• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bmahob - майстор
Сезона върви към своя край :-D макар и бавно, нещата при мене отиват към 3,5т пелети, камината е Алфа плам коммо 21, за 70кв.м. без никаква изолация с 5камерна ПВЦ дограма 32мм двоен стъклопакет, на втория етаж съм като под мен няма никой/*пода ми е дюшаме със сгур и върху него ламинат, над мен не изолиран таван , къщата северно изложение и калкан на юг :-D :-D :-D . Мисля да по направя малко подобрение разбира съобразени със бюджета ми! Мисля да направя всичко тавани отвътре с картон и каменна вата /без банята че е след ремонт/ Тук искам да попитам понеже ремонта ми е скорошен може ли да изолирам плочата на тавана отгоре и да има някакъв ефект а вътрешната да е след година две!? Имам присвоена тераса която е гардеробна/там е най-студено нея предвиждам да я опаковам отвсякъде с 10см стериопор+фибран на плочата/таван и е изолиран/ както и външната стена на спалнята в съседство на нея /така 1 от 3 ми фасади ще и с външна. Цялата къща/етаж/ мисля да опаковам догодина! Мисля да поставя Т глави на радиаторите за по добър баланс на системата и трипътен винтил отзад на камината. Дайте съвети добре ли съм се насочил и правилно ли разсъждавам. Пролетта мисля за основно почистване на камината и да сложа турболатори че сърбите са сложили май само някакви пружини от които ефекта не е голям 110-180гр на изгорелите газове. Мисля и да сменя комина , този който ползвах сега почва от мазето и стига до билото, като го ползвам само аз, но имам друг до него дето си почва от моя етаж ? :? Ще се радвам на една добра дискусия! Прилагам скица :?:

Прикачен файл

plan.jpg
andy_forresite - майстор
Ако таванът ти е бетонова плоча задължително постави изолационен материал. Едни 5 см стиропор, "фибран" или каменна минерална вата намаляват коефициента на топлопреминаване около 4 пъти. Има случаи на цялостна външна изолация, но без да е работено върху таваните. Ефект не особено голям. След завършването и на плочата вече ефектът се проявява в голяма степен. Прави си изводите.
Трипътен антикондензационен вентил може да вземеш с пряко действие на 55°. Ще можеш да задаваш температура на водата от 56-57 нагоре. Това ти е минимумът. Може да си вземеш и такъв на 50 градуса. Ще ти кажат малко е, трябва на 60 да е. Е, аз бих взел 50, като разбира се съобразя с това на каква температура на водата работя. Тогава ще може да се грееш и с 52-53 градуса вода.
Термостатични глави на радиаторите задължително. Аз ползвам хъниуел механични, модел тера 4 мисля че бяха. Много са точни - поддържат абсолютно постоянна зададената температура. Изцяло безшумни. Оставяш отворена точка, примерно бойлер и това е.
Иначе за изолирането и аз имам въпроси пък нямам опит и тук със сигурност не мога да съм полезен.
Hoвoceлckи - майстор
Все ми се струва почти безсмислено ако се направи окачен таван с хубава изолация, да се изолира и отгоре. Ако въпреки добрата изолация, в бетона се комулира някаква топлина, то едва ли тя може да се върне обратно в стаята. Все пак изолацията не е с еднопосочно действие, а и топлината надолу "самосиндикално" не обича да се връща :) Това не е компетентно мнение, а по-скоро провокация за спор (надявам се - разумен) ... понеже имам лични терзания, та да ми се изяси де :-D
Лично не съм фен на ГК и вата. Имам си резерви към надеждността и безвредността им. Един разумен спор за тези неща също може би ще е полезен не само за мен. Аз съм залепил стиропор отдолу (и съответно - шпакловал с мрежа). Мисля, че ще е полезно да дам малко конкретни данни:
1. Т(температурата) на тавана на неотопляема в момента стая е 10 градуса отдолу (вътре в стаята) и - 6гр. отгоре (на пода на таванското помещение).
2. Т на тавана в отопляема стая е 25гр. отдолу и - 8гр. отгоре.
3. Т ................................................. непосредствено над печката е 34гр. отдолу и - 14гр. отгоре.
Навън в момента е 6гр. Таванът ми има обшивка с дъски и хидроизолация, но няма никаква термоизолация, т.е. - температурата е почти като навън.
Мисля, че ще е добре някой с ГК и вата, да подаде такива данни с цел да видим напрактика какви са загубите от преминаването на топлината през различните изолации.
andy_forresite - майстор
Има голяма полза от полагането на топлоизолация на тавана откъм таванската част само ако ще се изпълни цялостна външна топлоизолация. Не трябва да има "голи" тухли и бетон, защото топлообменът се осъществява от там и това не може да се спре. Затова стените се обличат отвън и тяхната изолация се свързва с тази на плочата - горния пласт ТИ покрива страничните и топлината остава за дълго вътре. Нещо като тенджера с топла манджа, на която домакинът поставя капака за да не изстине. Като махнеш капака изстива гозбата.
Да кажем стените се изпълнят изцяло с външна Т.И. Таваните решим да направим отвътре с ГК и вата. Останалата "гола" плоча топлопредава в частта, където се свързва със стените и се получава изтичане на топлината.
Ефект ще има и то голям, въпреки останалите термомостове, просто разсъждавам как трябва да се направи и кога ще постигнем максимален резултат от вложените пари.
Hoвoceлckи - майстор
Признавам си не бях се замислил точно над този вид термомост. Премерих току-що градусите на стената непосредствено под тавана. До - по-ниска е температурата с 1 - 2 ºС. Отгоре, там е по-висока с около 1ºС. Сигурно се губи някаква температура от там. На мен обаче продължава да ми се струва, че не е най-оправданата инвестиция точно в тази изолация. При наличие на свободни средства, след направата на всичко друго - защо не, но точно само като последна мярка.
Това е само личното ми мнение. Нямам нищо против да прочета още доводи в защита на обратното.
шоп - майстор
bmahob написа:
Тук искам да попитам понеже ремонта ми е скорошен може ли да изолирам плочата на тавана отгоре и да има някакъв ефект а вътрешната да е след година две!?

Хич не се замисляй. Аз тази зима изолирах тавана си с два пласта фибран х 5см на кръст. Общо 10 см. Ефекта е поразителен.Радиаторите на етажа почти ги спрях. Топля се предимно от топлината на долният етаж, където е баща ми. Тези дни даже довършвам изолацията, че ми останаха още 10 ина м2 за лепене.

Фибрана го лепя с пяна за ТИ, а в него с оберфреза директно канали 17мм за водно подово. Няма замазки, мокри процеси и утежняване.

П.П. Фибрана 5 см е с цена около 10лв/м2 и започнах да лепя и с Фоамборд с цена 5.98лв лист. По-евтино е.

Прикачен файл

SAM_9121.JPG

Прикачен файл

SAM_9120.JPG
Hoвoceлckи - майстор
А - :shock: ще се грееш с тавана ли?
шоп - майстор
:-D не разбира се
Просто мисля в переспектива. Половината таван вече е тинейджърска стая на сина ми с водно подово от солари.

Сега подготвям и другата част по същият начин, че след 4-5 години и дъщерята ще иска свои 50-ина м2 самостоятелни. Не че няма свободни стаи, но си е друго да си на мансардата сам :)
kalin72 - майстор
Трипътен антикондензационен вентил може да вземеш с пряко действие на 55°. Ще можеш да задаваш температура на водата от 56-57 нагоре. Това ти е минимумът. Може да си вземеш и такъв на 50 градуса. Ще ти кажат малко е, трябва на 60 да е. Е, аз бих взел 50, като разбира се съобразя с това на каква температура на водата работя. Тогава ще може да се грееш и с 52-53 градуса вода.
Анди, пак ти казвам, грешиш! За нормална и икономична работа на системата трябват ДВА винтила - един за малкия кръг на котела, и един за радиаторите. Тогава водата за котела изибщо не те интересува на колко градуса е, щото я заковаваш на 55-65 градуса, и си гледаш само водата на радиаторния кръг.
torongill - напреднал
По принцип на тавана трябва да се слага най-много изолация, понеже топлината отива нагоре. По принцип е по-добре да се слага изолация отвън, защото по този начин има по-голяма възможност да се затворят така наречените топлинни мостове. Освен това, въпреки че това се счита за недостатък в българските условия, затварянето на бетонната плоча вътре в изолационния пакет добавя "термална маса", която подпомага намалянето на температурната амплитуда вътре в помещенията. На прост български - стената и плочата се затоплят по-бавно, но като се затоплят, са събрали топлина и я отдават на въздуха, което гарантира по-постоянна температура и по-малко течение в помещенията.

Лично аз ти препоръчвам да изолираш плочата отгоре ако имаш тази възможност. Това е най-лесното изпълнение като цяло, с най-евтините продукти - примерно стъклена вата на рула 5 см или 2х5 см. Можеш да сложиш дървена рамка(5-сантиметрови гредички накръст примерно), между която да редиш рулата, и отгоре да сложиш ОСБ плоскости - ако смяташ да вървиш отгоре и да продължаваш да използваш тавана.

edit - и сега като гледам, останалите вече са се изказали.
Последна промяна от torongill на вт мар 14, 2017 3:01 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Подобрения по отоплителна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: