• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nilro - специалист
Здравейте,
Имам 1/2 от къща със следните помещения:
-1/2 от партер с търговски обект и наематели 40м2
-1/2 ет.1 с наемател 40м2
-1/2 тавански етаж 40м2-там отива синът ми като навърши 18 години.
Искам да ги отоплявам на газ,за да не се мъчат с климатици,но трябва да им поделя коректно разходите за газ.
Предлагат ми на добра цена стар модел котел Bosch Gaz 3000 едноконтурен 10 - 24 kW.
Имам наличен 300 литров бойлер с две серпентини,който леко сълзеше от една заварка,когато беше под налягане и загряваше водата.
Навързвам двете серпентини последователно,свързвам котела да работи по температура на водата примерно 80 градуса.
От изхода за топла вода на бойлера/вече нещо като буфер и разпределител/правя един колектор с три щранга до вътрешната инсталация на всеки обект/има ги вече изградени/
На входа за студена или на изхода за рециркулация правя колектор с 3 помпи от връщащите тръби на тези 3 обекта.
На всеки обект по един седмичнен стаен термостат он-оф,всеки вързан към неговата си помпа и някакъв брояч на инпулси/примерно на 5 минути-1 импулс/.
Сметката за газ се приравнява на общият брой импулси и така да се дели между ползващите го.
Лятото изключвам отоплението и оставям за сина подгряването на друг 150 литров бойлер от котела.
Възможна ли е според вас такава инсталация и виждате ли някакви недостатъци?
ESPACE - майстор
Сложи истински топломери
шоп - майстор
ESPACE написа:
Сложи истински топломери
+ 1
Вичи - специалист
Ако еднакви помпи работят равно време не означава равни дебити, поради различните съпротивления на отделните кръгове.
Ако сложиш водомер на всеки щранг е по-читаво, но температурата трябва да е еднаква за целия период - трудна работа.
С топломери е най-справедливо и най-скъпо.
Каквото и да направиш наемателите ще се чувстват прецакани и ще се върнат към климатиците.
nilro - специалист
Идеята е да стане евтино,точно защото не се знае дали след 1 отоплителен сезон ще искат да продължат да го ползват.
Дали постоянно ще имам наематели.Има доверие между двете страни.
Дебита сигурно ще мога да го изравня.
Вичи - специалист
Я дай малко повече инфо. Коя гарсониера с какви тела се топли? Каква е инсталацията? Освен стайните термостати има ли друго регулиране, термоглави? Твое жилище има ли между първия етаж и тавана. Какви са били сметките досега?
nilro - специалист
На партера в помещение 10 м2 има 12 глидера h500 с ел.нагревател-/не го използват/.В другото помещение 2 климатика.Там смятам да сложа голям воден конвектор.
На 1-ви етаж камина за вграждане с водна риза.Към нея два радиатора [img]
Прикачен файл:
kvartirata 4.jpg
kvartirata 4.jpg (55.21 KиБ) Видяна 1423 пъти
[/img] за 2 стаи и лира в банята./не ги използват/.На климатик са.
На таванското помещение в банята смятам да сложа 3 квадрата подово от лирата и един голям воден конвектор за другато помещение.
Сметки за ток на партер и етаж 1 по около 150 лева.
Термостати ще слагам,ако реша да правя по този начин системата + броячи на часове към 3-те помпи.
Вичи - специалист
На практика нямаш изградена инсталация. Отоплителните тела, които предвиждаш работят в различни температурни режими - не може да подаваш 80 гр. в конвекторите и подовото, дори и след лирата (такова връзване пък съвсем не е препоръчително). Ако не искаш да даваш много пари избери тела работещи в еднакъв режим. Другото е възможно , но по-скъпо и тогава идеята ти за такова мерене съвсем отпада. Предлагам ти да помислиш, да се консултираш, ако намираш за необходимо и да кажеш какво избираш. Комбинацията от климатици, така или иначе съществуват, за преходните сезони (висок КОП, няма дефрост) и парно на газ, когато стане по-студено заслужава внимание.
nilro - специалист
Изразих се,че инсталацията съществува,защото не ми представлява трудност да я до изградя сам към вече наличната.
Идеята ми тръгна от наличният 300 литров бойлер и от желанието за по-висок комфорт.Пък и климатик още един трябва да купувам за тавана.
Не мога да мина без конвектори.
Стигаме до извода,че инсталацията е възможна,но разпределението на сметките няма да е коректно.
А ако се постарая инсталираната мощност на 3-те етажа да е еднаква?Да намеря данни за тези старите радиатори,да огранича вентилаторите на предвидените 2 конвектора примерно само на средна скорост,няма ли грешката за разпределение на сметките да бъде в разумни граници?
radius - майстор
И едните като се научат да си проветряват стабилно, пак няма да е вярна сметката.
  • 1
  • 2

Тема "1 газов котел за 3 малки гарсониери" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: