Най - вълнуващия въпрос зимно време.
georgi82 - специалист
Здравейте имам няколко въпроса относно въпросната горелка,имам я от 4-5 години работи си екстра,без ядове до момента, но искам да оптимизирам разхода на пелетите .За целта съм намислил горелката през нощта от 21:00 до 5:00 сутринта( примерно )да не работи ,защото така и така нощта става топло и затварям радиатори, за да се спи по комфортно и към 5 като запали до събуждането да е загряла,опитвах с регулиране на температурата на водата, но или нощем е добре и през деня е хладно или пък през деня е добре а нощта жега,та за целта се чудя дали да си взема програматор около 200 лв с монтажа или мога да опитам с обикновен таймер от 7 лв такъв за контакта дето мога да го настроя кога да има ток на него и кога не(като спазя фазата защото когато ми я монтираха ми казаха че трябва задължително да е сфазирата и да не е с щепсел, а с твърда връзка) но с него ме притеснява да не би от включването нещо да се случи с електрониката на горелката и да стане пакост от нищо(като ще се включва само веднъж дневно рано сутринта), а за програматора ми се видя готино и ги намерих в интернет(със седмична настройка 5-6 часови зони и т.н общо взето готина джаджа) ако си купя дали ще мога да си го монтирам сам тъй като ще ми излезе повече от 2 пъти по евтино.Другия ми въпрос е свързан с потенциометъра за мощността,като ми я монтираха ми я оставиха между жълтия и червения сектор и ми казаха да не я пипам тази година реших да намаля малко сменях няколко позиций, но ефект никакъв, гони си зададената температура и разхода на пелети си е един и същ за денонощие.
petko69 - помощник
смени управлението с натурелско и си готов
filmatoplo - майстор
:) Колега ,сам не пипай нищо ,от писаното виждам че не разбираш , приятелски съвет .Има един начин ,но пак човек който разбира може да ти смени управлението на горелката и тя ще има функцията на съвременните ,с теймер ,със модулация и възможност за работа с стаен термостат.
georgi82 - специалист
Ами аз съм написал нещата отгоре,отгоре,не съм чак толкова неграмотен, но и не искам да си правя експерименти и да съжалявам после,основния въпрос е да инвестирам в по скъпо управление или има вариант с нещо евтино,за това искам мнения ако някой е правил нещо подобно да даде съвети.А нямам нищо против да се направи както трябва, дори и да го направи човек оторизиран за това,но нали за това е този форум за да може всеки да даде мнение и да поиска съвет.
naskov - майстор
Тези горелки се продават без термостат. По предписание трябва да се монтират два-един работен и един авариен. Предполагам , че ги имаш. Последователно на работния свързваш часовника за който пишеш или стаен термостат и горелката ще работи само в желаните от теб часове :wink: Ако искаш и да модулира- смяна на управлението.
georgi82 - специалист
Прикачен файл:
Picture 1447.jpg
това е всичкото управление,бутон 1 прекъсва напрежението на всичко по горелката, бутон 2 стартира работата на горелката,и регулатор за температурата на водата в инсталацията,горелката мисля че се водеше 2 генерация,и с това е свързан основния ми въпрос, да се смени изцяло това управление или може да се добави само от тези стайни термостати или има някакви други варианти,не искам сам да правя някакви открития, а просто да ми дадете съвет кое ще е най-доброто и кое ще е икономически най-изгодно.
filmatoplo - майстор
Най елементарно в този случай може да се свърже стаен термостат или часовник - последователно на ключ 2 .Така по часовник или по термостата ще ти пали и гаси горелката от ключ 2 - когато се прекъсне веригата горелката спира и обратно .И втори вариант - смяна на управлението,горелката ще може да модулира тоест да си сменя степените - в момента си постоянно на една и съща мощност.Сам си реши дали само поставяне на часовника или термостата ще те устройва ,поставянето ще ти отнеме 15 минути дето се вика . :) Нали разбра - гасенето на горелката трябва да става - само през ключа 2 . Защото прочетох че се гласите да изключвате - главната Фаза на горелката - това Не трябва да се прави в никакъв случай.
georgi82 - специалист
Ами най-елементарното решение ме устройва,т.е. може да се реализира с такъв часовник който да се свърже след бутон 2,а функцията на бутон 2 само да подава напрежение към горелката ли е или има и нещо друго,утре ще го отворя да видя за какво точно иде реч.А при монтирането на такъв часовник ще има ли някаква опасност за електрониката на горелката?Но ако функцията на бутон 2 е само да подава напрежение няма да е никакъв проблем предполагам защото дали ще я подава бутона или часовника мисля че няма разлика,т.е ще се получи нещо такова:горелката се пали и достига нужната температура и работи така през деня, през нощта часовника прекъсва връзката до горелката и водата започва да изстива и тогава се включва бутон 2 и подава напрежение, но то стига до часовника който пък е прекъснал напрежението до горелката до момента в който му дойде времето за включване сутринта и оттам нататък управлението си остава от бутон 2.А какъв е варианта със смяната на цялото управление какво ще ми излезе като цена най-вече и това което ми предложиха за 200 лв това ли е което ми е необходимо(безжичен контролер който се намира в избрана от мен стая и подава сигнал на горелката може да се настройва седмично и има 5 или 6 часови зони за спане,събуждане,на работа и някакви там още не ги запомних всичките)

Прикачен файл

Picture 1448.jpg
georgi82 - специалист
Сетих се обаче че ако бутон 2 спира напрежението към горелката часовника няма да работи точно, защото ще изостава в моментите в които бутон 2 не е включен т.е. когато горелката си е догонила температурата
filmatoplo - майстор
Извинявай че не поясних ,трябва много внимателно да се провери дали този бутон спира и пуска горелката Чрез напрежение , защото сегашните горелки ключовете им старт са Без напрежение . Защото твоя часовник контакт - подава напрежение ,а в твоя и не само случай трябва само да се прекъсва веригата .По скоро проверете има ли напрежение 220 волта на ключа 2 който се води ключ старт и стоп.

Тема "Въпроси за пелетна горелка Ерато GP32" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: