• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 33
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Emil Inanov - специалист
Моля за съвет за избор на котел, който да гори дърва,донбаски въглища и да става за пелети.
Живея в североизточна България с доста сурова зима, каквато е сега.
Мисля да отоплявам един етаж от къща 100м2 , без изолация (с външна мазилка ) и с дървена дограма (на 27 години- с две стъкла)-пари за външна изолация нямам.
До сега се отоплявах с камина на водна риза част от този етаж , но се увеличи семейството и трябва да се отопляват коридор и още една стая. Котел за пелети + горелка , които да горят слънчогледови пелети( най-евтините) си мисля че започват от 4 000лева ( Греко котел + горелка РБ -20кВ , Торч 3-20кВ е 4800) на този етап ги нямам. Затова си мисля за един котел на дърва и въглища да изкарам следващият отоплителен сезон и като събера пари за една горелка да я сложа.
Ориентирал съм се към котел около 24кВата ( къщата има втори етаж с 100м2, ако някой ден реша да го топля? ). Гледам в продавалника котли по 800-1000лева + горелка за 2000лева- пак е на далавера?
Все пак имам цяло лято да изградя парното, но трябва да знам какво "гориво" да купувам лятото на ниска цена?
Моля за помощ от всеки, който е минал по този път?
Има ли оптимален вариант за този случай?
torbalan - Дървен философ
Най-евтиното гориво май са дървата. С тях хамалогията е най-голяма.
Също така цената им ще расте нагоре с годините.

При твърдото гориво най-лесно е с пелетите. Като разходи поне в нашия край (Козлодуй) е горе-долу същото, като въглищата... Също така най-лесно се автоматизира процеса.

При всички положения обаче ще трябва да разпиташ близки, познати, търговци и т.н., които ползват твърдо гориво.

Какво ползват и колко го купуват/продават...

П.П.
Гледам, че има комбинирани на дърва и пелети.
purkinie - напреднал
Благодаря за отговора. Прав си,че с времето цената на дървата ще растат. При нас кубика в лятото е 55 лева,а на мен ми трябват мин. 15 кубика. Мисля си, че с 5 тона донбаски въглища или слънчогледови пелети,ще мога да изкарам зимата? Говорим за 100м2 площ? Чета тук,че има колеги , които са сложили на чугунени котли Виардус горелка за пелети, а други на стоманен котел Bosh Solid 2000 пак горелка за слънчогледови пелети ( като най евтини)? За сега тези два котела са ми фаворити - от мойте никакви познания?
Предложете котел спрямо цена/качество?
Не искам да си купувам най-евтиният ,нито безбожно скъпият?
andy_forresite - майстор
При всички случаи трябва да придвижиш нещата около топлоизолацията. Без това с каквото и да се отопляваш ще си на студено и ще е много скъпо. Казвам ти го от опит (същата площ без изолация). Направо ти казвам че е прибиване.
Би могъл да вземеш (на лизинг) котел бош 2000в 27 киловата, да го подкараш на въглища, дърва и каквото имаш за горене и като събереш пари да му вземеш горелка. Дали ще е гп25sc или rb20 или някаква друга, това ще го решиш на по-късен етап. Но сега по-важното е да вземеш котел и да направиш изолация, та било и вътрешна на външните стени.
kalin72 - майстор
andy_forresite написа:
При всички случаи трябва да придвижиш нещата около топлоизолацията. Без това с каквото и да се отопляваш ще си на студено и ще е много скъпо. Казвам ти го от опит (същата площ без изолация). Направо ти казвам че е прибиване.
Би могъл да вземеш (на лизинг) котел бош 2000в 27 киловата, да го подкараш на въглища, дърва и каквото имаш за горене и като събереш пари да му вземеш горелка. Дали ще е гп25sc или rb20 или някаква друга, това ще го решиш на по-късен етап. Но сега по-важното е да вземеш котел и да направиш изолация, та било и вътрешна на външните стени.
+1
И не само на стените, най-вече на таваните.
Анди е дал добри съвети, само с тая вътрешна изолация не съм съгласен.
Нека да е външна и да хваща поне по 30 см. над горна и под долна плоча. Вътрешната на под и на таван, ако не е на последен етаж.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на ср фев 01, 2017 3:48 pm, променено общо 1 път.
purkinie - напреднал
Аз и сега стоя на студено-коридора не се отоплява, а и още една стая също. Сега,за да е топло(19-21 градуса), печката с водна риза трябва да гори постоянно,т.е. да се слагат дърва на всеки час. Затова си мисля,че с донбаски въглища като го наблъскам вечер и сутрин ще се топли постоянно(те са и по калорични), а с пелетите пък може да се програмира кога да се вдигнат градусите в стаите ( било то и със стаен термостат). Прави сте за топлоизолацията, но без нея предвиждам 25% повече горивен материал?Този котел 27кВата не е ли много за 100м2 , или тук максимата е колкото повече толкова повече? Простете ми за некомпетентността ми.
27 е много за квадратурата, ако гори с дърва или въглища. Сложиш ли му горелка, ще ти хареса повече.
Погледни комбинирания котел на Грейко! Не зная каква е цената, но е по добър за обслужване когато е с горелка.
Минах по твоя път, затова препоръчвам. С Бош 27 квт. съм и топля 100 квадрата.
purkinie - напреднал
Сега се разрових из обявите за слънчогледови пелети- към днешна дата на 35 км от мен се предлагат в чувал 15 кг за 160лв(без ДДС), а в биг бен 140лв(без ДДС). И така с 8 тона не би ли трябвало да изкарам зимата и без изолация? Ще планувам по 100вата на кубичен метър въздух и монтирам новите радиатори? В този момент на пазара, като пак казвам цена/качество котел за пелети + горелка?
Първото предложение е Bosh Solid 27кВ+ГрекоРБ 20?
lz2skt - специалист
То за изолацията ясно ,но щом човека е на хала на повечето от нас и не може да си купи наведнъж и котел и горелка....по-добре 32кв Бош ...после за пелети ще е по-добре.Ако имаш ламарина и някой винкел и да може да заваряваш една кутия на котела или шнек да изкарва пепелта навън.Комбинираният на Грейко също е решение ,но в твоят случай като не си сигурен коя година ще се пелетизираш... и държиш дълго време да работи на въглища без зареждане.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 33

Тема "Съвет за котел дърва,въглища/пелети слънчогледови" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: