• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
preslav - майстор
Георги Г Г написа:
MuTeB_ написа:
Под мен бабето се стиска и не топли, над мен са само звездите, а имам една съседка която зимата не е в България. Затова смятам с такива коефициенти. Приемам градивна критика естествено. За радиатори още не говоря тъй като не знам котел ли ще е или камина, за да не е само хипотези.
Тази година студеното беше много сравнение с други години.
В никакъв случай не те критикувам. Ти най добре си знаеш съседите. Щом са ти такива топлозагубите мисля, че е нужно да се замислиш първо за хубава изолация. А за радиаторите трябва да помислиш, че и те са пари, а си трябва и място.
Понеже много дъвка се издъвка и почнах да губя нишката, бих ли могъл да помоля за някаква калкулация колко ще излезе всичко с качествени материали - котел, радиатори, тръби, фитинги, труд (бойлерът не ме интересува) - присъединяването хипотетично го слагаме 3000 лв.
Георги Г Г - напреднал
Аз пък се обърках, кой е автора на темата :lol: Присъединяването за Стара Загора е 530 лв. Крайната цена може да я каже фирмата която ще прави изграждането на инсталацията т.е. за цена си трябва проект. Важно е да се знае, че Овъргаз имат списък с фирмите който са признати от тях. Ако фирма извън списъка направи инсталацията става, ох ма що така :axe:
preslav - майстор
Георги Г Г написа:
Аз пък се обърках, кой е автора на темата :lol: Присъединяването за Стара Загора е 530 лв. Крайната цена може да я каже фирмата която ще прави изграждането на инсталацията т.е. за цена си трябва проект. Важно е да се знае, че Овъргаз имат списък с фирмите който са признати от тях. Ако фирма извън списъка направи инсталацията става, ох ма що така :axe:
Споко, авторът е коректен (поне за сега) и ще се появи да каже за какво си е дал парите - аз питах за собствена информация ако някой е градил подобна инсталация. 3000 лв. не съм си ги изсмукал от пръстите - авторът спомена такава сума, за да му влезе газ в къщата.
Вичи - специалист
MuTeB_ написа:
В момента разликата в горивата ценово почти няма
Кой каквото и да ти говори, с дървесни пелети не може да паднеш под 8,5 ст./кВч, а с газ е около 6,5 . При изразходване на 7 000 - 10 000 кВч за сезон ...
MuTeB_ - специалист
Вичи написа:
MuTeB_ написа:
В момента разликата в горивата ценово почти няма
Кой каквото и да ти говори, с дървесни пелети не може да паднеш под 8,5 ст./кВч, а с газ е около 6,5 . При изразходване на 7 000 - 10 000 кВч за сезон ...
Съгласен съм горе долу с цената на киловатчас на пелетите, при цени над 350 за тон, но това което ми казаха като цена в овер газ е около 7,2 ст на кв час.
vrangelov - специалист
MuTeB_ написа:
Вичи написа:
MuTeB_ написа:
В момента разликата в горивата ценово почти няма
Кой каквото и да ти говори, с дървесни пелети не може да паднеш под 8,5 ст./кВч, а с газ е около 6,5 . При изразходване на 7 000 - 10 000 кВч за сезон ...
Съгласен съм горе долу с цената на киловатчас на пелетите, при цени над 350 за тон, но това което ми казаха като цена в овер газ е около 7,2 ст на кв час.


8.5 стотинки за киловатчас, но при цена 300 лева за тон, при цени над 350 лева за тон и цената на 1 киловатчас също ще скочи.
Според мен не са ти верни сметките за топлозагуби. Ако са ти верни сметките за топлозагубите, 6 тона пелети може и да не ти стигнат. Средната температура през зимата е около 1°C, а ти си правил сметки за около 0°C, където загубите ти са около 6 kW, което за денонощие прави 144, а за 160 дни отоплителен сезон 23 000 kWh. Ако от един килограм пелети получаваш 3,6 kWh, тогава ще ти трябват 6 тона на сезон. А дори не съм прибавил топлата вода в сметките.
Вичи - специалист
vrangelov написа:
Според мен не са ти верни сметките за топлозагуби. Ако са ти верни сметките за топлозагубите, 6 тона пелети може и да не ти стигнат. Средната температура през зимата е около 1°C, а ти си правил сметки за около 0°C, където загубите ти са около 6 kW, което за денонощие прави 144, а за 160 дни отоплителен сезон 23 000 kWh. Ако от един килограм пелети получаваш 3,6 kWh, тогава ще ти трябват 6 тона на сезон. А дори не съм прибавил топлата вода в сметките.
Не е точно така колега. Средната температура за София за миналия отоплителен сезон (не за зимата) бе над 5,5 гр. Има и топлинните печалби - ел. енергията, която на 100% е топлинен добив, хора, слънчева радиация. Така ще се получат 1,5 - 2 тона пелети. Сметките са за определяне на максималната необходима мощност и са приемливо завишени.
vrangelov - специалист
Прав си за средната температура, сега погледнах, но въпреки това не ми изглеждат добре сметките.

P.S. Ако не съм сгрешил някъде в сметките, средната температура за отоплителният сезон за района на Стара Загора е 4.6°C, което изведено от сметките в първия пост прави 4.9 kW средни топлозагуби и пак отива на 5 тона пелети за сезон.
Или коефициентите на топлопреминаване не са верни или температурите в съседните помещения не са верни. Според мен не може съседите хич да не топлят. И как така има толкова голяма разлика в коефициентите на пода и тавана.
Последна промяна от vrangelov на вт яну 31, 2017 6:08 pm, променено общо 1 път.
MuTeB_ - специалист
Възможно е да има презапасяване, но иначе по груби сметки излизат че при нужни 75W на кубик ми трябват 16 kW отопление, или при 50 около 10. Смятам че сметките са горе долу коректни, но може и да съм в заблуда. Но какъвто и да е регулиращ се отоплителен уред трябва да може да покрие тези максимални изисквания, и да модулира надолу когато се стигнат градусите. Това ми е логиката, надявам се не бъркам много - хахахах.
vrangelov - специалист
Напиши как стигна до тези коефициенти! Това да смяташ на кубик е тотално погрешно.
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18

Тема "Отоплителна инсталация в Апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: