• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 35
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
boian_st - помощник
Здравейте колеги от форума.Направих тази нова тема защото виждам че много хора включително и аз се ориентират към малки (ниски мощности)котли -Газов котел Bosch Condens 2500W WBC 14-1 DE 23.за изграждане на отоплителни инсталаций на газ.Нека всеки с такъв котел споделя мнения,задава въпроси, препоръки от собствен опит и от опита на знаещите в този форум.Да започна аз.
Живея в апартамент на първи етаж с чиста отопляема площ от 63кв.м(от 101кв.м по нат.акт) на 2.5м височина-160куб.м(три стаи и кухня) като се отоплявам с два климатика- хола и детската в останалите стаи е кучи студ.След многото безсънни нощи изкарани пред компютъра да чета мнения на хората ползватели на този вид отопление и на специалистите които са изграждали дадени системи реших да се изгради система за отопление на цялото жилище която да е на газ като източник на затопляне на водата да е именно едноконтурен газов котел Bosch Condens 2500W WBC 14-1 DE 23 като към него да си включа бойлер със серпентина за битови нужди. В апартамента ще имам разположени следния брой панелни радиатори по стаи.
1. Хол-19.5кв.м-49куб.м радиатор 1бр тип 22x600x2400 с мощност 5900w при 90гр изолация на стени и таван- с термо глава
2.Детска-10.4кв.м-26куб.м радиатор 1бр тип 22x600x1600 с мощност 3900w при 90гр изолация на стени и таван- с термо глава.
3.Спалня- 15 кв.м-37.5куб.м радиатор 1бр тип 22x600x1800 с мощност 4400w при 90гр изолация гипсокартон с вата(външни стени и таван)- с термо глава
4.Кухня—8.4 кв.м-21. куб м радиатор 1бр тип 22x600x1000 с мощност 2500w при 90гр изолация гипсокартон с вата(външни стени и таван)- с термо глава
5.Коридор- 6.5 кв.м-16. куб м радиатор 1бр тип 22x300x1200 с мощност 1600w при 90гр изолация гипсокартон с вата( таван)-с термо глава
6.Баня-лира за баня.
7.Системата ще се изгражда от полипропиленови тръби с алуминиева вложка със съответната изолация за тях 6мм защото ще се прекарват по тавана на мазетата който са под моя апартамент.
При така дадените мощности от 18300w при 90гр, същите ще паднат с 40-50% при температура на водата 30-50 градуса до 8000-1000w.
Моля за мнение;
1. ще се справя ли котела с тези мощности за да е икономичен.
2. трябва ли да има термоглави като ще слагам някакъв седмичен термостат(не знам какъв да е точно).
3. Има ли термостат за газов котел Bosch Condens 2500W WBC 14-1 DE 23 на който да може да се зададе примерно да се включи затоплянето на бойлера за времето от2.00ч до 2,30ч и после да си премине пак в режим на отопление.
Живея в Казанлък ако има колеги с този Газов котел Bosch Condens 2500W WBC 14-1 DE 23 едноконтурен ще съм много благодарен да споделят как се държи при сегашните студове.
Последна промяна от Virtex на пет яну 11, 2019 9:07 am, променено общо 1 път.
Причина: Променено заглавие с модела, за да бъде обхване темата повече модели
LazarGanev - "Велик майстор"
Поздравления за избора, котелът е много добър. Още като ни го показаха, преди да го пуснат в продажба заявих на колегите от Бош, че това е "моят" котел и още преди да излезе официалната цена и да влезе в продажба, аз вече бях "продал" няколко :) .
Най-вероятно тръбите няма да са ППР с ал. вложка, но 6мм изолация в случая е много малко. Радиаторите не знам как са смятани, по-скоро никак, като им гледам размерите. Бойлерът като го избираш също внимавай да е с голяма серпентина. Стаен термостат CR100 или CT100
boian_st - помощник
Преди две три седмици подадох молба за пускане на газ до моя блок и сега чакам отговор.Колкото до радиаторите се свързах с фирма от Стара Загора за цялостно изграждане на отоплителна и газова инсталация които също сервизират и котлите Bosch .Те ми предложиха тези радиатори като размери и мощности .Колкото до тръбите те са ППР стаби.В нашия град няма кой да инсталира и сервизира тези котли.Чакам оферти и от друга фирма но тя не работи с тези котли .Колкото до бойлера ми предложиха този модел http://boileri-bg.com/bg/product-view/391.html
Последна промяна от boian_st на пет яну 27, 2017 7:13 pm, променено общо 1 път.
boian_st - помощник
Тези тайни термостати CR100 или CT100 пише че са за двуконтурни котли ,а с тях може ли да се настроива котела да започне да загрява бойлера примерно от 2.00 до 3.00.На мен в офертата ми предлагат някакъв стаен термостат Salus 091FLRF .
LazarGanev - "Велик майстор"
Къде пише, че са за двуконтурни котли :) ? За подгряване на бойлера може да се избира или постоянно, или с програмата за отопление, или изкл. Салус пък изобщо не може да управлява подгряване на бойлера и е изобщо неподходящ.
idealist - специалист
Аз съм с въпросния котел за първа зима. Серпентинен бойлер и стаен термостат CR100.
Наистина радиаторите ти са малко едно към гьотера. Ако имаш възможност сложи тип 33
в хола на 1600 - 1800. Махни всички термоглави (отопляемата площ и без друго е малка).
НЕВЪЗМОЖНО е, бойлерът да се загрее за половин час (2.00 до 2.30). Защо тръбите ти ще минават извън жилището ? Намери начин да ги вкараш вътре ! Препоръчвам ти медни. Те също отдават известна температура. Не те съветвам котелът да бъде монтиран извън жилището. Останах с подобно впечатление след описанието на пътя на тръбната разводка. И на края - иди до Овъргаз в Ст. Загора и от там ще те упътят към поне 20 фирми оторизирани да извършват газифициране на различни обекти.
Знам, че ще ме питаш за разхода на газ. От 01.10.16г. котелът е включен на ръчен режим
и се корегира спрямо желаната температура в дома ми. Тя варира м/у 22,5 - 23,5 градуса.
Отоплението на бойлера е от 00.00 часа до 4.30 часа всяка нощ. Общо взето не ми пука за разхода, стига семейството ми да се чувствува комфортно.
LazarGanev - "Велик майстор"
idealist написа:
Отоплението на бойлера е от 00.00 часа до 4.30 часа всяка нощ.
idealist, как задаваш тези часове за подгряване на бойлер?
idealist - специалист
Всяка нощ от 00.00 часа до 4.30 часа имам зададен режим AUTO. Самият часовник на CR100 се грижи командата да се изпълнява стриктно. Изключение прави понеделник с/у вторник. Имам включена функция Дезинфекция също в режим AUTO.
LazarGanev - "Велик майстор"
Как така само определени часове задаваш Ауто?
boian_st - помощник
Кандидатствах по програма за енергийна ефективност ''DEZIRE GAZ'' и фирмите които работят по нея са малко а в Казанлък да не говоря.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 35

Тема "Газов котел Bosch Condens 2500W WBC 14-1" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: