Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fox_vt - майстор
Ако крана е на студената вода няма проблем всичко да работи само със клапана на бойлера.
Hoвoceлckи - майстор
Не съм сигурен дали всеки не си говори за съвсем различно връзване.
От температурна разлика зима/лято ми се е пукала 25 литрова дамаджана с вино, пълна почти до тапата. Последната гумена, доволно плътна. Все пак бойлерите не са от стъкло :wink: Освен това препоръчах да се предвиди, остави въздушен мехур, който (като при кенчетата с бира) да поема известно разширение на водата. Предпазните клапани се задействат при температура на водата в ел. бойлер над 90ºС. Този бойлер няма да достигне такава температура изобщо. Еле пък неостъклен. Да се обоснова: у нас се приема, че от квадратен метър може да се добие ~700W енергия за час. Контактната повърхност на бойлера ти със слънцето е значително по-малка. Охлаждането обаче - значително (то е по цялата контактна повърхност на бойлера с околния въздух). В крайна сметка сложи си предпазен клапан (ако не ти помогне няма да ти навреди). Няма нужда да е комбиниран, тъй като от възвратен няма нужда, но пак не пречи да сложиш такъв ) само дето е малко по-скъп.
lz2skt - специалист
За да изстива по-бавно водосъдържателя съм чел за вариант 1/2 от съда по дължина да лежи заринат с черна мозайка в самата остъклена кутия.
fox_vt - майстор
Като има остъклена кутия и гол да е все тая. Но автора не казва нищо за кутия.
Kondor1 - специалист
Кутията парников ефект ли прави?
Hoвoceлckи - майстор
Най-малкото спира охлаждането от полъха на вятъра (и дъжда). Обратното на духането на гореща супа (напитка). Духаш съвсем кратко, но изстива достатъчно (бързо) за да може да се консумира.
Hursa - майстор
Но "кутията" ще се охлажда от полъха на вятъра (и дъжда) :) При топлоизолацията на тела с относително "малки" размери в две или три направления - се търси оптимума. Минималните загуби ще са при точно определен размер на "кутията" (зависи и от условията "извън кутията"). При по-малка или по-голяма "кутия" загубите ще се увеличават (трябва да е и с определена форма - спрямо формата на тялото което изолираме). В случая "кутията" е т. н. "прозрачна" топлоизолация, която има свой особености.
ПС
Hoвoceлckи написа:
Да се обоснова: у нас се приема, че от квадратен метър може да се добие ~700W енергия за час. Контактната повърхност на бойлера ти със слънцето е значително по-малка. Охлаждането обаче - значително (то е по цялата контактна повърхност на бойлера с околния въздух).
Това трябва да се развие в теоретична тема за слънчевите колектори (мисля) - как да добием възможно повече, като намалим загубите. (Може би, такава тема ще помогне и да оценим слънчевите колектори - да подберем подходящ за нуждите.)
lz2skt - специалист
Остъклената кутия прави парниковия ефект и водосъдържателя ще загрява до по-високи градуси.Относно изстиването скоред мен ефекта е малък,но го има.Варианта ,който предложих предполага,че черната мозайка нагрявайки се ще акумулира топлина и съответно самият водосържател ще изстине по-бавно.Подобното е приложимо и най-ефективно само през летните месеци.
Hursa - майстор
Остъклената кутия е в случая топлоизолация намаляваща загубите - според мен. Защо в мозайката да акумулирате? Бойлера е също акумулатор
Всъщност трябва да се уточни и какво е "парников ефект" и защо стъклото го прави - в случая.
Evgeniy - майстор
Водата има един от най високите показатели за специфичен топлинен капацитет, харакеризиращ акумулиращата способност: 4186 J/(kg.°C). За сравнеие камъка има 920 J/(kg.°C).(това за мозайката).
Според гугъл парниковият ефек се намира в уроците за 5ти клас...
А за ефективността на слънчевите колектори има сертификати с реални измервания за моделите. Например solar keymark.

Тема "Слънчево топлене на вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: