Най - вълнуващия въпрос зимно време.
torbalan - Дървен философ
Примера му е уникален :)

Топлинни загуби при -15 градуса - има-няма 2киловата... :)
Здравейте. Моля за съдействие за изчисляване на термопомпа. Шише ракия за отзовалия се. Искам да отоплявам 2 и 3 мансарден етаж от къща с термопомпа. Първия се отоплява на пелети и сега сме решили да пробваме с термопомпа. Къщата ще се отоплява с конвектори, които да са изчислени да топлят дори при нискотемпературна система. Сега важните неща. Къщата е в стара планина. 100 кв метра на етаж с височина 2.50 и мансарден етаж със средна височина 1.90. Покрива е след основен ремонт,направен е по системата вентилиран покрив с всички мембрани и каменна вата между гредите 14см( с коефициент на преминаване 0.34) и стъклена 5 см (0,34) върху цялата площ. Къщата е тухлена зидана с единични тухли и гредоред. Между гредите на първи и втори етаж има каменна вата. Всички стени са с предстенна обшивка с гипскартон. Като на северната страна има и изолация 5 см стъклена вата 0,36. Април месец предстои и слагане на каменна вата на фасадата. Най вероятно 14-16 см не е решено още. Прозорците са стандартни 3 крилни 9 на брой. С 5 камерна дограма с двоен стъклопакет (4сезона+бяло). Въпроса Ми е по колко вата трябва да умножа за да получа ват за кубичен метър площ за да си сметна стая по стая. Благодаря предварително. Шишето ви чака.
speka_rs - майстор
Според мен 15-16 кВт, ако няма друг вид отопление, но може би е хубаво и да се помисли за буфер някъде, защото на такива машини минималната мощност започва от 5кВт и ще е хубаво някой да помага и при дефростите.
пон фев 22, 2021 9:32 amspeka_rs написа:
Според мен 15-16 кВт, ако няма друг вид отопление, но може би е хубаво и да се помисли за буфер някъде, защото на такива машини минималната мощност започва от 5кВт и ще е хубаво някой да помага и при дефростите.
Благодаря за помощта. След вашия отговор прочетох малко повече и мисля да добавя буферен съд от 200л. Имам достатъчно място дори за по-голям, но не смятам, че има нужда. Имам възможност да добавя към инсталацията и съществуващ котел на пелети, който да се свърже с буфера, като резервен вариант за по тежки зими, как смятате удачно ли е. Друг колега от форума ми сметна, че ми е нужна 28кв термопомпа. Но ще се доверя на вас и ще си направя груби сметки по вашето предположение от 15-16кв а дори мисля с малко да го завиша до 18. Разликата в цената като гледам не е голяма.
Без да съм капацитет по термопомпеното отопление, смятам, че Шпека вече се е презастраховал с препоръката си за мощност. От тук натам, само биха се влошили нещата, според мен. Не знаех за минималната мощност. 5 киловата, пролет и есен биха били причина за циклене. Не съм наясно относно обем на буфер в такава система. За мен 200л са малко, но това да го обясни някой знаещ. Например Радиуса.
Единствено и със сигурност, мога да помогна с разход на енергия за кубичен метър. При температура от -10 градуса, загубите ми възлизаха на 30W/m3. Подчертавам- топлоизолацията при мен не е на такова ниво.
След мнението на Шпека не сметнах за нужно да пиша, но залитане към презапасяване не е добра идея в отоплението, според мен.
Ония, дето знаят системата ми, да имат предвид, че не става въпрос за източници, хахаааа. Само термопомпа нямам, ама от скука вече я мисля.

За твоят обем получавам точно 15 киловата топлозагуби на час, но при моите условия, които са по лоши.
За по прегледно и лесно, що не разглеждаш обема на къщата си като цяло, а не стая по стая? Не вярвам да имаш топлоизолация по вътрешни стени, пък и така сметките стават прекалено сложни.
Здравейте. Според вас колко литра буферен съд да избера за да е най-оптимално. Площ за него имам достатъчно. Значи оставаме на 15-16 kw. термопомпа. По въпроса за котела, който е резервен източник на топлина как го виждате да го свържа към буфера ли. Видях подобни схеми на свързване в някой руски сайтове. Според вас колко месечно ще ми струва отоплението ще се вместя ли в 400 лв.при 22 градуса температура и -10 външна температура. Ако е възможно кажете къде да намеря някой друга книга или материал за да се пообразовам. Твърде много ми личи,че съм слаб в тази посока. Имам и въпрос какво става ако нуждата от мощност падне под нужните 5kw. Изключва се и това води замръзване и чести повреди ли. Благодаря за помощта.
speka_rs - майстор
вт фев 23, 2021 8:57 pmМ.V написа:
Здравейте. Според вас колко литра буферен съд да избера за да е най-оптимално. Площ за него имам достатъчно. Значи оставаме на 15-16 kw. термопомпа. По въпроса за котела, който е резервен източник на топлина как го виждате да го свържа към буфера ли. Видях подобни схеми на свързване в някой руски сайтове. Според вас колко месечно ще ми струва отоплението ще се вместя ли в 400 лв.при 22 градуса температура и -10 външна температура. Ако е възможно кажете къде да намеря някой друга книга или материал за да се пообразовам. Твърде много ми личи,че съм слаб в тази посока. Имам и въпрос какво става ако нуждата от мощност падне под нужните 5kw. Изключва се и това води замръзване и чести повреди ли. Благодаря за помощта.
Ако ще е намесен буферен съд да е поне 500 л за да има смисъл от него. Моето мнение е ,че водата от термопомпата и водата от котела не трябва да се срещат. Така че трябва да е намесена серпентина, Аз бих предпочел котела да е подвързан на нея.
За 400 лв на -10 би трябвало да се вместиш в тях, ама има толкова много променливи, че чак ми е трудно да обещая.
А по последния въпрос се получва едно циклене на компресора на термопомпата, което не е добре за самия компресор. Но в крайна сметка да е станал поп, а не компресор. Тогава буферния съд помага, но най - вече помагат таймерите за пускане и спиране на машината.

Тема "Изчисляване на топлинна мощност термопомпа и котел на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: