Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Вичи - специалист
nikito_sv написа:
Слагам 100лт бойлер и бича пък ако не ми е изгодно затварям крана... :)
Абсолютно! Слагай смело и бичи. Който играи - пичели.
andy_forresite - майстор
Почти не се усеща. Моят е 80-литров. На графиката с температурите изход/вход едва личи кога се точи вода.
На ток на месец ми е около 30-40 лева. С пелети не съм засичал. При всички случаи ако грея само бойлера с този котел ще съм вътре 5 пъти със стотинките сравнено с на ток. Затова само зимата, а и е малък водосъдържател, не му трябва много.
filmatoplo - майстор
Когато бойлера се топли между другото покрай радиаторите - разхода за бойлера е малък .Ако обаче камината се пали само за него - тогава разхода е голям защото голяма част отива първо да се загрее водата в камината и после бойлера.
nandrolon - специалист
Зимата, ако за бойлера не излиза сметката, то и за парното не трябва да излезе.
Вичи - специалист
Да не ставам досаден с тия топломери, но ако на някой му е интересно:
Имам топломер на серпентината на бойлера и водомер на БГВ-то. През отоплителния сезон харча средно 100 л. вода(60 гр.) на ден и я топля с 8 - 10 kWh. Пробвах пролетта като спрях отоплението - котела харчи 17 - 20 kWh, а в бойлера влизат 8 - 10 kWh. Разликата са загуби, няма смисъл да се пали котела само за БГВ, на ток е по-евтино.
andy_forresite - майстор
Чудесен пример! Изобщо не бе досадно :)
Твърдението на nandrolon може да се перефразира така - ако сметката при отоплението с гориво пелети, дърва и въглища излиза, ще излезе и тази с присъединяването на бойлера.
Имам познати, които са си отприсъединили бойлерите от "парното" и са го оставили на електричество. Странно решение.
preslav - майстор
filmatoplo написа:
Когато бойлера се топли между другото покрай радиаторите - разхода за бойлера е малък .Ако обаче камината се пали само за него - тогава разхода е голям защото голяма част отива първо да се загрее водата в камината и после бойлера.
Пълни тъпни - я прочеети това The British thermal unit (Btu or BTU) is a traditional unit of heat; it is defined as the amount of heat required to raise the temperature of one pound of water by one degree Fahrenheit.
Няма такова понятие "между другото" - между другото можем да пийнем по една водка или бира (според сезона) за моя сметка - всичкото останало "друго си го плащаш като Поп!
Съвсем друга тема е ако утилизираш изгорелите газове на котела, ама дали винаги е възможно?
LazarGanev - "Велик майстор"
Preslav, виждам че не си схванал изказването на Филма и това е нормално за човек, който не е в нещата. Само че това не означава че са тъпни. Напротив, много точно го е казал - при работеш котел е грехота да не загрееш и бойлера, но ако трябва да палиш котела само за да стоплиш 80л бойлер, сметката не излиза. :)
Вичи - специалист
Брей, лошо Преси. Само търси да захапе Филмчето.
Това дето си го цитирал е дефиницията за BTU- количеството енергия необходимо да повиши един паунд вода с един градус. Аналога е калорията - за 1 грам вода. Енергия може да се мери също в Wh, джаули, конски сили на час, ЕРГове и прочие. Това обаче няма нищо общо с бойлера на Никито.
Филма вярно казва, че ако така или иначе палиш камината, между отопляването ще топлиш евтино и бойлера.
Никич, нема да се плашиш от бритиш термал юнитите, избичи бойлера на пелети и с пет-шест шепи пелети, за 50 ст. на ден ще имаш топла вода на корем.

Ха, Ганев ме е изпреварил.
vrangelov - специалист
Да се повиши температурата на водата с един градус, ама по Фаренхайт.
В началото се чудех защо хората използващи климатици и освен това не отбиращи много от ватчасове, калории и прочие, толкова много я харесват и "разбират" тази еденица - BTU. После разбрах. За 9 кв. метра стая се взимал климатик "девятка" (9000 BTU), За 12 кв. м. трябвало климатик "12-ka", за 18 кв. м. "k18-ka" и т.н. Весело, нали!

Сега малко сериозно по темата. Би било кощунство, да се грееш на пелети, а бойлерът да е със серпентина и да върви на ток.

Поздрави

Тема "Бойлер Пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: