• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 36
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
1. За помпата съм задал 53°. Уточняващи условия: смесителен антикондензен вентил на 50° и зададена 63° с делти 6; 3; 0°. 53 градуса в менюто със задържане на F означава старт на 54 градуса и стоп на 52 градуса. Причината за по-високата температура за старт/стоп е за да не изстива котела. При теб ще развърта водата до 34 градуса, циркулиращата вода изстива много бързо и при следващия след няколко часа старт топлоподаването ще се забави. Към днешна дата, когато припалваме по някой час привечер и на следващия ден не палим, няма значение дали помпата ще спре на 34 или на 59 градуса - водата все ще изстине до под 25. Просто ще е минало много време и котелната вода ще изстине. При контрол на вътрешната температура със стаен термостат е много важно помпата да спира рано, т.е. при висока температура. Трябва да си сложиш смесителен антикондензен вентил към входа на котела за гарантиране на t° на връщащата се вода. Когато имаш такъв вентил на 55° например, водата ще циркулира през радиаторите до 55 градуса и под тази температура ще се върти само в малкия кръг. Там докато изстине до 35 градуса ще прави обиколки 3-4 часа, което е излишно.
2. Ако не стаен термостат, всеки би ти дал съвет да поставиш термостатични радиаторни вентили с термоглави. Тогава можеш да задаваш и 70 градуса на водата - радиаторите ще си взимат нужното им количество гореща вода без да се прегряват стаите. Няма как да се прегреят с тях.
3. Приеми че не е нормално температурата на пушека през комина да е по-ниска от тази на водата докато горелката прави пламък. Не говоря за "изчакване", а за горене. Ако ще да е на най-ниската мощност. Външно коминът може да е 45 градуса, но вътре е поне 75-80, а водата 60-61. Вкъщи е така.
4. Устройство за допълнително периодично почистване с тази горелка не ти трябва. Ако на една горелка тип голдън файър, GP20, бисолид и т.н. е важно да почистиш хубаво цялата скара, то при RB-тата може просто с шпакла или четка да избуташ пепелта, след това да вземеш 2 шепи пепел и да я хвърлиш обратно в горелката. Това по никакъв начин няма да ѝ пречи :) . Иначе тази опция в управлението е замислена за задвижване периодично на устройство до определена мощност на тока. Не помня колко ампера и вата беше ограничението. Това може да бъде допълнителен вентилатор или някакъв електромотор, който за задвижи пружините в тръбите. Или пък някаква електромеханика за изнасяне на пепелта вън от котела... Може би след време ще видим серийно такъв механизъм, поне за шомполиране на тръбите. Има какво да се автоматизира с тази опция, но заводски ще покачи много цената и продуктът вече няма да е така конкурентен.
вт окт 16, 2018 5:52 amLazarGanev написа:
вт окт 16, 2018 1:04 amTcetcko написа:
1во на колко градуса е най добре да се пуска циркуационната помпа и защо? Сега е на 35градуса.
2ро на колко градуса да е максималната температура на водата при положение че когато навън е - 10 - 15 градуса а водата в радиаторите (При старото котле което беше на дърва) е около 55 градуса в нас не се диша
3то някъде в темата прочетох мнение на колега, който твърдеше, че ако засиля вентилатора топлото излиза през кумина, което означава ли, че меката връзка преди кумина трябва да е по студена от температурата на водата ( при грейкото заради високото му КПД)
4то виждал ли е някои устройството за автоматично почистване, което позволява опцията в менюто на грейкото
Знам, че въпросите не са точно за тази тема заради което се извинявам 8-[
1. 60*С, защото така трябва
2. 70-80*С. Сложи си термоглави на радиаторите
3. Вентилаторът трябва да се засилва колкото е необходимо
4. RB няма нужда, а за Expert още не е създадено такова устройство, което не пречи контролерът да има поготовка за бъдеща разработки
Благодаря за отговора , достатъчен ми е
mengel - напреднал
Аз съм с котел и горелка Грейко и предишната зима бях със слънчогледоеи пелети от с. Ресен, обл. В. Търново. Като цяло съм доволен. Наистина чистенето е в повече, но дървесни под 400 лв. не можах да намеря, понеже бързо свършват. Така че за 220 лв. на тон в чували по 30 кг. си взех 8 мм. пелети. Сега гледам са ги вдигнали на 240 лв., но все още е добра цена за мен...
stridata - специалист
Един тъп въпрос да задам.... Има ли проблем да си изхвърлям пепелта от слънчогледа в градината?
kalin72 - майстор
ср ное 14, 2018 1:24 pmstridata написа:
Един тъп въпрос да задам.... Има ли проблем да си изхвърлям пепелта от слънчогледа в градината?
Аз също я изхвърлям в градината...надявам се да действа като тор, а да не направи почвата по-кисела или по-алкална...:)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср ное 14, 2018 1:24 pmstridata написа:
Един тъп въпрос да задам.... Има ли проблем да си изхвърлям пепелта от слънчогледа в градината?
Не е тъп въпроса, но пепелта, както е полезна и необходима, така ще и дойде в много на градината.
ср ное 14, 2018 1:46 pmkalin72 написа:
ср ное 14, 2018 1:24 pmstridata написа:
Един тъп въпрос да задам.... Има ли проблем да си изхвърлям пепелта от слънчогледа в градината?
Аз също я изхвърлям в градината...надявам се да действа като тор, а да не направи почвата по-кисела или по-алкална...:)
И аз я мятам в градината. Не знам дали ще има проблем.
Някъде прочетох, че пепелта наторявала, а тази от слънчогледовите пелети имала .... калий май беше.
kalin72 - майстор
От слънчогледовите стъбла имала калий, така прочетох преди малко :)
http://www.desant.net/show-news/19047/
Абе що да дойде в повече пепелта? Зависи от площта, предполагам, ама все пак...
Evgeniy - майстор
Една комшийка казваше, че си е уморила розите с пепел от печката, че била много силна.
Но съм чел и друго - че лесно се отмива от водите и е безпредметно да се хвърля сега...
andy_forresite - майстор
Миналата година метнахме няколко кофи в място, където после насадихме домати и пипер. Може да е съвпадение, но станаха много хубави доматите и не бяхме отглеждали толкова добър пипер. След един дъжд от средата на юли обаче доматите изсъхнаха за 48 часа, а годината като цяло в моя край не беше добра за пипера. Никой от региона не беше доволен от добива. Иначе пепелта я сипвам пред нас на една купчина и напролет изкарвам заедно с други боклуци, които могат да се намерят в стара къща в селски район. Живея малко встрани от цивилизацията. Да не помисли някой че я сипвам пред блока или къщата на съседа и пречи на някого... А пък при картофите две години забелязвам че стават по-едри и се запазват здрави в място, на което е пален огън. Първата година точно под мястото на огъня, където беше останала пепелта в обърнатата почва, извадих най-едрите картофи. Може и това да е съвпадение.
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 36

Тема "слънчогледови пелети предимства и недостатъци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: