Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Andri01 - майстор
Ще си позволя малко отклонение. Какъв е средно животът на медните тръби? Имаше една тема назад дето на един ги бяха сменявали ...[/quote]
Живота на медните тръби надвишава определено човешкия:). Работил съм на 52годишна инсталация-Шведска постройка -всички тръби бяха медни. Като част от тях работеха в морска вода! Същата изкара още около 15г. до бракуването и то заради други елементи - остаряла модификация. Тръбите си бяха абсолютно здрави. Така,че в една инсталация направена като хората всичко друго ще се скапе,освен медните тръби.
filmatoplo - майстор
:) Знам че се шегувате за това че нещо може да се случи на медните тръби ,аз определено съм ги виждал само спукани от замръз - има хора които ги мързи да си източват слънчевите инсталации знаейки че са с вода антифриза им бил скъп а ремонта - една тръба майстора ще я запои за 20 лв :lol: .
Hoвoceлckи - майстор
Не бе, сериозно един се оплакваше от майстора си цъкни и останах с впечатлението, че е сменявал тръбите поради някакво амортизиране.
шоп - майстор
filmatoplo написа:
Ясно пиша - медни тръби .
И в най лошия случай - полипропилен със стъклофибърни нишки в него .( Стаби тръбите са друг вид - полипропилен покрит с алуминиев слой ).
Стъклофибъра без Турски и Китайски ,както и Стаби без Турски и Китайски - почти нямат линейно разширение .
При монтажа се спазват определени изисквания за укрепване и оставяне на Г и Z компенсатори . :wink:
Познайте моите тръби какви са .
Така и така темата се отклони и към тръбите, та да споделя и моето мнение. Никой не отрича предимствата на медните тръби. Аз също ги харесвам и ползвам. Не ми харесва цената им.

От 1-2 години преминах на неръждаеми гофрирани тръби. Цените им станаха много атрактивни, бих казал без конкуренция като съотношение цена/качество.

За пример днес си купих 100 м DN16 (3/4'') и 100м DN 20 (1'')

цени съответно 3.81лв/м за DN16 и 4,79лв/м за DN20

цените са без ДДС

Фитингите също не са скъпи.

Прикачен файл

SAM_9137.JPG
filmatoplo - майстор
Абе лесно е към Софето ,тука няма всичко веднага ,сега изработвам една инсталация и уж за по евтино да излезе на клиента леко псувам аз ,избрахме полипропилен вместо мед ,обаче с Ппр по трудно се работи и къртенето повече ,иска и по големи отвори да се споява .Правя отопление на едно заведение в готов вид ,едвам прекарвам тръбите - покрай лукс мебели, огледала,картини,крушки,стените с орнаменти .Котела е в мазето на една сграда ,от там копах канал 7 метра до мазето на др сграда ,двете стени бетон по 30 см , всичко вече е прекарано и канала заровен и бетониран отговоре. остава да монтирам конвектори и котела той е в мазето .Работил съм с такова гофре върши работа беше доста яко ,не съм сигурен обаче дали евтиното е качествено .
шоп - майстор
filmatoplo написа:
Абе лесно е към Софето ,тука няма всичко веднага ..............



...................не съм сигурен обаче дали евтиното е качествено .
Филме, не е точно така. Живея в София, но конкретно гофрето го купувам от фирма локализирана в Исперих. Хора, Вие куриери не ползвате ли? Вчера направих поръчката-днес дойде. В повечето пъти куриера ми е по-евтин от времето, което ще загубя и бензина, който ще изгоря ако пазарувам лично

Не винаги подхождам мнително. Правя поръчка-тествам-изпитвам и отново поръчвам този път количества и питам за цена. Специално за гофрето го надувам до 9-10 бара ( повече налягане в момента няма как да постигна) и съм го тествал дори като серпентина нагрявана от горелка с въглища и при солари до към 130 градуса.

DN 12 са ми минали километри през ръцете и досега не е имало дефект. Знам, че макарата е 1000 метра и във фирмата и правят тест.

DN 16 с този размер също не съм имал проблем

DN 20 днес поръчах за първи път и ще тествам. Даже комплекта ми за запресоване нямаше такава глава та си поръчах и глава за фитинги 1 цол....Ще навъртя тези дни доста серпентини в бойлери и буфери:-)
шоп - майстор
Между другото гледам, че и руснаците, които цепят копейката на две преминаха от мед на неръждавейка. Снимки от техният форум

Прикачен файл

IMG_2736.JPG

Прикачен файл

IMG_2734.JPG

Прикачен файл

IMG_2525.JPG
filmatoplo - майстор
Имах един случай да ми тече от снадки с такова гофре ,при една термосифонка модел Сънсистем тръбите от панела до серпентината на бойлера бяха такива готови направени с гайки ,стягам както съм стягал такива връзки обаче антифриза тече :x ,направих ги - предполагам че в завода майстора е някой калпазанин и ги челосва с задните си части :-D .Това ф-12 кои тръби замества ф-16 ал вложка ли .Нямам такъв уред ,ще си купувам но искам препоръчан безотказен както и някой да ми обясни как става пресоването по колко навивки се плескат и кои гайки се ползват ,няма тук кой да питам за ако трябва да извървя пътя :-D . Освен да търся жокер от вас . :)
шоп - майстор
filmatoplo написа:

Това ф-12 кои тръби замества ф-16 ал вложка ли .

някой да ми обясни как става пресоването по колко навивки се плескат и кои гайки се ползват

Освен да търся жокер от вас . :)
DN 12 отговаря на 1/2 цол
DN 16 отговаря на 3/4 цол
DN 20 отговаря на 1 цол

има и по-големи тръби, но за съжаление не мога да си намеря глава за запресоване. Май трябва да се прави на струг.

Фитингите и те отговарят на горните размери и цолажи.

Аз винаги запресовам по 2 прешлена заедно. По-здраво става. Челото където ляга клингеритовата гарнитура трябва да е равно. С неръждаеми и месингови фитинги проблеми няма, но поцинкованите чугунени фитинги винаги ги челосвам с флексчето или на шмиргела за да няма течове.
filmatoplo - майстор
Ползвал съм тези с гайка 3/4 ,дават ги в помпените групи за слънчеви инсталации за свръзката на разширителен съд никога съм нямал теч дадувам ги на 3 бара .

Тема "Къде да монтирам разширителния съд?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: