Най - вълнуващия въпрос зимно време.
djendov - специалист
Благодаря, смятам, че този пост е вече доста по-полезен за нас. Съгласен съм с всичко, което каза.
Алтернативата за вътрешна я предложих, защото е голям шанса да се падне някой глупак, дето ще откаже достъп само от любов към кавгите. И от многото прочетено тук, а и не само, знам, че при полагане на вътрешна топлоизолация, една паропреграда от вътрешната страна на ТИ възпрепятства сериозно появата на мухъл. Справка термокалкулатора на марисан. Остава въпроса с термомостовете, които ще се получат по ъглите и то от страната на стените. Там спасението е проветряване (движение на въздуха в критичните точки) или ТИ + паропреграда.
И според мен,всичко друго освен външна ТИ е компромисен вариант.
Казаното от мен, са си мои съждения на база оплаквания/съвети в този форум, няколко статии в интернет и много часове прекарани на термокалкулатора на сайта на марисан. Напълно възможно е да греша, затова бях завършил поста си с призив по-вещите да помагат. Както направи ти в предния пост. Незнам с какво предизвиках сърказма в по-предното ти изказване, не съм специалист, просто исках да помогна с малко опит и малко прочетено НЕ от учебниците.

На мен не ми стана ясно, тея гаражи отделни ли са, един голям гараж с клетки ли е, защото, ако са малки гаражи, с много стени контактуващи с пода на автора, външната ТИ е голямо приключение. Трябва не само тавана, а и стените да се топлоизолират. А и площа хич няма да е малка ми се струва...
stanislav87 - помощник
djendov написа:
Благодаря, смятам, че този пост е вече доста по-полезен за нас. Съгласен съм с всичко, което каза.
Алтернативата за вътрешна я предложих, защото е голям шанса да се падне някой глупак, дето ще откаже достъп само от любов към кавгите. И от многото прочетено тук, а и не само, знам, че при полагане на вътрешна топлоизолация, една паропреграда от вътрешната страна на ТИ възпрепятства сериозно появата на мухъл. Справка термокалкулатора на марисан. Остава въпроса с термомостовете, които ще се получат по ъглите и то от страната на стените. Там спасението е проветряване (движение на въздуха в критичните точки) или ТИ + паропреграда.
И според мен,всичко друго освен външна ТИ е компромисен вариант.
Казаното от мен, са си мои съждения на база оплаквания/съвети в този форум, няколко статии в интернет и много часове прекарани на термокалкулатора на сайта на марисан. Напълно възможно е да греша, затова бях завършил поста си с призив по-вещите да помагат. Както направи ти в предния пост. Незнам с какво предизвиках сърказма в по-предното ти изказване, не съм специалист, просто исках да помогна с малко опит и малко прочетено НЕ от учебниците.

На мен не ми стана ясно, тея гаражи отделни ли са, един голям гараж с клетки ли е, защото, ако са малки гаражи, с много стени контактуващи с пода на автора, външната ТИ е голямо приключение. Трябва не само тавана, а и стените да се топлоизолират. А и площа хич няма да е малка ми се струва...
Гаражите са два,единия ми е точно под спалнята,другия под детската.
С хола нямам проблем под него е магазин.
Преди да направя изолация на еркера на спалнята там ми избиваше мухъл, сега там няма но вече на всички вътрешни стени има и зад гардероба видях мухъл.
Моля за съвети положението е страшно.
С изолация на таваните на гаражите ще се оправи ли положението или ще трябва и вътрешна ще има ли ефект :?
Вътрешната вата и гипсокартон или някакъв xps.Без да вдигам ламината демек с външна на гаражите и вътрешна на стени ще се постигне ли очаквания резултат.
Последна промяна от stanislav87 на ср фев 01, 2017 1:26 pm, променено общо 1 път.
preslav - майстор
stanislav87 написа:
Е то е ясно , че ще се прави изолация.
Забравих да спомена , че всички стаи ми излизат по метър на вън ( еркер ) :lol: та преди да направя изолацията на еркера в хола ми се образуваше лед над него :cry:
За климатиците питах като марка нещо да ми препоръчате , за дайкините чувам различни мнения, някакви чести дефрости ако е вярно.
olelemaiko е дал линк към нещо интересно, но доколко е безопасно не знам.
За обличане на таваните на гаражите предполагам ще имаш проблеми със собствениците им, да не говорим каква ще е крайната цена. Еркерите обаче никой не може да ти попречи да облечеш отвън. Единственото неудобство на вътрешната изолация е повдигането на подовете т.е. ще имаш рязане на врати.
stanislav87 - помощник
preslav написа:
stanislav87 написа:
Е то е ясно , че ще се прави изолация.
Забравих да спомена , че всички стаи ми излизат по метър на вън ( еркер ) :lol: та преди да направя изолацията на еркера в хола ми се образуваше лед над него :cry:
За климатиците питах като марка нещо да ми препоръчате , за дайкините чувам различни мнения, някакви чести дефрости ако е вярно.
olelemaiko е дал линк към нещо интересно, но доколко е безопасно не знам.
За обличане на таваните на гаражите предполагам ще имаш проблеми със собствениците им, да не говорим каква ще е крайната цена. Еркерите обаче никой не може да ти попречи да облечеш отвън. Единственото неудобство на вътрешната изолация е повдигането на подовете т.е. ще имаш рязане на врати.
За гражите говорих каза ,че ми разрешат.
Въпроса е вътре какво да правя, пода ми е проблем без да вдигам нивото какво да се направи да не избива този мухъл.
preslav - майстор
stanislav87 написа:
Въпроса е вътре какво да правя, пода ми е проблем без да вдигам нивото какво да се направи да не избива този мухъл.
Спомни си какво сам каза за леда в хола над еркера - от къде е този лед?
Мухълът иска влага, хладно и тъмно - решиш ли въпроса с топлоизолацията т.е. да няма конденз и мухълът ще изчезне. В твоя случай климатиците ще помогнат в някаква степен за объркване на въздуха.
djendov - специалист
Много решения, ама едва ли някой може да ти се подпише, че само едно от тях би решило проблема ти. А и въпроса за необходимата инвестиция винаги е на дневен ред. За мен нещата стоят подредени по този начин:
1) Външна топлоизолация. Ще се вдигне температурата на пода и стените(в долната им част), така ще елиминираш едното условие за мухъл. За целта трябва да изолираш не само тавана на гаражите, ами и всички допирни точки с плочата. Стени, колони и каквото там има. И то от всичките им страни. Това може да се окаже скъпо начинание. Според мен се изпълнява с лепен XPS. И то не 2см, а поне, ПОНЕ 5 см. Чел съм за изпълнения с лепен ЕПС с пяна за ТИ. Лесно, бързо и 2 пъти по-евтино. Дали обаче това води със себе си други проблеми - незнам.
2)При невъзможност да я изпълниш, минаваш на вариант с вътрешна ТИ. Отвори http://www.termocalculator2.marisanbg.com/index.aspx
и ще разбереш ролята на пароизолацията. Слага се от вътрешната страна на топлозиолацията.Така отделяш топлия, влажен въздух от студения под и стени. Пак би трябвало да изчезне мухъла. Проблема е, че като в т.1) отново трябва да се изчистят всички термомостове, а то това май в повечето случаи е невъзможно. Следователно само ще успееш да преместиш мухъла. Доколкото успях да разбера, вече един път така се е получило. След като си изолирал еркера, тогава е започнало да мухлясва в стаите. Защото влагата в помещението си е намерила друго място, където да кондензира.
Преди да се впуснеш в приключение, опитай се да направиш една сметка всяко едно от тези неща, какво би ти струвало. Да не се окаже приключение без край.

Може да се пробваш и с влагоабсурбатор. Ама истински, електрически, а не тея химийки на церазит ли, каквото там беше.
Едни приятели така си решиха проблема с мухъла, защото нямаха възможност за топлоизолация. Изхвърлят по 2-4 литра вода на ден от него, така се намалява много относителната влажност в помещението и може(гаранция Франция) да ти помогне с неволите.
Ако се простира вкъщи, или не се проветрява достатъчно, също е проблем.
stanislav87 - помощник
Мисля да изолирам таваните на гаражите, за стените и колоните няма да ми разрешат.
Ще направя и вътрешна на всички стени и на пода.
Да се надявам , че така ще се реши проблема.Иначе друго забелязах , че мухъла тръгва от первазите на ламината на горе, зад тях няма :?
preslav - майстор
stanislav87 написа:
Иначе друго забелязах , че мухъла тръгва от первазите на ламината на горе, зад тях няма :?
Нормално е.
djendov - специалист
И да напишеш резултатите после, че да помогнеш и ти на следващите с мухъл. Да не изчезнеш безследно :axe:
Човече, не прекалявай с изолациите!
Изолирай си плочата откъм гаражите и наблюдавай! Ако изолираш и отгоре, това означава плочата да е по хладна и възможност мухъла да остане по ъглите, където е термомоста. Заеби акумулиращият ефект, но точката на оросяване се приближава към помещението. Нали целта е поне да я отдалечим. Топъл под, стени и таван, това е не просто без мухъл, но и комфорт.
С вътрешна изолация, само ако няма други възможности и към съседи отгоре.

Тема "Отопление за апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: