Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
след неуспешния опит с камера на Прити (MW18) за сравнително евтино отопление на панелен апартамент, съм се насочил към котел на пелети.
За този сезон от ноември до февруари съм изгорил 13 куб. м. дърва - дъб и цер.
Тъй като имам бебе, температурата в помещенията трябва да бъде около 23-24 градуса през деня и около 20 градуса през нощта.

Има няколко условия, които трябва да спазя:
- мястото за монтаж ще бъде 60х130 см, т.е. габаритните размери на котела трябва да са под 60 см;
- необходимата мощност, съдейки по камината е около 20 кв. (отоплявам 86 кв.м. северен панелен апартамент с PVC дограма и без съседи отдолу и отгоре, т.е. все едно къща). Тръбите минават по пода в замазката (предполагам се губи част от топлината в плочата);

Имам инсталирани следните панелни радиатори:
1 бр. 1800х300;
1 бр. 1800х600;
1 бр. 1600х600;
1 бр. 1200х600;
1 бр. 800х600;
1 бр. лира
1 бр. бойлер 80 л.

Предпочитам да взема "някакъв" котел + реторна (всегоривна) горелка, с цел да използвам по-евтини пелети или костилки.

От един склад съм намерил термоглави със седмичен програматор и мисля да ги сложа на всеки радиатор, като така ще се управлява мощността на горелката. Имате ли идея за потенциален разход на пелети на денонощие?
Ако във всяка стая добавя вътрешно климатично тяло, свързано към парното, дали ще има смисъл?

Отворен съм и за други предложения. Доста сериозно се замислям за вариант термопомпа, но не съм запознат с изискванията за монтаж - на някои има вътрешно тяло (тип "бойлер"), а на някои - не виждам...
LazarGanev - "Велик майстор"
То хубу си решил, ама вземи почети малко преди да пишеш! Да не говорим, че тема с такова заглавие отдавна съществува, което още веднъж показва, че не си прочел и 2 реда, а си тръгнал направо с писането. Аз повече няма да пиша в тази тема, призовавам и останалите към същото. Желая ти успех все пак!
n.ganev - майстор
Тука нЕма ли мо/Ъ/дуратори [-o< Колко още теми ще отвориме ?
Ва Брааат - пак едновременно го сдъвкахме завалийката #-o
LazarGanev написа:
То хубу си решил, ама вземи почети малко преди да пишеш! Да не говорим, че тема с такова заглавие отдавна съществува, което още веднъж показва, че не си прочел и 2 реда, а си тръгнал направо с писането. Аз повече няма да пиша в тази тема, призовавам и останалите към същото. Желая ти успех все пак!
Здравейте г-н Ганев, прочетох поне 15 теми, но все пак форумът е за това - да се дават съвети.
Конкретиката е различна, затова е по-удобно да се отвори нова тема, за да се обсъждат само посочените условия, а не 10-15 човека с различна мощност и отопляван обем.

Ако има такова правило - съжалявам, моля темата да бъде преместена!
n.ganev - майстор
Колега, правилата си ги определяме Ние съфорумниците. Просто нещата много се разводняват и някои хора започват излишно да си чешат пръстите по клавиатурите и става един Смях.

Тема "Котел на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: