• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 36
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Не зная каква е себестойността на 1000 кг пелетирани обелки + пакетиране. Не искам да държа сметка на чужди пари и усилия. Обаче не е ли по-добре производителите на сл. пелети да не се държат като продавачи на краставици на селскостопанския пазар, където 90% зареждат от едни и същи хора и след това продават на същата цена. Разходите по производството на сл. пелети може да са много различни. Едно е за някой като мен, който се втурва да прави пелети. Трябва да ме одобрят за кредит от банка, да наема помещение; да се свържа с производители на слънчоглед и договаряне изкупна цена; да платя транспорта; да купя машина за белене, за пелетиране, за пакетиране; да наема фадрома за наместване на палетата; да купя голям кантар като за ТИР-ове; да наема охрана; да имам камионче 3.5 т за развозване по населените места до клиентите ... и т.н.
И съвсееем различно е да съм земеделски производител с десетки хиляди декари земя, да имам складовата база и цялата необходима техника за селскостопанско производство, камиони, охрана и всички останало. Да ми остане само да купя и пусна машините за пелети. В този случай семената са ми в краката, буквално, и мога да пускам само клиенти с камиони да си купуват. Аз няма да им ги карам до адрес. Пък като не дойдат, все ще ги изкупят търговците и препродадат през 30-40 лева/тона.
Та в първия вариант цената може да е 280-300. Доста разходи са и рискът е твърде голям. Във втория вариант всичко е много по-различно и мога да обявя цена 220-240 най-много. Ако имам себестойност 140 лева и ги давам на едро на 220 са 80 лева за тон. Ами на 500 тона колко са, а? Да, машините не са по 5 000 лева, но аз няма и да искам да си върна вложените пари за 2-3 години, а за повече. Аз пари ще си имам от хилядите дка земеделска земя. И ще си върна вложеното, стига да не продавам некачествена стока. Въобще няма да ме интересува кой за колко си продава стоката щом на мен по-ниската цена ме устройва.
Така няколко такива големи производители като хванат цяла България и хайде машините в малките цехчета с 300-те лева за тон у оел-екса.
Може да се противодейства на високите цени с некупуване. Вероятността да се случи обаче е 0, както и това да слезем от колите при цена на бензин/нафта 5 лева/литър. Може маалко да намалим возенето, но малцина ще си оставят колите. А щеше да стане с отказ от купуване при тези цени. Да си ги държат в склада и да чакат възвращаемост от инвестираното.
шоп - майстор
ср юли 31, 2019 4:17 pmandy_forresite написа:
Ако имам себестойност 140 лева и ги давам на едро на 220 са 80 лева за тон. Ами на 500 тона колко са, а?
40000 лева.
ср юли 31, 2019 4:17 pmandy_forresite написа:
Да, машините не са по 5 000 лева, но аз няма и да искам да си върна вложените пари за 2-3 години, а за повече.
За колко повече години?

ср юли 31, 2019 4:17 pmandy_forresite написа:
Въобще няма да ме интересува кой за колко си продава стоката щом на мен по-ниската цена ме устройва.
Голяма част от бизнеса мисли така, и затова цената е пазарна и уравновесена. Фирми в сивия сектор позволяващи си дъмпингови цени ги посещават НАП, Инспекция по труда, пожарната и други... :?
ср юли 31, 2019 4:17 pmandy_forresite написа:
Така няколко такива големи производители като хванат цяла България и хайде машините в малките цехчета с 300-те лева за тон у оел-екса.
Ми те в Бг производителите се броят на пръсти. Локалните с по 50-100-500 тона годишно за едно село не могат да произведат
ср юли 31, 2019 4:17 pmandy_forresite написа:
Може да се противодейства на високите цени с некупуване. Вероятността да се случи обаче е 0, както и това да слезем от колите при цена на бензин/нафта 5 лева/литър.
Съгласен за течните горива . И 10 лв да е бензин/нафта пак ще джиткаме. Някои по-малко, други пък ще се радват, че няма задръстваня:-)

ср юли 31, 2019 4:17 pmandy_forresite написа:
А щеше да стане с отказ от купуване при тези цени. Да си ги държат в склада и да чакат възвращаемост от инвестираното.
И когато сняг забръска, що ще чиниш ти зимъзка? :idea:
За бога братя не купувайте ми звучи като сития на гладния не вярва. Някой има пари и купува обаче призовава другите да не купуват, заради бойкот за да не се вдигне цената. И после едни на топло, други мръзнат!

Успехи и топла 2019-2020 зима. Дано сте си осигурили топлото
ср юли 31, 2019 5:01 pmшоп написа:
Успехи и топла 2019-2020 зима. Дано сте си осигурили топлото
Благодаря ти, Шопе!
Мога да си осигуря друг енергоизточник и няма да им купувам пелетите, точно защото си мисля, че спекулират. Ако ще да съм крив, не ме интересува.
Преди 5 години замислих пелетарника и го почнах, точно с идеята за евтини слънчогледови.
Знаеш ли с кви пари, колега? Един от шестимата оцелели в Езерово.

30 до 40 метра от брандмауера, който вдигна вълната над човешки бой, иначе щеше да ни измете в полето.
Шест месеца болнични. С пари от МВР го почнах, иначе на дръвца.
Бяха поносими до миналата година, цените. Наистина евтините за нищо не стават.
Богатия на сития не вярвал- тъй ли рече?
Пожелавам на Анди да може да си позволи ТП!
Въобще, пожелавам на всички- Далеч от огнярството, ако може да си го позволите или поне да е евтино и си заслужава, както беше до скоро с пелети и дърва!

Е ко сига? Nice, А? Бат Рамбо кви долари плаща да го докара тъй?!!
Та, къде останаха предимствата? Недостатъците са ясни и с тях всеки ползвател се е примирил, зарад едничкото предимство, дето е важно за сиромаха.
andy_forresite - майстор
ср юли 31, 2019 5:01 pmшоп написа:
За колко повече години?
2-3 години може да е нормален срок за инвестиция от 20-30 хил. лв. За 3 000 000 лева този срок е кратък. Има конкуренти, които също произвеждат и предлагат стоката за същия пазар. Знаеш че отвори ли се ниша за бързи пари тя веднага започва да се запълва и достига точката на насищане. Навсякъде има дебнещи в засада предприемачи в чуденка къде да вложат спестените/свободните кинти. Ако само аз или само ти го правим, тогава и 2 години ще са достатъчни. Разумен и реален срок е 7 и повече години. На някой 10% норма на печалба може да се сторят твърде мизерна и незаслужаваща изобщо да се обмисля стойност. Да каже о, щом няма да си върна парите за 2-3 г. тогава не ща да се занимавам, това не става. Е, в примера това са 300 000 лева чиста печалба на година (не отчитаме инфлацията). Аз не бих могъл да ги похарча. За който това е малко ...
ср юли 31, 2019 5:01 pmшоп написа:
Голяма част от бизнеса мисли така, и затова цената е пазарна и уравновесена. Фирми в сивия сектор позволяващи си дъмпингови цени ги посещават НАП, Инспекция по труда, пожарната и други... :?
Това ми е известно. Изпращачите обаче не знаят с какъв враг ще се сдобият при подобен израз на добронамереност от тяхна страна.
чет фев 22, 2018 12:46 pmkst написа:
Здравейте, прочетох коментарите в темата. И се чудя дали ще може да се горят слънчогледовите пелети с горелка IVG S40? Монтирана е на чугунен котел, на който отдолу има доста място за събиране на пепелта. Дали ще минават през шнека, и да не би да се задръства?
ср яну 30, 2019 9:17 pmТрифон П.Трифонов написа:
Чувствам са мотивиран.
Изобщо не съм се съмнявал в килата, щото ми тежат, ма може да е щото аз "олеквам".
....или омеквам.
Сега ши тегля.
usani - напреднал
216 лева е тон на не лоши пелети в Видин,първи сезон ми е изобщо на пелети.Камината ги яде като бонбонки и засега съм доволен от цената на която ще се топля.
шоп - майстор
ср окт 30, 2019 6:15 pmusani написа:
първи сезон ми е изобщо на пелети.Камината ги яде като бонбонки
Не бързай, пилетата се броят на есен. Камина и сл. пелети....
...абе меко казано = на мазохизъм. Нека стане -20 външна и сподели тогава....
Шото много хора вкл. и аз се греем още на слънце без бонбони :idea:
Ако гори под или до чувалче и му фърля пепелянка секи ден...
usani - напреднал
https://www.facebook.com/watch/?v=415391939046311

Пепел всеки ден чистя найстина има много,конвекторите на 25 градуса 5 броя.
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 36

Тема "слънчогледови пелети предимства и недостатъци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: