Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Аз съм в къщи с 80 литра бойлер със серпентина , въобще не го усеща като товар ,и 500 грама повече да изгори да го загрее след това не е товар .Брат ми има 500 литра и отделно 80 литра ,след като пробва зимата 500 литровия - вече си топли само него , веднъж като загрее даже помага на инсталацията като буфер държи я стабилна и поема колебанията .И при мен е така ,гася горелката в 23 часа след това само от бойлера инсталацията седи топла часове чак до спад 36 градуса ,така съм решил че ми е изгодно .На сутринта се пали отново в 6,30 часа и стартира от около 35 гр и за няколко минути вдига 53 гр на толкова съм я настроил и ми работи хем икономично хем да държи 23-24 градуса .Ако и задам 60 и толкова ще вдига ,но не ми е нужно .
stoy@n - специалист
Вичи написа:
...избичи бойлера на пелети и с пет-шест шепи пелети, за 50 ст. на ден ще имаш топла вода на корем.
Дали ще успее с толкова да го загрее? :?
Вичи - специалист
Кило и половина =6 kWh. Все едно ел. бойлер 3 kW да работи 2 часа. Твоя или е много голям (бойлера) или ти грешиш нещо с тия 5 кила на ден.
stoy@n - специалист
Бойлера ми е 80 литров и с количеството пелети не бъркам-брояча ми отмерва точно. Освен това водата под серпентината остава судена. Когато бойлера достигне желаната температура магнитен вентил му спира отоплението. При мен кръга за бойлера е отделен и минава през 3 стаи, но в последната стая тръбите са по пода и топля на брат ми тавана (е, и моя под). Иначе топла вода по всяко време, но и на ток ми е така :-D
preslav - майстор
LazarGanev написа:
Preslav, виждам че не си схванал изказването на Филма и това е нормално за човек, който не е в нещата. Само че това не означава че са тъпни. Напротив, много точно го е казал - при работеш котел е грехота да не загрееш и бойлера, но ако трябва да палиш котела само за да стоплиш 80л бойлер, сметката не излиза. :)
Разбира се, че ако имах локално парно и аз щях да си топля бойлера с него. Изразих несъгласие с твърдението, че това е "между другото". Между другото е утилазационен котел (бойлер) - горещите газове така или иначе ги изхвърляш през комина. Дали обаче такава утилизация е възможно и целесъобразно да се направи ще каже инж. Филматопло.
Моите уважения към него като към практик, но теориите му са на принципа проба/грешка.
LazarGanev - "Велик майстор"
Вярно е - ако имаш утилизационен котел, ти получаваш допълнителна топлина от изгорелите газове, която иначе (ако си конвенционален котел) ще изхвърлиш в атмосферата. Но тая допълнителна топлина пак може да я ползваш за отопление, така че това "между другото" пак не е в смисъла, който ти изкаш да му придадеш. Дори напротив - допълнителната топлина (енергия), която се получава в такива утилизационни (кондензни) котли е с нисък потенциал (температура) и не става за подгряване на бойлер. Един кондензен котел обикновено работи в нискотемпературен кондензен режим за отопление (30-40-50*С), а бойлерът си е на отделен кръг и с отделен сет, така че като превключи в режим за подгряване на бойлера, кондензния котел си повишава температурата на макс (към 80*С), за да може да подгрее до 60*С бойлера. Така че това изобщо не е "между другото" :cool: .
preslav - майстор
Не се занимавам с битови котли и затова изказах съмнение дали е възможно и целесъобразно да се ползва утилизация на изгорелите газове - оказва се, че понятието "безплатен обяд" и там не съществува, а нали за това си приказвахме "между другото" що е то и има ли почва у нас.
То и в темата по-късно стана ясно, че "между другото" са от 2 шепи до 5 кг. пелети.
Та когато не чета съм лош, когато чета и обръщам внимание на детайлите пак съм лош - иначе всички сме чували "да се обеси не да се помилва", а къде е запетайката всеки сам решава.
А газова турбина на изхода на котела може ли да се сложи - питам сериозно?
LazarGanev - "Велик майстор"
preslav написа:
Та когато не чета съм лош, когато чета и обръщам внимание на детайлите пак съм лош - иначе всички сме чували "да се обеси не да се помилва", а къде е запетайката всеки сам решава.
А газова турбина на изхода на котела може ли да се сложи - питам сериозно?
Никой не те обвинява за четене или нечетене, проблема идва като почнеш да пишеш :-D .
Не смятам въпроса за газовата турбина за сериозен, затова спирам до тук :wink:
Вичи - специалист
stoy@n написа:
Бойлера ми е 80 литров и с количеството пелети не бъркам-брояча ми отмерва точно.
Как брояча преброи кои пелети са за бойлера?
preslav написа:
То и в темата по-късно стана ясно, че "между другото" са от 2 шепи до 5 кг. пелети.
Половин шепа, къде видя две?
Andri01 - майстор
Димоход / метален /-кожух / въздушен /- серпентина - помпа - бойлер. Това е вид решение на въпроса за загряване на БГВ!

Тема "Бойлер Пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: