Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте! Много хора ни съветват, да подменим радиаторите при промяната на парното. Тук съм, за да задам въпроса: Наистина ли е нужна тази подмяна? Толкова ли ще е голям разхода на пелети- съответно? В момента сме на дърва и въглища. Къщата е около 220м2, съществуващите радиатори са чугунени около 140 глидера общо. Без външна изолация на къщата, вътрешна има на външни стени и тавани. Предполагам, че 28- 30 kw ще са необходими, за да отговори пелетна камина, на изискванията за къщата ни?! Благодаря на отзовалите се!
Успяват ли да те стоплят, чугунените радиатори, не си причинявай харча и главоболията! Имат предимства пред другите.
Съвсем на аба, ако сега котела, или квото и да е там, е 30 киловата, то се равнява по пелетна мощност на ок 24 киловата. Да не се чудиш- дърва - въглища- ок 70%, пелети- ок и над 90% КПД. От тук натам трябва да се има предвид, че дърва и въглища мятащ когато можеш, а през другото време спиш, ядеш, почиваш.....Пелетната се си мята докато пийваш.......кафе, или правиш .....каквото правиш.
Съвсем на аба падаме на ок 15-18 киловата.
Смятай!

А и още нещо. Ако можеш, нека е котле и извън жилищните помещения! Подходящ е Грейко 20 киловата, гори и евтини слънчогледови пелети.
Инак има и камини на пелети тип котле. Там нещата са по гъвкави откъм избор на мощности, но пък горят по качествени и скъпи пелети.
Благодаря за отговора! 28 години вече ни топлят успешно, до 27° в стая. Не ни се сменят, заради честото спиране на ток зимата, все пак задържат топлината по- дълго, а и от финансова гледна точка, ако сменяме в цялата къща.. Котлето ще е в мазето, при всички положения и обмислях Грейко, но един майстор ми каза, че ни трябва минимум 31kw, за да успява да загрее по- бързо количеството вода, а при нас била много заради радиаторите и съответно 10т пелети на сезон, не ни мърдат. Това ме стресира, тъй като му обясних, че аз няма да правя сауна и ще живея на 24° безпроблемно.
speka_rs - майстор
пет юни 19, 2020 3:23 pmsober написа:
Благодаря за отговора! 28 години вече ни топлят успешно, до 27° в стая. Не ни се сменят, заради честото спиране на ток зимата, все пак задържат топлината по- дълго, а и от финансова гледна точка, ако сменяме в цялата къща.. Котлето ще е в мазето, при всички положения и обмислях Грейко, но един майстор ми каза, че ни трябва минимум 31kw, за да успява да загрее по- бързо количеството вода, а при нас била много заради радиаторите и съответно 10т пелети на сезон, не ни мърдат. Това ме стресира, тъй като му обясних, че аз няма да правя сауна и ще живея на 24° безпроблемно.
Колега, и моето мнение е че 20 кВт Грейко са ти достатъчно, 30 кВт вече са си за сериозни про-гимназии.
kalin72 - майстор
Не ти трябва камина. Само котел, както и другите казаха. Грейко 20 или 30 киловата горелка, и Грейко котел. Не че други горелки/котли няма да вършат работа, но Грейко-то се е доказал като идеален за слънчогледови пелети, и нискокачествени дървесни пелети.
Къде се намира къщата, в кой район на България?
Разхода на пелети е според както е направена системата, и според температурите вътре. За 220 м2, ако си на по-студен климат - 6-7 тона, за да си спокоен зимата. Ако вземеш слънчоглед - 220 лв на пале 1050 кг = 1500 лв(но прави много пепел, и по-често се чисти пепелник/котел), ако са дървесни пелети = минимум 2500 лв( но пък чистиш веджъж на две седмици пепелника, а котела...може и веднъж на сезон :)
В Пернишко се намираме. Зимата ни не е много студена, защото сме на ниско. Обмислям да опитаме един сезон с чугуновите радиатори, пък ако видим "зор" ще ги сменяме.
kalin72 - майстор
То и аз съм в Пернишко, ама на 750 м.н.в. и си е студено :)
Не сменяй радиаторите, само сложи термовинтили на всеки, и си преправи системата както е писано тук, във форума.
Грейко имат и 10% отстъпка до края на месеца.
Благодаря за отговорите! Ще последвам съветите ви и още сега ще разгледам Грейко.
Че е много водата, много е, но веднъж затоплена, нали няма да я оставяш да изстине до стайна температура. По дъртите помнят оня мит за Москвича- трудно набира, ама после....и Ладите окапаха, хахааа.
Ако контрола е по температура на водата, 5-10 градуса се наваксват сравнително бързо, ако изобщо котела е спирал да гори. Той пък няма да спира ако е от по малките киловати. Големият котел ще прави много повече цикли спри- тръгни, особено в тия меки зими, като последните две.

Тема "Пелетна камина с чугунени радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: