• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
За да се изяснят повечето въпроси - може би трябва да се обсъди теорията. Както на топлопреноса, така и на паропреноса. В раздела "саниране" има доста от теорията. Мухал няма да "има" (не е напълно вярно), ако няма повишена влажност. При вътрешна изолация, също се препоръчва (силно се препоръчва) поставяне на паропреграда. При така поставената топлоизолация (върху плочата на тавана) - температурата постепенно се понижава - от близка до тази на горната повърхност на изолираната плоча - за най-долните пластове, до температура близка до температурата на подпокривното пространство - за горните пластове. Парите могат да кондензират - когато се достигне температурата на кондензация (зависи както от температурата, така и от относителната влажност на въздуха). Ватата е силно паропропусклива и парите, които преминават през плочата от помещението "издигайки се" през слоевете изолация (издигат се към зоната с по-малка концентрация на водни пари - "дифузират") - достигат зоната в топлоизолацията с температура, под която започват да кондензират (може и да не се достигне, ако в подпокривното пространство е относително "топло"). И понеже е хоризонтално поставена (ватата) кондензиралата вода ще се стече към плочата на тавана - защото ватата е и силно водопропусклива (обработена е с хидрофобни вещества, но в случая те "не играят" особена роля (просто и пречат да "задържи" водата, да "попие" водата).
При ХПС - мисля, че не е небходима паропреграда при подобен монтаж. ХПС е с много ниска паропропускливост - и трудно пропуска пари през себе си, т. е. самият материал действа и като паропреграда (но отстъпва по тези си качества на паронепропускливите мембрани (или найлона), които се използват в случая.
ЕПС е със чувствително по-голяма паропропускливост от ХПС, но и със значително по малка паропропускливост в сравнение с ватата. Но както ХПС (в по-голяма степен), така и ЕПС пропускат много "по-трудно" вода през себе си.
Не знам кой материал е най-подходящ - може би ватата с паронепропусклива преграда под нея и паропропусклива (но водо непропусклива) мембрана която я покрива отгоре. Но може би и ХПС е подходящ материал. При всички случай трябва да следите да не е голяма влажността в помещенията - защото ще загубите естествената паропропускливост на тавана, а той е със сравнително голяма площ. До поставяне на паропреграда и изолация той е извеждал малки количества пара от помещенията. Количествата са много малки, но все пак е "работил" непрекъснато, докато като проветряваме го правим за по няколко минути, по няколко пъти на ден (поне така трябва, ако нямаме вентилация :) )
За стените - там все пак вероятно ще запазите паропропускливостта им - с поставяне на външна изолация - вата или ЕПС. За стените не е необходимо при външна изолация поставяне на паронепропусклива мембрана под ватата (до колкото знам), но е силно препоръчително да се постави водонепропусклива (паропропусклива) преграда върху външната повърхност на ватата под финишното покритие - най-вече ако е сайдинг (да пази от увлажняване при дъжд, топене на сняг, мъгла). Ако е кована и лепена, със шпакловка и финишно покритие от хидрофобен материал - май може и без такава мембрана.
bmahob - майстор
Така постопли се............... :-D и започнах да действам по малко почти съм готов със северозападната фасада /там където имам неизолирана плоча във въздуха, приобщена тераса/ сложих 8см стиропор Мапей с добра плътност 15-20кг мисля беше, на плочата сложих фибран 4см, сега ще видя как върви сметката и мога да направя още една фасада. Аз съм на втория етаж и карам до обшивката на покрива , така подминавам с 50-60см плочата на тавана. И като се замисля ако отгоре сложа 3-4см фибран на лепене с добра плътност мисля ще постигна ефект....?!?!? :drinkers:
bmahob - майстор
Така почти целия етаж/и трите фасади/ са готови. Сложих 8-ца стиропор/измазан с полимерна мазилка. За тавна/плочата над мене , която се явява таван, ще лепя от горна страна 3см фибран на сглобка на гребен, ако останат средства ще шпакловам с мрежа и лепило. Сега остава да направя турболатори на камината/че моята се оказа само с пружини , които според мен не свалят достатъчно темп. на изгорелите газове/ето как става на колегите с Алфа плам 21 http://www.elitemadzone.org/t469621-171 ... -za-etazno 171-172 страница! :supz: Купих 2 тона пелети , чакам още един ..... и очаквам зимата въоражен и се надявам да има ефект иначе 5000 хилке ще заминат на вятъра...... :-D
шоп - майстор
bmahob написа:
За тавна/плочата над мене , която се явява таван, ще лепя от горна страна 3см фибран на сглобка на гребен, ако останат средства ще шпакловам с мрежа и лепило.
От собствен опит ще споделя. 3см е супер малко.

Аз съм налепил с пяна за лепене на ТИ 2х5см фибран на кръст. Общо 10см.

При 10 см има чуствителен икономически. ефект. Понеже имам достатъчна височина на мансардата, може би тази зима ще залепя на кръст още 2 слоя х 5 см фибран. Смятам, че тези 500-700 вложени лева с годините ще се изплатят многократно. Върху фибрана директо се ходи. Демек няма нужда от никакви допълнителни разходи и средства за крайно покритие. Прикачвал съм във форума доста снимки от моята работа.

Поздрави!
preslav - майстор
шоп написа:
bmahob написа:
За тавна/плочата над мене , която се явява таван, ще лепя от горна страна 3см фибран на сглобка на гребен, ако останат средства ще шпакловам с мрежа и лепило.
От собствен опит ще споделя. 3см е супер малко.

Аз съм налепил с пяна за лепене на ТИ 2х5см фибран на кръст. Общо 10см.

При 10 см има чуствителен икономически. ефект. Понеже имам достатъчна височина на мансардата, може би тази зима ще залепя на кръст още 2 слоя х 5 см фибран. Смятам, че тези 500-700 вложени лева с годините ще се изплатят многократно. Върху фибрана директо се ходи. Демек няма нужда от никакви допълнителни разходи и средства за крайно покритие. Прикачвал съм във форума доста снимки от моята работа.

Поздрави!
Много си прав за трите сантиметра, но и до безкрайност не може да се увеличава дебелината на изолацията или по-точно е безсмислено при условие, че най-много топло бяга през стъклата.
При мен нямаше възможност да се прави каквото и да е било от горна страна, направих 3 см. от вътре, а на местата където контактувам директно с въздуха добавих още 2 см. - ефектът е поразителен.
bmahob - майстор
да ама ако сложа 2х5см няма да смогна с парите/има да слагам към 60-70м2, цената на 5см е около 9лв/м2х2 ще стане 18лв/м2х70м2-1200лв+лепило :-D , все пак до ония ден слагам външна. Е от тия 3см нищо ли няма да усетя?
preslav - майстор
bmahob написа:
да ама ако сложа 2х5см няма да смогна с парите/има да слагам към 60-70м2, цената на 5см е около 9лв/м2х2 ще стане 18лв/м2х70м2-1200лв+лепило :-D , все пак до ония ден слагам външна. Е от тия 3см нищо ли няма да усетя?
Ще усетиш, а после винаги можеш да дублираш - на първо време дори може да не лепиш, а само да наредиш плоскостите.
шоп - майстор
То не е казано накуп. Сега един слой 3 или 5 см....след някой и друг месец на кръст още един слой:-))))

Аз използвам фоам борд...доста по-евтин е от фибрана..... Не ми се рови във фактурите, но по спомен бе около 5.40лв/м2 за 5см дебелина. Лепя с пяна за ТИ.
bmahob - майстор
С пяна за ТИ не ходили много? Аз намирам на 9лв/бр БГ такава мисля добра? Еми почвам лека полека с 3-ка или 4-ка и догодина дублаш , няма да запечатвам отгоре.Ако стане ще съм много доволен, че отвътре изпуснах се ремонта да направа таваните и хич не ми се пипа, отвън запечатих добре. :drinkers: Скоро ще права снимки за подобрението с турболаторите/може би неделя
шоп - майстор
Разхода на пяна е според основата. При мен плочата не бе равна и флакон 850мл лепи около 9м2 при норма 12-15м2

При вторият слой разхода си е наистина 13-15м2 за флакон.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Подобрения по отоплителна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: