Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nikito_sv - специалист
Колеги много ви моля някой да ми каже ако топля бойлер със серпентина с камината на пелети дали ще има ефект и вдига ли много разхода на пелетите !!!
шоп - майстор
Ако нямаше изгода, нямаше да има и отопление с пелети. Всички щяхме да се греем на ток...за по евтино :-D

Ако имаш запас от мощност на камината-не се чуди. Разхода е според потреблението на БГВ.
Успехи!
nikito_sv - специалист
шоп написа:
Ако нямаше изгода, нямаше да има и отопление с пелети. Всички щяхме да се греем на ток...за по евтино :-D

Ако имаш запас от мощност на камината-не се чуди. Разхода е според потреблението на БГВ.
Успехи!

Очаква се да имам околи 3kw излишък но ми казват че нямали да може.говорих с мн хора един казва става друг не става.но аз си мисля да рискувам пък каквото сабя покаже... :)))
шоп - майстор
3kw излишък е идеално. Бойлера е консуматор само докато загрява.
grants - специалист
Най-смислената инвестиция, 1вата година като правих парното не сложих бойлер, поради факта че имах около 12кВ мощност по радиаторите, а пелетната камина ми е 13кВ. 2рата година сложих 150л бойлер, верно с автоматика е но не мисля че качва много разхода.
Играх си като беше по-топло с включена камина и само бойлера към нея без никакви радиатори и пак излизаше по-евтино на ток.
Имаш нонстоп топла вода, кеф голям :)
nikito_sv - специалист
grants написа:
Най-смислената инвестиция, 1вата година като правих парното не сложих бойлер, поради факта че имах около 12кВ мощност по радиаторите, а пелетната камина ми е 13кВ. 2рата година сложих 150л бойлер, верно с автоматика е но не мисля че качва много разхода.
Играх си като беше по-топло с включена камина и само бойлера към нея без никакви радиатори и пак излизаше по-евтино на ток.
Имаш нонстоп топла вода, кеф голям :)
Слагам 100лт бойлер и бича пък ако не ми е изгодно затварям крана... :)
filmatoplo - майстор
Свързвай.така и така камината гори
grants - специалист
nikito_sv написа:
Слагам 100лт бойлер и бича пък ако не ми е изгодно затварям крана... :)
Ако имаш възможност даже може и по-голям да сложиш, аз инсталирах 150л и изобщо не съжелявам. Имам и слънчеви колектори, които помагат чат пат на камината. Ето и теста, който правих преходния сезон
grants написа:
Колеги вчера направих и един интересен тест. Понеже миналия месец направих соларната иснталация , та взех бойлер 150л. с 2 паралелни серпентини - едната за слънчевите колектори , другата за парното.
Беше ми мерак да видя как ще се справя каминката с него :) Започнах теста в 18:30 - водата в бойлера беше 34гр мерена от сонда под средата на бойлера , предполагам в горния край е доста повече.От колекторите на камината оставих да се върти водата само през бойлера , всички останали консуматори бяха изключени от кранчетата.
До 20:00 водата в бойлера се загря до 57гр , както и засякох какъв разход горе долу ще даде , та за час и половина камината изяде точно 1кг пелети. Зададената Т на водата беше 66гр , като доста бързо камината ги достигна и работеше след това основно на 1ва степен и степен модулация :) Вдигнах и градусите на изкл на помпата на 60 , та след като изключи камината половин час някъде след това помпата работи докато достигне 60гр на водата , следователно бойлера е продължил да се подгрява при изключена камина. Ето и резултата в 20:35 , когато и помпата изключи на 60гр на водата.
Изображение

Направих и една бърза калкулация - 1кг пелети = 35 стотинки , да кажем грубо 40 стотинки с ел.разходите на камината. Ако сгрявам бойлера на ток за час и половина това са 4.5kW или грубо да кажем 80 стотинки. Сега незнам след час и половина дали на ток бойлера няма да се е загрял повече от същата начална температура , но и това ще пробвам идните дни :)

Ще чакам вече зимата да дойде и да пусна камината с всички консуматори + бойлер да вида как ще се държи системата и какво донагласяне ще иска :lol: Спирам да пиша , че ми се натрупаха доста мнения , но искам всичко да е прегледно :lol:

Поздрави !
stoy@n - специалист
При мен, когато бойлера ми се топли от котела разхода на пелети е +5 кг за 24 часа. На месец това са 150 кг. Пелетите съм ги купил на 320 лв за тон. За месец се получава 48 лева. Когато бойлера ми е на ток сметката ми се повишава с 50 лева, като бойлера не се изключва. Тааа съм напред с 2 лева на месец :-D :-D :-D
nikito_sv - специалист
stoy@n написа:
При мен, когато бойлера ми се топли от котела разхода на пелети е +5 кг за 24 часа. На месец това са 150 кг. Пелетите съм ги купил на 320 лв за тон. За месец се получава 48 лева. Когато бойлера ми е на ток сметката ми се повишава с 50 лева, като бойлера не се изключва. Тааа съм напред с 2 лева на месец :-D :-D :-D
Това си е цяло състояние колега :) шегичка

Тема "Бойлер Пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: