• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
SpasSpasov - помощник
Вичи написа:
,,,, Коя сила ще накара въздуха да слезе надолу? ...
По отношение на обезвъздушаването - пуснал съм си тръба от водопровода към колектора. Все си мисля, че налягането по водопровода ще избута въздуха, пълнейки кръг по кръг, при затворени другите кръгове. Направил съм го да подава водата от водопровода към студения колектор, а топлия има изход с кранче и маркуч към банята - все по някое време ще избута въздуха.

Но основната ми идея за пускането на темата е и възможността за отворен разширителен съд, качвайки колекторите на втория етаж. Сигурно ще ми се смеете, но съм крайно подозрителен към съдове под налягане и наличието на такъв в хола не ми харесва. Отделно си мисля, че наличието на отворен разш. съд е по-добре при продължително спиране на тока и увяхване на акумулатора. Би трябвало да издържи 5-6 часа, но знае ли човек ЧЕЗ колко голяма авария могат да сътворят... Сега пак мога да сложа отворен разширителен съд на втория етаж, но тръбата от колектора до него ще е дълга и с чупки "в кръста" хоризонтално, което не ми се струва добре.

Отделно от това си мисля, че ако колекторите са на втория етаж, това ще облекчи и работата на системата като цяло.

Автоматични обезвъздушители имам и на двата колектора, както и на камината, която в момента ми е най високата точка в системата.
Вичи - специалист
Какво общо има ЗРС с тока? Прави що знаеш. Успех!
SpasSpasov - помощник
В този хипотетичен случай не знам колко ще поеме ЗРС и дали ще е достатъчно. Ако това се случи при току що запалила камина и е пълно с пелети ... Не знам и за това питам
naskov - майстор
Когато камината е на пелети спирането на тока спира и горенето. Опастност от завиране няма. Относно обезвъздушаването-когато давам съвет обикновено съм го изпробвал.
Вичи - специалист
Налягането в ЗРС е равно на това в останалата част от инсталацията, а той не е най слабото място. Дори да спре тока и догарящите пелети да вдигнат налягането ще избие предпазният вентил, ако не сработи, някоя връзка в колектора, може тръба да цъфне, но съда няма да гръмне.
Насков, какво си пробвал - първоначално обезвъздушаване или продължителна експлоатация с колектори под подовото? Ти в къщи къде би сложил таблото?
filmatoplo - майстор
И този вариант става - колектора да се премести горе ,като се удължат щтранговете от камината до колекторите на втория етаж ,и долните тръби за подовото също .Така инсталацията ще си работи както преди с допълнително още 4 кръга . Всичко ще се пълни и обезвъздушаване както до сега .Има и една друга заигравка - всичко да си седи както си е ,свързват се тръбите за втория етаж долу на колектора ,само на втория етаж на всеки кръг да се монтира на тетка обезвъздушител на подаващата линия вдигнати 35-40 см от пода скрити в кутия .
SpasSpasov - помощник
Вече ми се изясниха нещата
Благодаря на всички за съветите и поясненията.
  • 1
  • 2

Тема "Питане за местоположение на колектор за водно подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: