• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Сметнал съм си локалното парно за мой апартамент , но бих искал някой които по разбира да хвърли един поглед за да види дали сметките са верни.
Сметките съм ги правил по този метод
http://www.termosilikat.com/bg/blog/%D0 ... %81%D1%82/ .
линк към сметките, че не мога да прикача файл тук.

http://dox.bg/files/dw?a=7b2410b585

Външните стени са с графитен стиропор 5 см, дограмата е 5 камерна със двоен стъкло пакет-стандратен май, под- замазка и ламинат и теракот.Тавана само в дневната е окачен таван гипсокартон със изолация .
Другите тавани плоча - вентилиран покрив с подпокривно пространство без изолация.
Отдолу май комшиите не пускат топло през зимата.
Последна промяна от milbor2 на пон фев 13, 2017 3:21 pm, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
Ти до сега как се топлиш? Или тепърва ще се нанасяш?
Досега с климатици ,но сметките ми идват малко в повече 300 и нагоре в големите студове.Имам във всяка стая , но искам да смяна отоплението, защото малкия има бронхиална астма и с тези духания постоянно е болен.
По принцип детската стая и банята не топля, в кухнята съм го заложил на 20 градуса , но си е хладно.
torbalan - Дървен философ
Доста старателно си подходил.
Ако правилно си избрал коефициентите на топлопреминаване - няма причина да не е вярно.

Изчислил си общи загуби около 5,4 Квт (което на мен ми звучи правдоподобно), а си избрал два пъти и отгоре по-мощен котел?
Това с каква цел?

Дори на пелети да е, пак няма да му е добре да работи в режим тръгни/спри...
7242 W е само за радиаторите
3000 W - бойлер
2000 W - резерв
ОБЩО прави 12 242 W
torbalan - Дървен философ
Ами аз като събрах загубите получих малко по-малко от 5400. Не знам от къде идват още 2 киловата отгоре... За тез радиатори.

Бойлера защо го добавяш?
Той не е непрекъснат консуматор. Как определи 3 Квт за бойлера?
Дълбоко се съмнявам серпентината вътре да отдаде такава мощност...

Защо правиш толкова точни сметки, след като добавяш 2 киловата "резерв"...

И една друга забележка - в банята предвиди лира, а не глидери...
разликата се получава от закръгляването от броя на глидерите.
нещо тези лири не ми допадат като топлене -затова.Искам банята да е много топла.
така съм чел за бойлера - 3 kW, казваш да го занижа на 2 kW.
Ако махна резерва излиза че 12 kW -тов котел ще е напълно достатъчен за апартамента.
10kW нe знам да не е малко, малко по големия може и много , може и малко ,а и не съм сигурен с коефициентите на топлоотдаване, затова слагам малък резерв.
andy_forresite - майстор
Котел в апартамент :? Камина ли имаш предвид?
torbalan - Дървен философ
milbor2 написа:
разликата се получава от закръгляването от броя на глидерите.
нещо тези лири не ми допадат като топлене -затова.Искам банята да е много топла.
така съм чел за бойлера - 3 kW, казваш да го занижа на 2 kW.

Ако махна резерва излиза че 12 kW -тов котел ще е напълно достатъчен за апартамента.
10kW нe знам да не е малко, малко по големия може и много , може и малко ,а и не съм сигурен с коефициентите на топлоотдаване, затова слагам малък резерв.
Закръгляване на броя на глидерите!?!?!?
Изчислил си загуби. Спрямо тях определяш броя на глидерите. Винаги броя на глидерите умножен по теоретичната мощсто ще е по-голям, но това не означава, че трябва да завишаваш и мощността на източника...

Лира в банята се ползва от съображения за безопасност. Харзулнеш се, ако тиквата ти се цепне на глидерите резултата може да е плачевен... Ако пък става дума за детето ти - още по-плачевен...
За това - лира... Няма как да си сцепиш тиквата на лирата...
Банята е важно да е суха. 1 минута след, като влезеш вътре, вече е жега...

За бойлера не казвам, че трябва да го занижиш, а според мен изобщо не трябва да го добавяш към изчислената мощност...

Запаса от 2 киловата също ми се вижда прекалено голям...

Не си споделил какво гориво смяташ да ползваш...
Примерно за стаята дава загуби 1280 W : 123 W лира = 10,41 глидера - закръглено на 11 , оттам идва разликата.
Говоря за пелетен котел или камина, може би котел защото няма е в обитаемо помещение - ще бъде на терасата.
Ако правилно съм разбрал, варианта е да оставя бойлера и да махна резерва.
По тази логика 12 Kw ще е е напълно достатъчен, дават го за до 100 м2 отопляема площ.
На този съм се спрял http://www.energysystemsbg.com/otopleni ... enija.html
  • 1
  • 2

Тема "Молба за проверка на изчисления за локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: