• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
SpasSpasov - помощник
Привет
Да попитам относно правилното разполагане на колектора за водното подово?
В момента ситуацията е следната - къща на два етажа, изградена е инсталацията на първия етаж, функционира нормално. Работещи са 4 кръга /за целия първи етаж/. Колекторът, който съм сложил, е за осем кръга /4 кръга 1 ет и 4 кръга за 2 ет./ , с дебитомери, обезвъздушители и т.н. Разположен е също на първия етаж, разширителния съд пак е там и е затворен. Имам отвор в плочата между първия и втория етаж, през който да минат тръбите от кръговете на втория етаж. Понеже сега свършвам таваните на втория етаж /правих фалшив гредоред, гипскартон и т.н/, идва ред за направата на подовото и на втория етаж.
Чудя се дали да не кача колектора на втория етаж /има подходящо място/ и да сложа отворен разширителен съд?
Има ли смисъл да се занимавам или да си го оставя на първия етаж?
naskov - майстор
Отвореният разширителен съд го забрави. Ако колекторите са на първия етаж първоначалното обезвъздушаване ще става по-трудно, но не невъзможно. Ако има възможност да са на втория етаж-още по-добре.
SpasSpasov - помощник
За отворения разширителен съд не го разбрах - защо да не слагам, ако кача колекторите на втория етаж?
naskov - майстор
Наличния затворен раз. съд на първия етаж върши прекрасна работа и за двата етажа :wink:
Вичи - специалист
Колекторите на втория етаж, задължително по-високо от подовото. Автоматичен обезвъздушител на колектора. За разлика от колегата, мисля че и трудно няма да може да се обезвъздуши. Коя сила ще накара въздуха да слезе надолу? Затвореният разширителен съд си е добре, по-добре максимално близо до котела. Провери дали е достатъчен за увеличеното количество вода. НИКАКВИ кранове между котела и РС.
filmatoplo - майстор
Трябвало е да го направиш - на всеки етаж да си има собствени колектори , инсталацията да си седи затворена .
Вичи - специалист
Е да де, човека пита дали да го прави.
djendov - специалист
Има сила, която ще изкара въздуха от тръбите. Нарича се 4-5 бара ВиК. Никой не оспорва правилния монтаж, но аз смятам, че веднъж обезвъздушено, няма да има проблем с колектор на първия етаж. А и май е много по-лесно да се пробва, от колкото да се преправя цялата система. Човека каза, че има дебитомери, веднага ще стане ясно успял ли е, или не с обезвъздушаването.
Пак казвам, ясна е теорията и професионалното изпълнение, ама практиката показва, че може и ще работи и при тея условия.
filmatoplo - майстор
Много е голям залога - да пробва :)( ами ако не стане ) .За 27 години съм видял какви ли не кориози в отоплението- и работят някакси ,ама как да му кажа на човека давай свързвай като правилното свързване е друго .
Вичи - специалист
djendov написа:
Има сила, която ще изкара въздуха от тръбите. Нарича се 4-5 бара ВиК. Никой не оспорва правилния монтаж, но аз смятам, че веднъж обезвъздушено, няма да има проблем с колектор на първия етаж. А и май е много по-лесно да се пробва, от колкото да се преправя цялата система. Човека каза, че има дебитомери, веднага ще стане ясно успял ли е, или не с обезвъздушаването.
Пак казвам, ясна е теорията и професионалното изпълнение, ама практиката показва, че може и ще работи и при тея условия.
Всяка тема се превръща в поле за спорове. Човека все още има възможност за двата начина на монтаж и пита има ли смисъл. На теория с 4 атмосфери ще избуташ мехурите.. На практика инсталацията е добре да се пълни бавно - така е по-сигурно, че ще се обезвъздуши. Освен в началото въздух може да влезе и в процеса на експлоатация, ремонти и прочие. За това се слагат автоматични обезвъздушители - ако можеше да се обезвъздуши веднъж завинаги, нямаше да ги има.
  • 1
  • 2

Тема "Питане за местоположение на колектор за водно подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: