• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
silent - майстор
Здравейте, отоплявам два етажа, горен 44кв.м -три помещения и баня с монтирани три радиатора лира и разширителен съд и долен с две помещения 15кв.м в която е камината и 25кв.м с два радиатора.
В момента имам камина Прити с водна риза 6кв. с тръбна разводка , метални тръби 3/4 цол от камината до разпределително табло на отстояние под 1м от нея и раделяне на два кръга с тръби алуминиева вложка ф26 за горния(в бъдеще ще сложа на този кръг и бойлер) и ф22 за долния.
Искам да автоматизирам отоплението и затова закупих пелетна камина Еко Спарк 15kW 12+3 и имам няколко въпроса.
1.Проблем ли ще е ако оставя тръбите до таблото на 3/4цол. На Еко Спарк изходящите тръби са 1 цол а гледам на някои италиански камини дори по-мощни от моята изходящите тръби са на 3/4 цола.
2.Вторият ми въпрос е може ли поне на първо време да оставя инсталацията с отворен разширителен съд и при това положение вградения съд в камината ще пречи ли или ще е безполезен апендикс не оказващ влияние на работата и.
3.И трети въпрос отзад на камината имам и един извод 1/2 цол. той за какво служи и трябва ли да го затапя, оставя отворен или да му сложа кран.
4.Оказва се че има и четвърти. Помпата на връщата тръба какво да я правя . Да я премахна или да я оставя без да я включвам Благодаря предварително.
Да добавя че преди да пусна темата, доста търсих за подобен казус във форума но не попаднах на информация с която да си отговоря на въпросите.
andy_forresite - майстор
Добре си я взел. Направи я като хората. Пусни едноцолови тръби от камината до колекторите. Викни някой да ти я привърже с мед. Монтирай си смесителен антикондензен вентил за контрол на t° на връщащата се вода.
Тръгваш с 20 мм, после става 26, отклоняваш на 22... Щом е работило, добре. Смяташ ли да оставяш друга помпа по трасето?
Защо искаш да е отворена системата? Вграденият разш. съд в такъв случай няма да ти пречи.
Изводът 1/2 отзад на камината е за източване. Монтирай кран и от него в посока канала където източваш водата.
silent - майстор
Изводите на старата камина бяха 3/4 затова пуснах 3/4 тръби до таблото, а там разделям кръговете двта кръга с тройници.
Идеята беше след таблото да не се пипа. ф26 съм пуснал само до тройник с който деля на 2х22 едното за трите радиатора и другото за лира, разширителен съд и бойлер в бъдеще с идеята за минимални хидравлични загуби по тръбите. Такива са ми били мислите като я правих инсталацията. Само че сега нещо не ми се много много занимава честно казано затова питам. Двоумя се дали да преправям или да връзвам директно новата на мястото на старата. Отделно от това честно казано към момента(явно ще трябва доста да почета) не зная точно как да преправя на практика системата от отворена на затворена и то по-скоро как ще се пълни системата с колко бара налягане. В книжката няма никаква информация.Отделно ще трябва да видя от къде да вземам вода за пълнене. Възможно ли е например да сложа един кран на тръбата на разширителния съд да я напълня и обезвъдуша като отворена система след което да затворя крана и запаля камината. Настоящата ми помпа е на връщата тръба. помпата е с вградена затова мисля че няма да е нужна само ще пречи.
Последна промяна от silent на нед мар 19, 2017 11:25 am, променено общо 3 пъти.
LazarGanev - "Велик майстор"
Вързвай директно - за 15кВт няма нужда от 1"
jabata - специалист
Колега, не се занимавай с глупости.
Камината е със вграден разширителен съд, и помпа, и си е по стандарт затворена. Тя даже неможе и да работи на отворена система, електрониката не и позволява.
Така че връзвай, я директно към колекторите, и дотам. Иначе дали да е 1@ или 3/4", на такава мощност повече от 3/4 не и трябват.
Колкото до мнението на колегата преди мене с медните тръби, да те са нещо хубаво, но не мисля че си струва да се инвестира чак толкова, и то защо, защото е вечно, или.... Е извинявай, ама защо ти е инсталацията да ти е вечна при условие че след 10 години куп други елементи ще сдадат багажа, а ще се вкараш в такива филми да я преработиш че свят ще ти се извие.
Така че връзвай директно, и не си създавай главоболия, защото....някой така казал, или нещо друго.
Може да звучи консуматорско, но защо ми е на мене нещо да е вечно, при условие че аз не съм вечен, а не се знае хората след мене, как ще гледат на моите творения. Да не говориме че не е ясно дали утре няма да мине едно природно бедствие и да сравни всичко със земята, тогава голямата работа че е било вечно.
andy_forresite - майстор
Jaba, по твоята логика дай да живеем в юрти, че като стане земетресение или огън и жупел се изсипят от небето ще ни отидат зян десетките и стотици хиляди левове за направата на къща или обзавеждане на апартамент. Той има един метър от камината до колекторите и няма да е скъпо ако трябваше да се преправя и заменят тръбите. Медта се преправя по-лесно от поцинковани водопроводни тръби. Аз бих преправил най-малкото заради добавянето на трипътен антикондензационен вентил за входа на камината.
А че някой си казал нещо, пък ние ще направим както сме си решили - нямам против.
silent - майстор
Благодаря ви, ще се съобразя с препоръките ви. Ще я вържа към съществуващата инсталация. Споделям в по-голяма степен мението на колегата, че човек не трябва да хаби излишна енергия в гонене на съвършенството в един определено несъвършен свят. :) Какво ще кажете за идеята да направя някаква хибридна система използвайки за пълнене настоящия отворен разширителен съд след което да затварям тръбата му с кран. Просто за момента така ми е най-лесно. Още повече, че зареждам с антифриз-не се живее целогодишно в къщата поне засега.
Изникна още един въпрос. Имам сравнително приличен висок комин. Мога ли да ползвам за сързване на камината кюнци ф80мм в следната последователност: изход камина-Ъгъл 90гр-прав вертикален участък около 1,5м-Ъгъл 90гр.-Хоризонтален участък 2.0м с вход в комина. Като чета ръководството което е явно неграмотно написано и доколкото аз мога да си обясня моят случай е за тръби ф100.поне. От друга страна не ми се вижда кой знае колко голям пътя на дима...
andy_forresite - майстор
Може, но след коляното под вертикалния участък монтирай Т-образен кюнец с капаче. Там ще се отделя пепел, която в противен случай ще се стреми да се качи нагоре и да остане в дългия два метра хоризонтален участък. И второ - този участък от 2 м го направи с наклон от минимум 1,5 - 2,0°.
Сложи си трипътен смесителен вентил за връщащата вода. Камината ще ти е благодарна, а ти ще я ползваш по-дълго и по-икономично. Особено полезен е в по-меко време. Тогава пак си слагаш водата на 57-60 градуса и тя ще е толкова, само че връщащата се вода може да ти бъде 25-30 градуса, т.е. радиаторите (трябва да им вземеш термоглави) ще черпят само нужното количество топла вода за поддържане на зададената температура във всяка стая. В реда на нещата ще е да имаш 57-60 градуса в камината и 39-43 градуса вода в радиаторите.
silent - майстор
Мисля да взема този - Термостатични анти-кондензационни вентили за котли - серия 740
http://www.thermoeconomic.com//downloads/Mut%20PL.pdf
на 3/4 и 55градуса ...добре ли е ?
silent - майстор
Мисля да взема този - Термостатични анти-кондензационни вентили за котли - серия 740
http://www.thermoeconomic.com//downloads/Mut%20PL.pdf
на 3/4 и 55градуса ...добре ли е ?
или този http://www.romstal.bg/трипътен-смесител ... 11041.html
  • 1
  • 2

Тема "Помощ за преправяне на исталация при смяна на камина." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: