• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nikito_sv - специалист
Колеги от известно време имам скапания проблем с alba 18kw.от 3 дена ражоти без да спира и днес отново направи детонация и омириса стаите на сажди.писна ми вече,кажете за какво става въпрос явно майстора където я слага не разбира.от пелетите ли е от настройките ли или е от това че има много събрала се пепел.но нали казват че в седмицата веднъж се чистела.май сбърках като вземах нея.... помагайте не може така до безкрай...
jabata - специалист
Спокойно колега, длаи си сбъркал или не, не е сега времето да се обяснява човек.
Кажи първо какво се случва? Камината си работи, и както си работи мирно тихо и кротко изведнъж гърми? Кое гърми, къде гърми?
Но за да гърми, явно пелетите спрямо въздуха са повече... Поне натам се насочвам.
Но все пак, камината докато гори гърми, или спира сама, и при повторно запалване гърми?
nikito_sv - специалист
jabata написа:
Спокойно колега, длаи си сбъркал или не, не е сега времето да се обяснява човек.
Кажи първо какво се случва? Камината си работи, и както си работи мирно тихо и кротко изведнъж гърми? Кое гърми, къде гърми?
Но за да гърми, явно пелетите спрямо въздуха са повече... Поне натам се насочвам.
Но все пак, камината докато гори гърми, или спира сама, и при повторно запалване гърми?




С термо глави съм на радиаторите и са затворени на 3.т.е.като направи темп.в стаите и тогава почват проблемите.камината в момента е на 55 гр.на водата.по нея се ръководя не по стаен термостат.както и да е.загрява водата и угасва.след което запалва след около 15 до 20 мин.със самото запалване се разгаря всичко е на ред... но.... когато запали стига далеч над зададените градуси и дори ми се случи да стигне до 80 градуса при зададени 55. Ужас нали.докъто изгори подадените за разпалване пелети вдига мн градуси и се включва вентилатора за доизгаряне преди загасване.та мисля че тогава идва проблема защото когато я чистих днес имаше неизгорели пелети седят като шлака... та някой път от шлаката при запалване се пълни кошницата бая и се получава детонация.пали но малко късно не знам защо така.сега съм лтворил радиаторите на 5 всяка глава на макс и съм намалил водата на 50 градуса... за сега нрета но не знам до кога....
jabata - специалист
Ами според мене, проблема ти е, че имаш термоглави, ръководиш се по температура на водата, и камината ти е мощна за потреблението.
Какво се случва. Вдига се температурата, камината гаси, след 15 мин, температурата пада и камината се пали. Сипва пелети за запалване, обаче има недоизгорели пелети от предишния път и шлака,. която пречи да минава въздуха, като започва да пали, си сипва дозата пелети, обаче понеже отворите за въздуха са позапушени от шлаката, пелетите се нагряват, но не се обдухват достатъчно, получава се нещо като тлеене, и в един момент, някъде малко огънче е достатъчно да взриви вече всички тлеещи пелети. Това се получава както при камини, така и при котили, които не са настроени като хората, и работят с не много читави пелети.
За да не се получава това, можеш да намалиш дозата пелети за запалване и/или да увеличиш въздуха малко. Също така да си настроиш камината доколкото можеш, за да не трупа толкова шлака.
Иначе другите проблеми които виждам са, че камината ти е преоразмерена за отопляемата площ, и температурата на водата, и се получава неочаквано добра комбинация.
Първо 55 градуса на водата е прекалено малка. А 50, съвсем, защо я караш толкова ниско. Вземи вдигни на 60. С тези температури ще си докарваш редица проблеми. При тези температури имаш невероятен конденз и крезот, който се отлага по димогарните тръби, който също може да прави донякъде проблеми. Също така, честото палене, то също е проблем, за тези 15 мин, между паленията, водата не е успяла да изстине.Това често палене е всичко друго но не и икономично.
Камината трябва да има модулация, не модулира ли? Или и на най-ниската степен пак гасне.
nikito_sv - специалист
jabata написа:
Ами според мене, проблема ти е, че имаш термоглави, ръководиш се по температура на водата, и камината ти е мощна за потреблението.
Какво се случва. Вдига се температурата, камината гаси, след 15 мин, температурата пада и камината се пали. Сипва пелети за запалване, обаче има недоизгорели пелети от предишния път и шлака,. която пречи да минава въздуха, като започва да пали, си сипва дозата пелети, обаче понеже отворите за въздуха са позапушени от шлаката, пелетите се нагряват, но не се обдухват достатъчно, получава се нещо като тлеене, и в един момент, някъде малко огънче е достатъчно да взриви вече всички тлеещи
пелети. Това се получава както при камини, така и при котили, които не са настроени като хората, и работят с не много читави пелети.
За да не се получава това, можеш да намалиш дозата пелети за запалване и/или да увеличиш въздуха малко. Също така да си настроиш камината доколкото можеш, за да не трупа толкова шлака.
Иначе другите проблеми които виждам са, че камината ти е преоразмерена за отопляемата площ, и температурата на водата, и се получава неочаквано добра комбинация.
Първо 55 градуса на водата е прекалено малка. А 50, съвсем, защо я караш толкова ниско. Вземи вдигни на 60. С тези температури ще си докарваш редица проблеми. При тези температури имаш невероятен конденз и крезот, който се отлага по димогарните тръби, който също може да прави донякъде проблеми. Също така, честото палене, то също е проблем, за тези 15 мин, между паленията, водата не е успяла да изстине.Това често палене е всичко друго но не и икономично.
Камината трябва да има модулация, не модулира ли? Или и на най-ниската степен пак гасне.




Колега сега съм я пусбал на 50 градуса и е в модулация повече от 2 часа като държи 52 + -.относно 60 градуса вдигна ли ги почва да гасне.става горешо и се налага на намалям термо главите.ще се радвам някой да ми каже как да настроя цялата камина така че да нямам проблеми.иначе пак казвам с отворени термо глави и 50гр. На водата камината е повече от 2 часа в модулация вече.не знам какво ще става от тук на татък.предпочитам така да работи макар не хубаво на тея градуси както казваш но е по добре от детонаций лоши миризми и постоянно гаснене и палене.... кажете ми да си я настроя от до....
nikito_sv - специалист
Дайте някви кдеи за настройки камината е алба 18 кв с общо 58 глидера.не искам да спира но и в момвнта не знам как са и настройките.някой да помага работи си в модулация но идва момент когато изгасва.става нетърпима жега в нас.какво да намаля подаването ли въздух ли не знам кажете как и кой патамерър да намаля.и най вече кяк да вляза в настройките тъй като не съм го правил до сега
joro39 - специалист
Сложи си стаен термостат.
andro440 - майстор
nikito_sv написа:
Дайте някви кдеи за настройки камината е алба 18 кв с общо 58 глидера.не искам да спира но и в момвнта не знам как са и настройките.някой да помага работи си в модулация но идва момент когато изгасва.става нетърпима жега в нас.какво да намаля подаването ли въздух ли не знам кажете как и кой патамерър да намаля.и най вече кяк да вляза в настройките тъй като не съм го правил до сега
това чудо ,що за терорист е ,намали му дозите на подаване за различните степени . Вероятно като изгасне камерата се пълни с горим газ ,който се възпламенява при следващо палене ,задай /ако има опция / почистване преди палене / /почистване по време на горене /
benimm8808 - специалист
nikito_sv написа:
Дайте някви кдеи за настройки камината е алба 18 кв с общо 58 глидера.не искам да спира но и в момвнта не знам как са и настройките.някой да помага работи си в модулация но идва момент когато изгасва.става нетърпима жега в нас.какво да намаля подаването ли въздух ли не знам кажете как и кой патамерър да намаля.и най вече кяк да вляза в настройките тъй като не съм го правил до сега
Колега,мисля че колегата jabata се е изразил доста изчерпателно и обстойно.Успял е да събере всичко важно за работния режим на пелетната камина като цяло.Съвета,който мога да ти дам персонално е да се научиш да биравиш с менюто,да си поиграеш с дозирането на пелетите и регулирането на вуздуха.Има параметър с,който можеш да вдигнеш малко градусите на прегряване и от там камината да не гасне толкова често.Но като цяло трябва да намалиш дозите на 1 степен и модулация(ако има такава) за да заработи по нармално.
Поздрави.
SoMeBoDy1 - специалист
Не се шашкай, виж темите за екоспар аурига. Доста неща ще ти станат ясни от там и за твоята алба.
При мен детонации се получаваха при запалване, когато пелетите са влажни прави опити да ги запали , те тлеят и накрая примерно 20-25мин се запалва и от натрупаните газове в горивната камера става бум. Аз реших проблема на моята аурига като на пар0 сложих 15мин (фабрично е 30). т.е. макс 15мин прави опити да запали ако не стане спира. Други колеги си решиха проблема като намалиха подаването на пелети при запалване... и т.н. При тебе не ми става много ясно кога се получава точно детонацията....

щом ти идва мощен, сложи да работи на 1ва или 2ра степен, няма смисъл да модулира от 18кв.
80 градуса ти стават, защото термостатните глави затварят и реално пставаш без радиатори.Пуска пелети, а водата не се охлажда. При скъпи марки котли , в инструкциите винаги препоръчват да има поне един радиатор отворен на макс, за безопастност в подобни на твойта ситуация. Македонците това не ти го казват.

Така...мое мнение - донастрой си котела, слагай водата на 60, котелът го пускай на 1/2 степен, през ден/два чисти горивната камера на котела с прахосмукачка за пепел, винаги поне един радиатор да има отворен, вземи си хубави пелети, потърси професионално мнение.

и ако във вас е топло няма смисъл котелър да работи нон стоп. Има си програматор за времето през което да работи и почива
  • 1
  • 2

Тема "Камината гърми!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: