• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nilro - специалист
:?
Това не го разбрах.Ако проветряват това би трябвало да си е за тяхна сметка или нещо бъркам?
Всяка помпа за всеки етаж е свързана със стаен термостат и брояч на часове за своя си етаж и тегли от 300 литров буфер.
vrangelov - специалист
nilro написа:
...
Идеята ми тръгна от наличният 300 литров бойлер и от желанието за по-висок комфорт.Пък и климатик още един трябва да купувам за тавана.
Не мога да мина без конвектори.
Стигаме до извода,че инсталацията е възможна,но разпределението на сметките няма да е коректно.
А ако се постарая инсталираната мощност на 3-те етажа да е еднаква?Да намеря данни за тези старите радиатори,да огранича вентилаторите на предвидените 2 конвектора примерно само на средна скорост,няма ли грешката за разпределение на сметките да бъде в разумни граници?

Не можеш да минеш без топломери!
jabata - специалист
По света, това нещо се прави с топломери, на входа на хоризонталния щранг. Това е най-чистото, и най-доброто решение. Но понеже има наематели, те винаги ще решат че ти нещо ги прецакваш, че ти ги манипулираш, и хайде на климатика. И тогава се пита за чий ти е била цялата тази работа с централизираното парно на газ, при условие че всеки ще се спасява по единично. Много хубаво, но мисленето на нас българите не ни е узряло до обща собственост, всеки се чуди как да открадне и да надхитри другия, и в същото време съдейки по-себе си, казва че другия иска да го надхитри. :-D
nilro - специалист
Да,съгласен съм,че с такова мислене и на топломери няма да вярват.
За това мислех да е нещо по-разбираемо и евтино,и след пробен сезон кой както си иска.Труда ще ми отиде на вятъра!
Вичи - специалист
Основното:
Мощността е равна на дебита по делта t. Енергията - мощността по времето.
Не е важна мощността на телата, а загубите на отделните жилища. Например: в трите апартамента има три еднакви радиатора. Синът ти учи и не излиза - в неговият радиатор влиза 70 гр. и излиза 60, помпата работи 24 часа. Наемателите в сутерена вечер гасят сутрин идват, пускат и за да се стопли и техният радиатор отдава повече и от него връща 50 гр. Тоя на първия етаж пуши и постоянно проветрява... Така за равно време и мощност на телата се харчи различна енергия.
Топломера мери две температури, дебит, време и смята. Това не са ел. печки, за да се засича само времето за работа.
nilro - специалист
Разбрах теорията,благодаря!
Но практиката показва,че народа и на топломерите вяра няма.
Проекта май отпада.
Благодаря все пак!
Вичи - специалист
В заключение, какво бих направил на твое място. Просто, евтино, точно измерващо и ...непопулярно:
- отказвам се от конвекторите - смисъла на парното е комфорта, ако искам да ми духа, ще си пусна климатика.
- добавям каквито ми паднат, по марка и вид радиатори.
- сключвам договор с фирма за топлинно счетоводство. За около 15 лв./радиатор ми монтират индивидуални разпределители -те стават мои и издържат 10 -12 години. Деля сметката за газ на 3. В края на сезона от фирмата идват, свалят показанията и изготвят изравнителна сметка. Например, че консумацията за сезона е била 25 -35 - 40%. Някой има да дава, друг да взима.Това струва около 30 лв. на година, 10 лв. на апартамент. Догодина газта се дели в тази пропорция (прогнозен дял) и на края пак се изчислява и разпределя.

Предимства:
- спестявам две помпи.
- спестявам буфер.
- спестявам мерене на работата на помпите.
- индивидуално регулиране на всеки радиатор и всяко помещение. Който иска спестява, който иска разхищава.
- възможност за пускане и отчитане на БГВ.
- възможност за междинен отчет - ако някой наемател си тръгне насред сезона.
- като се откажат наемателите, не сключвам договор за следващият сезон.

Минуси:
- годишна (минимална) такса.
- неудовлетвореност от изравнителната сметка, независимо дали имаш да взимаш или да даваш.

Това работи в цял свят, с изключение на България.
ESPACE - майстор
nilro написа:
Но практиката показва,че народа и на топломерите вяра няма.
Народа няма вяра на онези другите топломери, защото е лесно да ги манипулираш. Тук ти се предлага да използваш истински топломери, които показват реално потребление директно в киловатчаса.
Вичи - специалист
Аз бих сложил точно от другите - "разпределители на топлинна енергия" или "уреди за дялово отчитане". Как по-точно се манипулират?
ESPACE - майстор
Лесно, не ме карай да го обяснявам тук. Като им разбереш принципа на работа става ясно.
  • 1
  • 2

Тема "1 газов котел за 3 малки гарсониери" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: