• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 36
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Nе е съвпадение, просто трябва с мярка
gnt69 - майстор
Аз пепел не изхвърлям в контейнера все в градината. Всяка година пепелта от 3 тона слънчогледови си отива в градината, пролетта я фрезовам да я меша с почвата и все си стават зеленчуците. Не я сипвам на камари а я разхвърлям равномерно. Тая година тъщата ся тикви цигулки а излязоха контрабаси. :partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср ное 14, 2018 6:05 pmgnt69 написа:
Аз пепел не изхвърлям в контейнера все в градината. Всяка година пепелта от 3 тона слънчогледови си отива в градината, пролетта я фрезовам да я меша с почвата и все си стават зеленчуците. Не я сипвам на камари а я разхвърлям равномерно. Тая година тъщата ся тикви цигулки а излязоха контрабаси. :partyman:

:-)))
ср ное 14, 2018 6:05 pmgnt69 написа:
Аз пепел не изхвърлям в контейнера все в градината. Всяка година пепелта от 3 тона слънчогледови си отива в градината, пролетта я фрезовам да я меша с почвата и все си стават зеленчуците. Не я сипвам на камари а я разхвърлям равномерно. Тая година тъщата ся тикви цигулки а излязоха контрабаси. :partyman:
Олееее, дигам градусите и тонажа слънчоглед.
Да ни чува гедебоба, ма ощи ни съм ришил ко ши сея.
jolobg - специалист
Пепелта от слънчоглед(ови пелети) е още едно предимство на тези пелети спрямо дървесните (нали за това е темата :-D ).
Както вече писахте, съдържа калий, който е много подходящ за торене при отглеждане на картофи https://www.agronet.bg/agro/3682-rastit ... v-tor.html . Освен дозирането, трябва да се подбере и точния момент на внасянето - при засяване, не по-рано, защото лесно се отмива от дъждовните и водите от снеготопенето. На мен "се паднаха" пелети, чиято пепел очаквам да е с високо съдържание на калий, разбирайте "пълностеблени" :mrgreen: Тук-там между тях има някой чувал с чернилки (някой да не си помисли, че имам в бараката аГро-амАрканци, опазил ме патока ДоналТ ТъП :finga: ) за цвят та, всяко зло за добро, да му мислят тия дето си нямат градина, където да "жънат" плодовете на слънчовците. :supz:
чет ное 15, 2018 12:41 pmjolobg написа:
...
Моите са от люспа.
Ко да очаквам от пепеляка? Двойно или нищо?
jolobg - специалист
чет ное 15, 2018 3:28 pmТрифон П.Трифонов написа:
Моите са от люспа.
Ко да очаквам от пепеляка? Двойно или нищо?
Не знам човече. Вероятно съдържанието на калий ще е по-малко отколкото в "пълностеблените", защото калий има в питите и стъблата, а в люспата разни там въгле-водороди :? То и затова пелетите от люспа са по-калорични и с по-малко пепел.
А за цвета като критерий - ако за лъскавите и черните може да се приеме, че са от люспа, то пак за лъскави, но шаренки май е не 100% сигурно от какво са. При тия нови хибриди, може пък да са от "шарени" семки :? Само мога да се надявам :-D

След 10 мин..... :-D
Намерих "По материали на чуждестранния печат" :-D една статия https://pdfs.semanticscholar.org/b850/b ... 4e25bf.pdf, в която пише, че пепелта от слъчогледова люспа (Sunflower Husk Ash) е "...комплексен тор, който може да се използва за отглеждане на множество растения..."
Съдържа:
Фосфор във вид на - 10.94% P2O5 ,
Калий във вид на калиев двуокис - 25.84% K2O,
Калций във вид на калциев окис - 19.07% CaO
Магнезий във вид на магнезиев окис - 18.58% MgO,
и микроелементи цинк, мед, кобалт, манган, желязо и молибден.

С оглед % съдържание на калий и другите съставки, пепелта от люспа отговаря на описаното в посочените по-горе агро-статии от наши автори. Аз бих я използвал за тор, особено за картофи. :supz:
Жако - специалист
ср апр 12, 2017 3:11 pmfilmatoplo написа:
Около мен са скъпи Слънчогледовите пелети -220 лв тон на разстояние 110 километра ,докато ги докарам ще станат поне 250-260 и са насипни .Блазе на тоз който си ги има в града на цена 140- 150 лв .
Здавей кой град са тези пелети на 140-150лв.
filmatoplo - майстор
Е сега сигурно са вече по скъпи , но лятото са толкова -Варна ,Ямбол ,Харманли и др .Брата затова си взе бус -където чуе че ги има да си купи :wink: .
jolobg - специалист
нед ное 18, 2018 9:17 pmЖако написа:
ср апр 12, 2017 3:11 pmfilmatoplo написа:
Около мен са скъпи Слънчогледовите пелети -220 лв тон на разстояние 110 километра ,докато ги докарам ще станат поне 250-260 и са насипни .Блазе на тоз който си ги има в града на цена 140- 150 лв .
Здавей кой град са тези пелети на 140-150лв.
Жако, обърни внимание, кога filmatoplo е писал за цена 140-150 лв.! Wed Apr 12, 2017 2:11 pm
Тази година юни-юли, цените бяха на нивото ~ март 2017 (~ 220-250 лв.) и не паднаха, напротив покачиха се! В момента цената им е с 20-60 нагоре. Става дума за що-годе качествени 6 мм пелети, опаковани в 15 кг. чували.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 36

Тема "слънчогледови пелети предимства и недостатъци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: