• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 33
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lz2skt - специалист
Аз лично не виждам нещо грешно да съм посъветвал.Ако си вземе адекватен котел за неговата квадратура на твърдо -добре.Утре ще мине на пелети и ще започне да се жалва за в.темп на изх.газове.Освен това е и възможно да почне и да отоплява 2етаж.Какво ще прави...ще продаде новозакупеният котел и да си купува друг с по-голяма мощност ли?
torbalan - Дървен философ
lz2skt написа:
Аз лично не виждам нещо грешно да съм посъветвал.Ако си вземе адекватен котел за неговата квадратура на твърдо -добре.Утре ще мине на пелети и ще започне да се жалва за в.темп на изх.газове.Освен това е и възможно да почне и да отоплява 2етаж.Какво ще прави...ще продаде новозакупеният котел и да си купува друг с по-голяма мощност ли?
Адекватен котел за неговата квадрутара няма.

Котела се избира според загубите на топлина, а не според квадратурата...

За това предложих първо да си направи изолацията и да уплътни дограмата, а след това да мисли за котел... Може да се окаче, че само с изолация ще подобри нещата достатъчно, за да не се налага да бърза със закупуването на котел...

От друга страна, ако първо купи котел, а после прави изолацията, ще изпадне в положение, в което котела му ще работи в неикономичен режим, ще се лепят едни сажди по комина и т.н.
lz2skt - специалист
Ами той човека от там започна ,че няма ф,възможност да си направи изолация и да сменя дограма...дори и няма възможност едновременно да си закупи и котел и горелка.Разбирам го напълно.
torbalan - Дървен философ
lz2skt написа:
Ами той човека от там започна ,че няма ф,възможност да си направи изолация и да сменя дограма...дори и няма възможност едновременно да си закупи и котел и горелка.Разбирам го напълно.

Котела струва пари.
Изолацията струва пари...
За догамата споменах само да я уплътни хубаво. Това са мнооого малко пари.

По-разумно е да се похарчат първо пари за изолация, а тогава за котел...

Обратния ред може да доведе до мнооооого по-голям харч.

Има ли нещо, дето да не разбра?
nandrolon - специалист
Колега , аз съм на твоето дередже с изолацията.

Живея на етаж от 3 етажна къща. Не мога да си изолирам само моя етаж, а ако изолирам цялата къща изолацията ще се разпадне преди да се е избила.

Ако можеш си смени дограмата, уплътни вратите. Топлопреминаването през добре измазана 30 см. тухлена стена за мен не е чак такъв фактор.

Успех!
lz2skt - специалист
Не искам да изпадам в излишни спорове,но първо без смяна на дограмата е неефективно да правиш външна изолация.На въпросният човек не му знам размерите на къщата,но изолацията ще е към 10к предполагам Един котел е макс-2к.С минаването на пелети без саниране на жилището в обозримото бъдеще с котел с по-голяма нагреваема площ може само да спечели.Моят съвет е ако има камината достатъчна мощност да захрани още 2 радиатора да си кара на дърва.При хора с по-скромни възможности отоплението на дърва е верно доста по трудоемко и със всичките други негативи,но дори и със слънчогледови пак ще ти се струва скъпо.Говоря от личен опит.До Нова година горих дърва,после минах на слънчогледови.Ако не представлява тайна може ли да споделите откъде сте...защото ми се струва ,че сме земляци?Може и на лични.Успех
torbalan - Дървен философ
lz2skt написа:
Не искам да изпадам в излишни спорове,но първо без смяна на дограмата е неефективно да правиш външна изолация....
Не искаш, ама не четеш ли, не знам...

Автора на темата беше писал, че има дървена дограма с 2 стъкла...

С много малко пари може да я уплътни идеално... Без да я сменя (възможно е и вече да е уплътнена).

Изолацията и котела колко струват е въпрос на сметки...
lz2skt - специалист
М,да проблемът с парите ми се струва ,че е в основата на всичко...Лека вечер и успех с намирането на най-адекватното решение на проблема...
Emil Inanov - специалист
Много Ви Благодаря с мненията си!
Прави сте, че искате да се отоплявам оптимално и разумно със скъпите на пазара пелети - но сега всичко е скъпо.
Знам, че ако се направи топлоизолация и се смени дограмата ефекта ще е поразителен (топлозагубите ще са минимални и температурата в къщата ще е по добра) , но пак Ви казвам на този етап нямам възможност. Мога да оплатня дограмата-това не е пролем. Ако говорим в цифри: котел (комбиниран/пелети) + горелка за най - евтините пелети = 4000лв, доизграждане на парното 1000-1500лева , още 1000-1200лева за пелети ( тази сума във всички случаи ще се изхарчи било за дърва/ въглища/пелети) или грубо 7000лева. Ако трябва да се прави топлоизолация - външна 10см , както и на таван- и то няма смисъл да направя само на 1'ят етаж - хората ще се смеят , а и ще е грозно. Смешно е и да се направи ТИ с 10 см, а дограмата старата - ефекта намалява - и там 7000-8000лева? Дето се вика Българина е жив дявол! Имали колеги на моето дереже? Вие как бихте постъпили с този финансов проблем?
Emil Inanov написа:
.......Имали колеги на моето дереже? Вие как бихте постъпили с този финансов проблем?
Бях на твоето дередже и отчитам грешките си.
Изхарчих 10 000лв. за отоплителна инсталация. Котел, буфер, помпи, трипъгни...... Основно парите дойдоха от обезщетение за трудова злополука. Иначе нямах средствата.
Ако бях разумен, с тези пари щях да си наредя радиаторите, да ги вържа към съществуващата каминка и да си изолирам къщата.
После вече по ред на номерата. Така щеше да ми е ясно и какви са ми топлозагубите и другите сметки са лесни.
Сега харча пелети, топло е, но можеше и с по малък разход, особено ако бях си продължил година-две на дърва.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 33

Тема "Съвет за котел дърва,въглища/пелети слънчогледови" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: