Най - вълнуващия въпрос зимно време.
soton - специалист
Нужна ми е помощ да завъртя един панел на близо 180 градуса.Вертикална мачта лагерувана идеално,но панела тежи доста.Не искам да ползвам зъбно колело нито редактор по ред причини.Ще ми се да реша въпроса с линеен мотор и лостова система,но нещо не се сещам как.Ключовия проблем е 180 гр.
Моля ако сте решавали подобен проблем помагайте.
zdravcho - специалист
За какво натоварване става въпрос и какво усилие ще е нужно? Вярно при 180° си е сериозен проблем това което искаш. Ако беше 45° или 90° щеше да е лесно. При 180° завъртане, при линейния метод на задвижване, в двете крайни точки и близо до тях, голяма част от прилаганато усилие ще действа в друга посока, а малка част от усилието ще участва в завъртането на панела. Вместо зъбни колела ремъчна предавка, зъбно колело и зъбна рейка или червяк?
LazarGanev - "Велик майстор"
Мотор-редуктор червячен?
Hursa - майстор
Линейният мотор - сервомотор, ли ще е?
Зъбно колело/зъбна рейка допустим вариант ли е?
Може да се измисли и друг вариант, но ще ми е трудно да го обясня, а в момента нямам с какво да скицирам, нямам инсталирано тук: Диск с палец, на който е поставена ролка - диска монтиран съосно на "мачтата" - допустим вариант ли е?
Evgeniy - майстор
https://www.youtube.com/watch?v=i45iOWO79Aw

Добре се вижда лостовата система:

Прикачен файл

Capture.JPG
Capture.JPG (16.66 KиБ) Видяна 2443 пъти
soton - специалист
Благодаря за отговорите.
Hursa,дай тел.да ти звънна.
А към останалите повтарям:панела тежи повече от 100 кг.а зъбните историй на дъжд и сняг не стават,да не говорим за цената им,а при ураган няма да издържат.Единствено лостова система ще е подходяща,но над 90 гр. е проблем.
Остава може би такава с променлива геометрия,но нещо не ми идва решението!
Andri01 - майстор
Панела ще се завърта периодично,не еднократно,така ли? Тогава трябва лагеруване на оста на въртене и двигател с ексцентрик и лостова с-ма над панела/ за да стане на 180гр/ .Нещо като принципен чертеж на панела,място на въртене,размери??
Evgeniy - майстор
Лостовата система на снимката не те ли устройва? С такова рамо 180* са гарантирани. А за тежестта, може да се сложат две противотежести на ролки с въжета.
soton - специалист
Панела е монтиран на мачта,върти се мачтата,това е тръба ф57.Това на снимката е интерсно,но ако не се лъжа при крайните положения също иска огромни усилия,което при силен вятър ще доведе до огромна реакция на силата(коолегата по-горе го е обяснил).
Може би трябва точен четреж и опитно оптимизиране на размерите на рамената,но не съм уверен в резултата!
Не пускам снимки защото не съм завъвшил монтажа,а не мога да го завърша преди да съм решил въртенето.

Тема "Малко механика" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: