Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте ползвам камина прити подобен модел на К1 , върху която собственоръчно съм направил кутия от тънка ламарина с приблизителни размери на печката примерно (50см х 50см х 70см). Имам отвор за вентилатор който надува студен въздух в кутията и отвор изход за топъл въздух, който отвеждам в другата стая. Ползвам термодатчик който стартира вентилатора на 60 градуса.

Ако приемем че кутията (въздушната риза) е с размери 50*50*70 ще рече че е с обем 175000 куб. см.,
та въпроса ми е, ако при същите условия, а именно:
- същото количество дърва в печката
- същата външна температура
- същите настройки на вентилатора, като градуси на включване и обороти
....
и ако се промени само размера на въздушната риза, следователно обема, с по-голям такъв,
например с размери - 150см х 100см х 150см - обем 2250000 куб. см., което ще рече, че обеме е нараснал с около 13 пъти.
Какво би се случвала с температура в стаята, която отвеждам топлия въздух от въздушната риза.

Един вид да ли КПД на въздушната риза ще се повиши или ще бъде същото? :?
olelemaiko - специалист
кюнеца влиза ли в таз кутия.ако вземаш температурата от комина.до момента си покрил 70санта от него.сега ще покриеш 150 в кутията.се едно да махнеш един кюнец.
Хихи, олелемалеле!
Обема няма да промени нещата съществено.
КПД ще повишиш ако увеличиш повърхнината на топлообмен.
Тя е външната на печката, значи е константа. Можеш да импровизираш с някакви ребра, подобно на мотоциклетните двигатели с въздушно охлаждане.
Опитай с дебита! Явно не искаш да претопляш стаята с печката, а другата е хладна.
Повърхнината мисля да я увелича по начина долу в снимките.
Един вид в момента въздуха се топли само от горната част на печката, а искам да го преработя и да въздуха да се затопля и от трите страници на печката. Следователно лицето на печката да отоплява помещението в което е самата печка
Ето и снимките

Реална снимка:
https://drive.google.com/open?id=0B1Rhg ... VhPMGZMbU0

Проект:
https://drive.google.com/open?id=0B1Rhg ... mxFS25XbzA

Между другото да ли ще има по добър ефект, ако в обема се наредят огнеупорни тухли от акумулираща печка?
Ши стани! Сам стигаш до вярните отговори,щото си задаваш правилни въпроси, а и желязото е пред тебе.
За ефекта от тухлите-да, мисля, че ще има. Опитай! Щом те влече, нищо няма да изгубиш, а напротив, поне знание ще придобиеш.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пет фев 03, 2017 12:22 pm, променено общо 1 път.
Трифон П.Трифонов написа:
Ши стани! Сам стигаш до вярните отговори,щото си задаваш правилни въпроси, а и желязото е пред тебе.
А дали само лицето на печката ще е достатъчно да затопля въздуха.
Сега както е в момента, отоплява кухня около 12 кв. и става доста жега понякога, в най студените дни при наблъскване с дърва жегата е стигала 34 градуса .... което си е множко
Още веднъж повтарям-сам си правиш правилно изводите и сам стигаш до правилните решения.
П.П. Някой модератор да смени номерацията на поста ми, Моля!
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пет фев 03, 2017 12:26 pm, променено общо 1 път.
Трифон П.Трифонов написа:
Още веднъж повтарям-сам си правиш правилно изводите и сам стигаш до правилните решения.
БЛАГОДАРЯ!
preslav - майстор
Не можах да видя снимките ти - не ми се правят екстра регистрации тук и там.
Трифонов обаче ти е дал правилни насоки - гони площ, а не обем.
Преди години, като един млад ентусиаст и аз съм си задавал много въпроси за утилизиране на излишното топло, с годините разбрах, че направи си сам е порочна практика (поправи си сам е друго нещо).
Както и да е, мислил съм си защо не може да се върти въздуха в две стаи.

Тема "Обем на въздушна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: