Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте, предстой изграждане на парно в зградата в която живея. Според броя на радиаторите и ребрата на всеки радиатор ми трябва котле с мощност 75kW. Някой може ли да препоръча нещо с подобна мощност? Освен радиаторите, котлето трябва да захранва бойлер за топла вода с обем 800 литра.
LazarGanev - "Велик майстор"
Котел не се избира според броя на ребрата, а според топлозагубите на сградата
n.ganev - майстор
Някои го избират според броят на циглите Ва Брааат :yawinkle:
jabata - специалист
lengarski написа:
Здравейте, предстой изграждане на парно в зградата в която живея. Според броя на радиаторите и ребрата на всеки радиатор ми трябва котле с мощност 75kW. Някой може ли да препоръча нещо с подобна мощност? Освен радиаторите, котлето трябва да захранва бойлер за топла вода с обем 800 литра.
Първо каже какво ще топлиш, и после мисли за мощност. Защото 80 KW, е за около 500 - 600 кв.м. площ (в зависимост от изолацията, и местоположението).
Ако е наистина толкова, то тогава първо си направи един ОВК проект, и споед него кажи колко мощност ти се пада.
zemo - напреднал
jabata написа:
Първо каже какво ще топлиш, и после мисли за мощност. Защото 80 KW, е за около 500 - 600 кв.м. площ (в зависимост от изолацията, и местоположението).
Тука не съм съгласен, със 100 Кв котел отоплявам 1500м2 .
LazarGanev - "Велик майстор"
zemo написа:
jabata написа:
Първо каже какво ще топлиш, и после мисли за мощност. Защото 80 KW, е за около 500 - 600 кв.м. площ (в зависимост от изолацията, и местоположението).
Тука не съм съгласен, със 100 Кв котел отоплявам 1500м2 .
Съгласен съм - с 80кВт могат да се отопляват минимум 1000-1200м2 в зависимост от изолацията. Ма може да иде реч за прогимназия, не знаем :?
andy_forresite - майстор
А ние отопляваме 3х330 кв.м. плюс бар 50 кв.м. с 400 киловата котел и 360 киловата горелка (на газ). Общо 56 стаи с тавани между 3 и 3,60 м височина плюс "музей" на две нива със 120 стола и няколко санитарни възела. ПВЦ дограма без топлоизолация. На първа е 180 kw и пак гасне горелката ... по 20-30 пъти на ден.
Защо се шегувате с човека. Може да пита за 3-етажна къща плюс таванската част. 80 киловата са 20 панелни радиатори 600/1800 и ако има 14-15 от тях плюс 2-3 бойлера, може да си е помислил че му трябват 80 kw [-X
kalin72 - майстор
andy_forresite написа:
А ние отопляваме 3х330 кв.м. плюс бар 50 кв.м. с 400 киловата котел и 360 киловата горелка (на газ). Общо 56 стаи с тавани между 3 и 3,60 м височина плюс "музей" на две нива със 120 стола и няколко санитарни възела. ПВЦ дограма без топлоизолация. На първа е 180 kw и пак гасне горелката ... по 20-30 пъти на ден.
Защо се шегувате с човека. Може да пита за 3-етажна къща плюс таванската част. 80 киловата са 20 панелни радиатори 600/1800 и ако има 14-15 от тях плюс 2-3 бойлера, може да си е помислил че му трябват 80 kw [-X
Анди, никой не се шегува с човека, ама е малко несериозно питането му, без да даде изходни данни. 80 киловата е много сериозна мощност и още по-сериозна цена...та да го предпазим от грешката на много потребители...
jabata - специалист
От една страна човек ще се стопли и без парно като види цената на котела. А после пусне ли го в експлоатация съвсем няма да си помисли човек за парно, защото 80KW котел ще излапа едно чувалче точно за 1 час на максимална мощност :shock:
fox_vt - майстор
И какъв е проблема да се сметне каква мощност трябва по ребрата на радиаторите :?: Щом изобщо има бройка на ребрата и радиаторите значи некой някъде е сметнал вече топлозагубите. Той ганев може и по гънките на керемидите да познае освен по бройката..... Човека е задал конкретен въпрос и конкретно питане, вие го карате да си носи и цялата документация барабар със акт 16 и акта за раждане и копие от подписа му във гражданското.. :-D

Тема "Пелетно котле над 80kW ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: