• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 51
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
valentinno - помощник
Здравейте Колеги,
Пред голяма дилема съм. Дали да си купя пелетна горелка Грейко, или да си купя реторна горелка "Екоенергия". Котелът е Bosch Solid 2000. Знам, че за реторната горелка ще трябва да се направи кутия под котела. Но това ме гложди коя от двете си заслужава?

Благодаря Ви предварително.
valentinno написа:
Здравейте Колеги,
Пред голяма дилема съм. Дали да си купя пелетна горелка Грейко, или да си купя реторна горелка "Екоенергия". Котелът е Bosch Solid 2000. Знам, че за реторната горелка ще трябва да се направи кутия под котела. Но това ме гложди коя от двете си заслужава?

Благодаря Ви предварително.
И двете са ретортни.
Ако сега изборът стоеше пред мен-Екоенергия, с контролер с ламбда.
С Грейко съм и бях се замислил да я сменям, но прецених, че с въглища няма да се цапам, чипсове, костилки и пр. няма в района, та щом ще горя пелети, избора ми е правилен.
И в двата случая кутия под Боша. Пепеляка с йофтините горива е много, а с кутия можеш да го изхвърляш в движение.
filmatoplo - майстор
За пелети -Грейко директно на долната врата ..или на кутия по желание.
За въглища - Екоенергия обаче котела вдигнат на кутия..
Екоенергията е по скоро за под чугунени котли ,но и за бош става .
andy_forresite - майстор
lz2skt написа:
Ретортните горелки Екоенергия са супер.Проблема е свързан според мен с дългогодишното мизерстване и хамалуване относно в миналото и нежеланието на хората за отопление на въглища в бъдеще.Нещата трябва да се погледнат доста отдалеч.Поляците за разлика от нас имат традиции в отоплението на въглища.Още в проектирането на фамилните им къщи е заложено конструктивно котелно помещение ,склад за въглища за разлика от повечето къщи посроени 60-70-80г на мин век при нас.При нас нещата са заварено и присадено положение...отделно и качеството на въглищата.Да не споменавам ,че през комунизма хубавите въглища бяха дефицитни и народа се топлеше с брикети,а с тях мизерията и пепелта бяха още по-ужасни.Гледам на поляците котелните им са като аптеки...въглищата (екогрошек) са в полиетиленови чисти чували ,без да са омазани отвън и пепел вътре.Чиста работа.При нас нещата са различни.За търговците и за народа има само ,,руски" въглища от Домбас.А какви са и от къде са и с какво качество са ...само един господ знае.Такива шашми се правят около въглищата ...както с всичко останало тук.Мокрене .лъжене в кантара,често има баластра във въглищата(дали нарочно или в баржите преди това са карали инертни материали,Вие сами може да прецените).Купувал съм въглища много години и когато нямаше пресети и сега когато и пресетите имат голям процент пепел и т.н.Пакетираните в чували са пълни с пепел и мн.дребни въглища и кг не отговарят и цената е безбожно скъпа.Иначе като цена ,ако въглищата са купени доста преди началото на от.сезон си струва ...Прибирането на въглища изсипани на улицата и всекидневното зареждане на котлите за отопление просто при нас е свързано с много пепел и мизерии.Ако тепърва имаш желание да се топлиш на въглища и си купиш полска горелка и имаш удобства като отделно котелно,удобно разтоварване и прибиране е много добре,но ако нямаш нужните условия и имаш 20-30 г социалистическо-демократичен стаж като огняр нещата са други...
Тук само цитирам мнение, което намирам за много полезно. Това би трябвало да ориентира питащия в избора. С друго не мога да помогна. Дори не съм виждал на живо такава горелка. Аз избрах грейкото заради произвежданите наблизо пелети и заради това че слънчоглед се отглежда всяка година. За въглищарка съм мислил и аз, но нямам изброените удобства а и топля няма и 100 квадрата чисто.
valentinno - помощник
Благодаря Ви колеги. Отоплявам около 90м2 жилищна площ. Етаж от къща със сменена дограма, стъклопакетите са със стъкла 4 сезона, но без изолация. Както казах котела е Bosch Solid 2000, и съм с него от има няма 1 година. На 100-тина километра от нас има маслобойна, които прозивеждат пелети. Имам обособено помещение, като котелно на етажа. До миналата година бях с руско котле на въглища и изгарях около 4-5 тона въглища. Бях станал огняр. Боша съм го ползвал има няма месец два. За това сега се двоумя за вида горелка, че ще има горелка ще има, но въпроса е каква? :?:
phantom_ - специалист
На каква цена са пелетите?
filmatoplo - майстор
Блазе ви че си имате на близо пелети ,де да ги имаше в моя град ,още днес си взимах горелката ,най бързо и лесно е с горелка Грейко РБ20 .моята демонстрационна още седи бих я дал на някой мераклия почти нова на 5 паления .
phantom_ - специалист
Аз мойте ги взех от Търговище 200км но с още двама приятеля стъпаха на 210 с транспорта.
valentinno - помощник
Здравейте, цената на слънчогледовите пелети варира от 160 до 180 лв. за тон.
шоп - майстор
valentinno написа:
Здравейте, цената на слънчогледовите пелети варира от 160 до 180 лв. за тон.

+ транспорта

Не бива да се подценява транспортния разход. В някои случаи той може да остъпи и с над 50% продукта.

Според мен трябва да се използват локални енергоизточници.
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 51

Тема "Ретортна горелка vs специализирана горелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: