Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Мощност си трябва особено при по големи обекти че и неизолирани .Имал съм възможност да монтирам големи котли и горелки 70,90,150 киловата и там където съм ги монтирал мощността е била точна тоест щеше да е проблем ако монтирам по малка мощност .Обекта със 150 киловата гори най много 350 кила за денонощие.70-90 киловатовите горят по около 90-150 кг на денонощие ,50-60 киловатова гори около 70-90 кг на денонощие . Съчетание котел горелка също е много важно , примерно Виадрус е много слаб при по голяма горелка върши работа при 20-30 киловата след тази мощност е преразход .Котлите от рода на Пелетерм си заслужават ,имат добро КПД и мощностен диапазон който човека му е нужен .Всичко е строго индивидуално де ,при последния ми обект трябваше да топля три помещения кафета ,кухня ,две стаи и бойлер 200 литра за кухнята .Монтираха се 5 вентилконвектора ,два радиатора и бойлера ,след много мои сметки сложих котел с мощност 70 киловата и горелка 40 киловата модел Бурнит ,в последния момент ми трепна нещо и намалих мощността но предполагам че в големите студове ще работи само на макс .За разход не говорим - колкото толкова.
andy_forresite - майстор
http://eurotherm.org/%D0%BE%D0%BD%D0%BB ... etail.html
Този става ли? От менюто избирате варианта 80 кв - над 10к лева.
шоп - майстор
lengarski написа:
Мощността на търсения от мен котел я сметнах след като събрах общата мощност на всички радиатори, които ще се поставят според проекта за отопление. Отопляемата площ е 600 квадратни метра.
Сградата е стара къща без изолация.

Интересно ми е защо всички хора реагират по един и същи начин "да не се топли прогимназия". Какво е значението на обекта който ще се отоплява? Малка 4 етажна сграда с по един апартамент на етаж не е нещо сензационно.
Нормални жилища с нормални топлозагуби за неизолиран обект

4 имота по 150м2. Даже при топлолюбиви стопани и студена зима мощността може и да не е достатъчна, особено ако някой или всички вържат и бойлери към отоплителната система

Пада се 20 киловата на неизолиран имот от 150м2 с 4 външни стени.

П.П.. Дано имате топломери!
filmatoplo - майстор
Ако работи постоянно ще стига ,ядох попарата веднъж на едно место с монтаж на 20 клв Горелка за два етажа с обща площ 150 кв м ,имаше и стаен термостат и докато запали наново горелката - Температурата пада с 2 гр в стаите .
andy_forresite
благодаря за мнението за котел, ще го погледна.

Относно бюджета .. трудно е да се каже какъв е при условие че не знам какви са цените, но със сигурност не е неограничен.
filmatoplo - майстор
Парите Не дадени за хубав котел ще се дават за пелети.
andy_forresite - майстор
Филме, дали не е по-добре 60-киловатовия? Наистина 80 kw за тази сграда е по-малко рисково от 60, но пък бункерът е 100 кг. Осемдесятката ще изяде бонбоните за около 6 часа, а 60-ката за около 8 часа. Знаеш ли колко е минимумът на 80 и 60?
Без топлоизолация топлото няма да остава за дълго в стаите. Добър вариант за този случай според мен е да се вземат толкова стайни термостати колкото е броят на отделните апартаменти и съответно толкова топломери. Всеки термостат ще командва ел. задвижка за пускане и спиране на горещата вода към радиаторите на всяко домакинство/семейство... там както са жителите. Та от тази гл. точка ако се вземе 80-тката и два от термостатите спрат ползването на отопление в даден момент, дали минимумът на 80-ката ще е достатъчно нисък за да работи за другите два апартамента :? и затова се питам дали не е удачно да се рискува с 60 kw. Но ако минимумът е еднакъв, тогава няма смисъл.
filmatoplo - майстор
:) За скъпи неща става дума ,който е запознат въобще няма да пише или пита тук ,а който тепърва ще си сверява часовника ще се стресне но това са сериозните неща ,евтините са та..ак работа .

Тема "Пелетно котле над 80kW ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: