• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 51
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Gek - специалист
Здравейте, ако може нека специалистите в бранша да споделят защо въобще още се продават специализирани горелки за пелети след като вече има ретортни, които горят едва ли не всичко което е твърдо гориво?
filmatoplo - майстор
Нали си запознат с устройството на ретортните горелки ( ако визираш тези с мощните редактори и чугунени шнекове) при тях горивния процес веднъж запален почти не се гаси ,някой модели почти не палят даже автоматично .При начално палене е необходимо много повече гориво .Всичко си е строго индивидуално ,имат само един плюс че горят почти всичко запалимо като твърдо гориво .
mirochukov - напреднал
Май клонят и към тия които наричаме-безпроблемни! :-D
energo - специалист
mirochukov написа:
Май клонят и към тия които наричаме-безпроблемни! :-D

Точно така-безпроблемни са... =D>

Твърдя го от опит..втори сезон=0 ядове.
Още трима приятели уредих с горелка-ретортна за този сезон-всички са във възторг.
Горелката НЕ пали автоматично,просто си поддържа жар,за това изразходва 1КГ гориво за 24часа.
Всеки може да направи калкулация в зависимост от горивото което използва.
Аз горя пернишки въглища от 140лв тон,значи няма и 2стотинки на денонощие ...
Един път я изключих през нета и забравих да я включа,като се прибрах се разгоря след 18 часа пауза...
Последна промяна от energo на чет фев 16, 2017 2:40 pm, променено общо 4 пъти.
lz2skt - специалист
E,без проблеми ...пълно щастие няма.Чета по руските форуми,че при определени въглища и при горене на малка мощност се спича шлаката и прави проблеми...освен това и често се случва във въглищата да има камъни и шнекът да блокира.Даже последно време препоръчват модели с въртяща реторта за да се чупи шлаката .
шоп - майстор
filmatoplo написа:
някой модели почти не палят даже автоматично
Даже бих добавил, че 99% от тях не палят автоматично. Колегата Radoslav спомена, че вече има универсални горелки със запалка за въглища, но аз не съм виждал в Бг все още такава. Пък и цената е друга :|

Аз лично съм с полска екоенергия 35 и не бих дал нито стотинка в повече за подобна горелка със запалка. Запалката е консуматив и не е евтина.

При положение, че в режим на поддържане, когато няма нужда от топлина на 3 часа горелката се включва веднъж за 10 секунди да подаде шнека половин шепа въглища и вентилатора да раздуха и разпали жарта- не ми трябва запалка.

Паля септември-гася май месец:-) Топло и топла вода - бол :-) :supz:
lz2skt - специалист
Шопе,ами Екоенергията каква защита има при заклинване на шнека,че нищо не намирам по въпроса ?
шоп - майстор
Защитата е щифт 5 мм чрез срязване

Дотук съм тази зима съм изгорил 3.5 тона донбаска фракция 5-15мм проблем имаще само веднъж :x :x :x

Ще снимам и ще пиша по-късно за проблема.

Иначе за трети отоплителен сезон проблем с горелката не съм имал. Това което четеш по руските форуми за шлака при ниски мощности при мен го няма. Горя вносни Донбаски въглища, 2014 год отоплителният сезон бях с пернишки въглища и дори и при най-ниски мощности шлака няма. НИКОГА не съм почиствал горелка. Просто май месец не сипвам въглища и тя загасва сама. Октомври месец пълня бункера, пускам шнека в ръчен режим за 5 мин и като се напълни ретортата през един малък отвор вкарвам пропан-бутанова горелка и паля ръчно за 2-3 минути. И така без гасене само с допълване на бункера на 5-6 дни пак до май месец:-)
filmatoplo - майстор
:) От понеделник и аз ще умувам около такъв котел тоест с такава горелка то какво да умувам ,ще се пали ръчно и после както каза Шоп ще си работи .Ще умувам около това дали да има буфер , защото ще топли една вила за постоянно живеене с комбинирана инсталация ,долния етаж водно подово ,другите етаж и мансарда с радиатори .Има ли нещо над което да свнимавам с такъв котел и горелка ,не знам за сега с какво гориво ще се гори .
шоп - майстор
Такаа...фотоотчет като по руските форуми

щифта оригинално бе болт М5

след като получих "подарък" от братушките или от пристанищните работници в Лом ( болт М14 дълъг над 12 см в чувал с въглища) разбира се шнека не може да го среже и се сряза предпазният щифт

след това сложих дърводелски винт 5мм и от тогава няма проблеми

Прикачен файл

SAM_9118.JPG защита на шнек и редуктор

Прикачен файл

SAM_9117.JPG Защита

Прикачен файл

SAM_9116.JPG бункер с въглища

Прикачен файл

SAM_9115.JPG въглища

Прикачен файл

SAM_9113.JPG подаръка от руснаците
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 51

Тема "Ретортна горелка vs специализирана горелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: