казвам, за да не се обадят специалистите и да ми дават 100 мнения за да ме оборят, защото са прави. Точни насройки се се правят винаги с уред. Това което ти казвам са едни такива специфични на око, които са на половина точни.
Иначе ако въздуха ти е малко, може да подпомогне и покачване на температурата на димните газове (в една друга тема, един колега беше обяснил защо). Връзката между ламбда и температурата на газовете се вижда тук. http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 71#p820259
Незнам на коя степен ти е камината на снимката, но 1100 оборота на въздуха ми се виждат малко. В какви граници може да се регулира?
bmahob - майстор
в повечето случаи плочата отгоре е побелява както и по ризата, по бледата част на стъклото е бяла пепел. Вентилатора се регулира от 700-2800об макс, но под 1000 бо дава грешка Depress Failure/ниско налягане. Заводски на степени
1-1750
2-1950
3-2150
4-2350
5-2700
------------------------------
Но при заводси пламъка гори като горелка и ми значително по студено
Сега съм след различни експерименти с
1-1100/120*C
2-1200/1350*C
3-1300/140*C
4-1400/155*C
5-1500/175*C
jabata - специалист
А каква е температурата на димните газове със заводските настройки.
Иначе на 5-та степен 2700 си е множко за мене. По усет и интуиция, бих сложил нещо по-средата. Т.е. първа степен да е около 1600-1700 а 5-та 2100.
Пак ти казвам, това моето е чесане на езика и каране на сляпо. Нито съм видял камината, нито нищо. Иначе плочата и ризата трябва да побелеят. Това е един от критериите за настройка на око.
А защо намаляваш вентилатора, какво целиш с това намаляване на вентилатора? Ти богата смес ли изкаш да постигнеш? Бедната също не е оферта, защото няма да можеш да се стоплиш.
Като цяло, колкото по-слаб е вентилатора, толкова по-висока е температурата в огнището, от което и на димните газове. В същото време, от едно положение нататъка, колкото по високи са оборотите, толкова повече намалява КПД-то.... Истината е по средата.
bmahob - майстор
При мене е обратно колкото по високи обороти толкова по-силен огън като горелчица :lol: /но неефективен за мене/ и по-високи стойности на изгорели газове! При повече обор ти огънят като горелка но не стопля, при по ниски пламъкът става по широк по бавен исе разтиля на по-вече площ/вярно тогава май има м и повече пепел но определено повече се грея тия 3-4 дни вярно и времето умекна но се радвам на прекрасна жега в нас, а в предходни периоди с такива темп. ми е било студено/настроил съм да гони Т на водата 60гр/ Работи най много на 2 степен на 59гр това са към 8-9кв. Просто това черно стъкло ме дразни ужасно. Вчера след почистване на печката и смених от чамови към швайнхофер Т на изг. паднаха с по 10тина градуса, Само това стъкло незнам. Чудя се и за пепелника дали да не му направя малко тунинг доп. дупки отзад и отстрани за пепелта?
jabata - специалист
Незнам, докато не се видят показанията на газанализатор, всичко е празни приказки и чесане на езиците. И евентуално настройка на око. Вероятно в твоя случай си прав.
При мене също стъклото почернява за 7-8 часа работа....но съм си свикнал и го чистя всеки ден....или когато я спра.
Иначе температурата на газовете си зависи и от самата камина, колко добре успява да улови топлината.

Тема "Черно стъкло и висока Т на изг. газове?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: