• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 33
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
andy_forresite написа:
Проблемът с тях беше не само пушене при палене, а липса на качествено горене - тръбите се стесняват и тягата спада още. Аз побутвам клапата като пропуши при запалването.
Коминът не можеше да вдигне 50 градуса и текнаха едни манджи, ужас.
Аз моя го карам на 70 градуса, трипътен на 60, температура на комина 100 и манжи нямам. Миналата година се появиха при горене предимно на втора в големите студове. Ама за тая зима знам на трета газ до ламарината и манжа не трябва да има.На колегите където котлите им на 70 пък газовете 50 им завиждам. Аз на моя толкоз не мога да му направя.
andy_forresite - майстор
При мен 61 на водата и 50 за трипътния.
Трипътния докато подгрява инсталацията отваря на 47,5-48, след това закрепва 50 и като наближи 61 гледам пуска 52-53.
ktch_1964 - специалист
Колега Радослав, какво става с новия контролер за реторни горелки за който писахте в темата. Готов ли е вече?
Emil Inanov - специалист
И така.....
Последната седмица беше слънчева и котела неработеше.
Как се отоплявате в преходните месеци със слънчеви дни?
Мисля си, че отговора е със слънчева колектори ,които топлят буфер от който пък се затоплят радиаторите?
Мисля това да бъде моят втори проект, който с Ваша помощ да осъществя за следващият отоплителен сезон,а до тогава мисля да се информирам със следните избори на :
1. Избор на буфер / или бойлер с две или една серпентина , който мога да го сложа сега и да го използвам още този отоплителен сезон.
В момента имам бойлер 80 литра с една серпентина свързан към парното и още два бойлера по 80 литра без зерпентини в мазата( незнам дали ще се ползват)?
2. Избор на 2 броя поми
а) едната помпа за циркулация от буфера към радиаторите
б) втората за слънчевите колектори
3. Избор на система за слънчевите колектори. Изборът е :
а) Дрейн бек система с вакумни тръби ( U type)
б)Плоски колектори Enzinc
в)друга ?
Тази трета точка е най-мъглява за мен и ми се иска повече колеги да прочетат това и повече мнения да имам от тях.
Вие с Вашите познания как бихте процедирали?
Рано или късно ще сътворя този проект, иска ми се да получа същите резултати, както с котела и горелката която мърка със зададени 67 градуса в момента на режим поддържане и 80-90 градуса на димните газове.
Мисля си, че разбирате за какво Ви говоря.
Поздрави
gnt69 - майстор
Emil Inanov написа:
И така.....
Последната седмица беше слънчева и котела неработеше.
Как се отоплявате в преходните месеци със слънчеви дни?
Мисля си, че отговора е със слънчева колектори ,които топлят буфер от който пък се затоплят радиаторите?
Мисля това да бъде моят втори проект, който с Ваша помощ да осъществя за следващият отоплителен сезон,а до тогава мисля да се информирам със следните избори на :
1. Избор на буфер / или бойлер с две или една серпентина , който мога да го сложа сега и да го използвам още този отоплителен сезон.
Колко литра буфер искаш да сложиш и колко площ отопляваш. Като кажеш това и ще получиш отговор колко броя колектори ти трябват. :partyman:
Emil Inanov - специалист
Мога само да отговоря , че отоплявам 100м2.
Незнам какъв буфер и колко литра трябва да сложа?
Гледах в нета бойлер с две серпентини 200 литра за 655лв

http://www.boileri-plus.com/produkti/te ... 60_f40_tp2

Същият бойлер без серпентини - или буфер 200 литра е 530 лв?

http://www.boileri-plus.com/produkti/te ... 60_f40_tp3

Нензам какъв да търся?
Знам , че отоплявам 100м2.
9 радиатора със събрана максимална мощност от 20кВата и бойлер 80 литра със серпентина?
Тук важи ли правилото за Мечо Пух - Колкото повече, толкова повече или 200 литра би трябвало да стигнат?
andy_forresite - майстор
Малко е. Поне хиляда. От 2000 л ще си доволен.
Двеста литра се "източват" много бързо.
gnt69 - майстор
Emil Inanov написа:
Мога само да отговоря , че отоплявам 100м2.
Незнам какъв буфер и колко литра трябва да сложа?
Гледах в нета бойлер с две серпентини 200 литра
Не може да стане това което си намислил.
Аз имам 3 колектора селективни на сънсистем от 11 години и бойлер 300 литра. Към системата имам и буфер 1000 литра когато се стопли бойлера над 75 градуса да почне да прехвърля към 1000 дата литра буфер, ама това става само лятото. Сега вече слънцето е ниско и си топли бойлера до 65-70 градуса и само когато го има. За да стоплиш 1000 литра ти трябват 10 колектора ама трябва и слънце. Трябва и басейн да направиш за да може лятото да я натикаш някъде тая топлина. Аз топля към 150 от 200 квадрата 2 стаи съм ги изключил защото не ми трябват. Моя буфер го топля с пелетна горелка, снощи работи до 1 часа през нощта днеска съм от буфера. Сигурно утре сутрин пак ще се запали горелката да зареди буфера.
Имам поглед върху система на приятел от 300 вакумни тръби вкарани в подовото на къща 450 квадрата. Когато има слънце е добре но когато няма топлото от друго място. Има и басейн в който лятото се охлаждат колекторите. Според него има 20-30 дни есенно време и още толкова пролетно в което може да се ползва, а инвестицията е голяма.
Така че купувай пелети или въглища и давай газ на горелката, а ако някой ти подари 100тина тръби и буфер го направи. Ако ги купуваш сметката ще излезе на нула след 10 тина години.
шоп - майстор
Emil Inanov написа:
Незнам какъв буфер и колко литра трябва да сложа?
Гледах в нета бойлер с две серпентини 200 литра за 655лв

http://www.boileri-plus.com/produkti/te ... 60_f40_tp2

Същият бойлер без серпентини - или буфер 200 литра е 530 лв?

http://www.boileri-plus.com/produkti/te ... 60_f40_tp3

Нензам какъв да търся?
Това е нищожен обем. 200 литра вода загрети от 40 до 70 градуса ще акумулират 6960 вата енергия.
Имай впредвид, че сл.колектори са максимално ефективни, когато загряват водата до ниски температури. Над 50-60-70-80 гр ефективността им пада значително.Това донякаде е +, защото при добре оразмерена система няма никога да прегрее.

Използвай 1000 литрови пласмасови резервоари на пале. Цената им е 70-150лв според вида и състоянието. Сложи вътре серпентинаот 20-30 метра неръждаемо гофре DN25 и имаш буфер за смешни пари.

И за буфера и за соларната площ важи правилото на Мечо Пух. Автономията и броя отоплени със слънце дни на година зависят от големината им.

Отоплението с радиатори в случая не е удачно. Желателно е подово или конвектори за да се "изцеди" буфера да 28-30 градуса и на следващият ден ако е слънчев системата да започне максимално рано и максимално ефективно да трупа енергия.

Една вакуумна тръба 1800х58мм в пика си дава 60 вата енергия.

Самоизточващ се DB с U тръби е възможно, но не и лесно. Поне аз не знам в БГ някой да го е правил.

Успехи!
andy_forresite - майстор
Хм, приблизително ако си с 2000 л. буфер от 70 до 50 градуса ще отдаде 40 киловата при почиваща горелка. Нали говорим за радиатори в момента. И сега 15-ина колектора ... по-добре да пропуснеш колекторите. Но с буфер системката ще стане още по-добра.
Честно казано и аз се замислям за буфер 1500-2000 л. Имам място точно до котела в мазето, няма да пречи въобще. Ще ми върши работа за два радиатора общо 5300 вата и за още един 600/1800 тип 22 колкото да не замръзне. 40 киловата енергия за две стаи за 10 часа са по 2 квч средно на стая, а аз ще се радвам дори на 8-9 часа да изкара от 70 до 50. На мен през нощта не ми трябва работещ котел. Мисля за бебо, но пък има и нощна тарифа в крайна с/ка...
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 33

Тема "Съвет за котел дърва,въглища/пелети слънчогледови" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: