• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 33
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Emil Inanov - специалист
Благодаря за отговорите , като се замисля сте абсолютно прави за топленето от слънцето.
Както разбирам не е невъзможно, но трябва предварително отоплителната инсталация да е пригодена за това ( подово отопление, използване на конвектори ) , което при моите условия не е така.
Може ли да ми отговорите на един въпрос?
Ако инсталирам буфер 1000 литра , като го свържа по класическият начин , а именно котела затопля буфера, а буфера затопля радиаторите какво преимущество ще имам ? В момента имам инсталиран трипътен смесителен кран Херц DN25 , горелката работи на 67 градуса, като димните газове са под 100 градуса? По назад в темата писахте за термострелка (гидроусилвател ,ако не се лъжа) , което според мен е един "малък" буфер?
И в сегащното състояние горелката докато достигне тези 67 градуса ( стартира от 47градуса) работи на 100 процента , след това само ги поддържа с 10-15 процента мощност ( при сегашните 10-15 градуса)?
Нагласил съм я да стартира в 5:30 и да спре 8:00 и после в 15:30 да стартира и в 22:00 да гаси?
Или за сега имам 2 старта?
Как би се представила моята система с един 1000литра буфер - той какво ще облекчи в режим старт/стоп?
gnt69 - майстор
Emil Inanov написа:
Как би се представила моята система с един 1000литра буфер - той какво ще облекчи в режим старт/стоп?
С нищо няма да се облекчи. Карай си така нали си доволен от разхода. Ако решиш да слагаш ще закопаеш 2000 + лева в мазето и ще те подгонят домашните защо няма топла вода в бойлера постоянно, защото като почне да пали веднъж на ден в това време и по рядко водата свършва.
Икономията от начинанието ще е примерно 10-15 % а инвестицията 2000+лева. Аз миналата година си свързах буфера към системата но го имах наличен ама пак за медни тръби, трипътен вентил, кранчета, клапички, управление за буфера 1000 лева. На сезон си топля къщата за 600-700 лева със 4 тона слънчоглед. Ако бях инвестирал в пелети щях да се топля почти 2 сезона а сега ми е примерно ако далаверата е 15% 100 лева на сезон, така че след 10 сезона съм на нула.
Така че извода е ако ти гори добре и гориш евтини пелети не бърничкай по системата а инвестирай в гориво. Горивото топли буфера не. :partyman:
andy_forresite - майстор
Не знам с какво управление може да се постигне първоначално стопляне на къщата и след това загряване на буфера. Горелката на 100%, по-добро усвояване от котела. Ако по време на загряването на буфера някоя термоглава се отвори, помпа отопление нацръцква от котела вода към този радиатор и излишъка до 100% мощност си загрява големио варел. Примерно 1500-2000 литра. Имаме топла къща и пълен буфер - горелката изгасва и каквото има да се доотоплява да се взима от помпа буфер, демек от варела.
Идва сутрешното отопление, което е 2,5 часа. От 1500 л буфер да кажем сме събрали 30 квч топлинна енергия (нагрят до 70, някой радиатор/бойлер снощи си дръпнал и останали 60; до 50° са си 15 квч налични). Почва да се черпи от тези 15 квч и само ако не стигнат, да се стартира горелката и да си свърши работата. След това да напълни варела пак до 70.
На следобедното палене първо точи буфера до 50-47 гр и пали горелката със 100%. И това се повтаря.

Начинът отоплението да става през буфера не е много окей. Не складираме топлинна мощност за после и по някое време бойлерът остава "на сухо". Но с какво управление и как точно може да се постигне, нямам ни най-малка представа. Цените на 2000 л акумулатори на топлина са сериозни, както и свързващите компоненти + адекватно управление.
шоп - майстор
andy_forresite написа:
Цените на 2000 л акумулатори на топлина са сериозни, както и свързващите компоненти + адекватно управление.
Както вече писах форума е направи си сам. Не е нужно да се дават хиляди и десетки хиляди левове за буфери 1000-2000 или повече литра, като може да се инвестират само няколкостотин лева. Вече споменах, че за 100 лв може да се купи перфектен 1000 литров бидон монтиран върху евро пале. Това за буфер за слънчев колектор, където не трябва да гоним високи градуси , а максимален обем. Лично съм загрявал такъв 1000 литров бидон до 75 гр за 72 часа и няма проблеми. За твърдотопливни котли е удачно да се използват 500 литрови стоманени резервоари от битова нафта. Базара и ОЛХ са пълни с такива обяви, Цените на някои са по 50-80 лв. :-)
Цена по-ниска от скрапта, защото има екземпляри направени от 5-6 и повече мм стомана.

Управлението е най-обикновенно за 10-15лв :-)
filmatoplo - майстор
Схемата ше дъй грешна ,има и такъв вариант при който наистина в буфера се складира само излишната топлина ,а не директното му загряване . :wink:
Emil Inanov - специалист
И така......
След като разбрах, че няма как да се топля от слънцето, реших да си оптимизирам моята налична система.
Последва монтиране на термоглави в стаите и изолиране на кутията под Виадруса.
Чакам само вермикулита да изолирам и вратата на кутията.
Ето и фотоотчета , както казва един колега от форума :

Прикачен файл

IMG_20171030_161541.jpg

Прикачен файл

IMG_20171030_161647.jpg

Прикачен файл

IMG_20171030_161314.jpg

Прикачен файл

IMG_20171030_161330.jpg

Прикачен файл

IMG_20171030_161355.jpg
шоп - майстор
@Emil Inanov, номер едно си!
направил си аптека в котелното.

Поздрави и не с отказвай от слънцето. То е безплатно.
transportna - специалист
@Emil Inanov, поздравления за добрата работа. С какъв материал и каква му е дебелината на изолационния материал, който си ползвал при изолирването? Отстрани снадките със специално "тиксо" ли си ги направил?
Emil Inanov - специалист
5 см каменна вата с алуминиево фолио, а тиксото е някакво обикновено алуминизирано нищо специално- 15 лева разходи.
lz2skt - специалист
Сега остава и да направиш един въздушен слънчев колектор,който да ти вкарва затоплен въздух чрез вентилатора на горелката да ти оптимизира и горенето :)
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 33

Тема "Съвет за котел дърва,въглища/пелети слънчогледови" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: