Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andro440 - майстор
Пускам Нова тема ,за да не разводнявам около виадруса с черупките . Подготвил съм два неръждаеми водосъдаржателя от 80 литрови бойлери ,в които мисля да вградя ,две серпентини /съответно една за парното и една за солара .За целта имах идеята за използвам медна тръба ,но един колега от форума ме разубеди /няма да описвам причините сега ,защо не може да е медна . Друго обаче ме вълнува ,дали този /новонаправения съдържател ,когато стане с дължина около 2 метра ,няма да създаде проблем, от налягането в него,при загряване ?
naskov - майстор
Зависи предпазния клапан, който ще сложиш, на колко бара отваря.
lz2skt - специалист
Хубаво е да се обмисли и на подобен бойлер къде ще е нагревателя,да се поставят сонди за датчиците и изолация поне 10см.Ако ще се слага нерж.гофре ще трябва и рамка да се направи вътре в бойлера да легне тръбата на нея,С един колектор 2кв м лятото ще нагрява 160л до 50гр.Аз бих сложил и 3 термометъра -долу,горе и в средата за удобство и контрол.Може и варианта 2 отделни бойлера с серпентини на фланците и кранове в доста по-сложна с-ма.Примерно соларният да подава вода към този за парното зимата ,а лятото и двете серпентини да се свързани към солара примерно....
andro440 - майстор
Нагревател на 220 в ,не мисля да слагам ,или ако направя компромис ,ще е сух в тръба ,за екстремни ситуации ,за да се предпазя от прекомерно натрупване на котлен камък . Бойлера мисля да го монтирам до котела в мазето -а в банята да си сложа един електрически в който да постъпва вода ,от големия със серпентините .Но .. като заваря, двата балона един над друг и се получи 2 метра съдържател ,трябва ли да пусна разпънки за евентуално раздуване ?

Тема "Бойлер с 2 серпентини." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: