• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bibobore - специалист
Здравейте.Търся помощ при избор на пелетна камина за апартамент от около 80 квадрата-Видин.Стаите са четири с по една външна стена,всяка от които е изолирана отвътре(става въпрос за външната стена).Имам 4 радиатора с обща мощност около 12-13 kw и бойлер 80 литра със серпентина-Елдом.Единия от радиаторите(2.5 kw) се пуска само при голям студ.Миналата зима съм я изкарал с 5-6 кубика дърва и камина на Прити с водна риза 17 KW +5 KW на излъчване монтирана в кухнята.Явно е по-мощна от необходимото,защото при температура на изходящата вода над 60 градуса в стаите става доста топло.Та избора е сведен до:

1.Пелетна камина Грейко-16 KW.Най ми допада откъм функции и управление,но няма ли да дойде твърде мощна?
2. EcoSpar Minima hydro 12kW или по-новата EcoSpar Venus 12 kW.Нямам представа каква е разликата освен във външния вид.В магазина не знаеха дали има ръчка за почистване на димоотводите и въобще как се почиства самата камина.Иначе на външен вид е страхотна.(новата Venus)
3.AlfaPlam COMMO 15 KW-като грейкото има ръчки за почистване на димотводите.Но пък е най-грозната от трите.

Идеята е да се гонят 21-22,максимум 23 градуса без да се гаси камината и да е лесна за почистване. :-D Кой от горните модели се доближава най-много до желаното?
filmatoplo - майстор
И трите стават ,търси тази с най ниската мощност, почистване на тръбите.Аз съм пристрастен към Грейко и Екоспар .
bibobore - специалист
Мерси.Явно ще бъде Грейкото,защото сега се сетих,че самата камина без радиатор в кухнята няма да се справи.Незнам колко и е излъчването на средна мощност,но ако е 1 киловат то трябва да добавя радиатор поне 2,5 KW.Така Грейкото май ще ми пасне най-добре.Филме ти какво ще кажеш?
Екоспар имат ли такива ръчки които се дърпат за почистване? :?
grants - специалист
Един съвет от мен - отиди до магазина и разгледай на живо камините, виж ревизионите отвори на всички и как се почистват основно, огледай горивните камери също. И най-важното трябва инсталатора да е с акъла си, че масово като гледам изобщо ги няма в тая сфера завалийте :lol: влекат ги основно парите и то бързите :)
bibobore - специалист
Във Видин избора е сведен точно до ЕДИН магазин в който има налични тези модели.Всички останали ми показват каталози и картинки :axe:
Колега аз също съм от Видин и съм се насочил към Екоспар 18кв за горе долу същата квадратура в Бонония, таизчетох цялата тема и от 59страници не видях особенни проблеми, а има и 2ма колеги който са доста навътре с тях.Камината ще я взимам от магазина до пътното, защото там има само избор. Между другото има и една програма за ефективност като ти връщат 20% от стойноста, помисли и за това. Ако искаш може да споделяме информация по натам при евентуални проблеми, ако решиш да взимаш Алба 18кв.
bibobore - специалист
Точно за този магазин говоря и аз.Но май ще вземам грейкото.18 kw ще са ми твърде много.Новата 18 на Екотата е има.Можеш да я видиш.Изглежда много добре,но и цената е добра :drinkers:
Аз също мислих да взимам Грейко, но понеже искам да пускам и тръби под плочките в кухнята и коридорите + още един радиатор в хола избрах Екото. Логиката ми е, че малко по мощната камина ще работи на по ниска степен и ще влиза по бързо в модулация от където и ще има по голяма икономия на пелети. Като я взема и пусна ела да и хвърлиш едно око и да ги сравним. Между другото към какви пелети си се насочил, аз намерих някаква обява на 360лв тон ч, цеха е някъде покрай безмитна зона. :cool:
filmatoplo - майстор
:) И аз съм ял хляб във Видин 6 месеца през 1988 г бях в школата за механик водачи до кулите на Баба Вида .И -Рози познавам :lol: . Относно Екоспар до скорошния модел няма пружини в тръбите ,за новия модел не знам ще видя дали има,в уписанието пише - автоматична система за почистване (дано да имат предвид пружини) .
nokoniko - специалист
filmatoplo написа:
:) И аз съм ял хляб във Видин 6 месеца през 1988 г бях в школата за механик водачи до кулите на Баба Вида .И -Рози познавам :lol: . Относно Екоспар до скорошния модел няма пружини в тръбите ,за новия модел не знам ще видя дали има,в уписанието пише - автоматична система за почистване (дано да имат предвид пружини) .
В Екоспар/купуван пролетта/ няма пружини, но може и да се сложат. Навих арматурно желязо 6мм. и ефект има. Температурата на на димните газове около 70-85 градуса в зависимост на коя мощност си. Когато отворя да я чистя ще видя вътре как е. https://www.youtube.com/watch?v=JiQILyXzz0Y
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Избор на пелетна камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: