Най - вълнуващия въпрос зимно време.
emilvtc - специалист
Въпроса ми е как се изчислява разширителен съд и какви работни параметри на системата да се изберат

Става въпрос за водна система за подово отопление, в която е използвана тръба 16х2мм с дължина 1200м.
По мои сметки (ако не греша) количеството на водата в системата е 140литра. Системата е нискотемпературна с максимална температура 40 градуса, като ще се използва термо-помпа като източник на топлина.
Няма да има буферен съд в системата. Къщата е на 2 етажа и хидростатичното налягане е 3-4метра воден стълб.

В нет-а намерих ТАЗИ статия как се смята разширителен съд.

Въпроса ми е какви работни параметри да избера от гледна точка на работните налягания, участващи във формулата за изчисление на разширителния съд ?

Ще ми се да се работи с възможно най- ниските налягания в системата.

Ако избера предварително налягане в разширителния съд 1БАР и предпазен клапан за 2 БАР-а, обема на съда
по формулата от линк-а излиза 4.9литра, като разширението на само на водата в системата от 0 до 40 градуса е 1.55 литра за водна система от 140 литра.

Ако предварителното налягане в разширителния съд е 1.5БАР, и клапан за 2 бар-а, съда се получава 9.8 литров?!?

Какво предварително налягане в съда да избера и какво да е налягането на отваряне на клапана, които е удачно да се изберат?

От гледна точка на живота на разширителния съд (на мембраната в него) - добра идея ли е да се вземе съд със значително по-голям обем от изчисления, или това е глупаво да се прави?
filmatoplo - майстор
:) Продавачката в магазина ще ти даде информация (шегувам се).
emilvtc - специалист
filmatoplo, Като видях в началната страница на форума, че ти си отговорил на въпроса ми се зарадвах, че някой от "бранша" ще отговори. Но като отворих и видях отговора ти - останах без думи ...

Благодарение на инфото от твой пост в друга тема относно това как да се правят инсталациите и запояват медните тръби и фитинги с ниско-температурни припои успях сам да си направя и запоя сам от раз цялата система от медни тръби без никакви проблеми.
Та в тази връзка очаквах друг вид отговор от теб и малко се разочаровах от сегашният ти (е, не че си длъжен да отговаряш смислено по форуми де ...)
Иска да каже, че сметките ти са верни, та да не се притесняваш.
А туй колко ши изкара, при налягания и температури............ми то е ясно.
Колкото по малко вариации в двете посоки и на двете величини, толко по ще ти служи.
Аз си карам трета година на 0.5-1 бар.
Колко струва телефона ти и на колко години го сменяш?
Аз съм сноб и си купувам само табели и не мисля по натам.
Сега да не земеш да се разочароваш и от мен-не че има с ко да съм та впечатлил, де.
Щом си чел Филма и ти е помогнало мнението му, почети още и ще намериш.
Филма е писал и за наляганията и предналяганията.
Успех!
filmatoplo - майстор
:) Извинявай в скоби добавих че е Шега ,зает съм сега със 100 неща.
emilvtc - специалист
Снощи рових из нета и попаднах на Grundfos Ръководство на инсталатора.

Та в него на страници 64-65 има писано малко по въпроса.
Това, което казват е, че предналягането на газа в разширителния съд се определя от:
1. височината на системата;
2. минималното входно налягане на циркулационната помпа
В моя случай височината на системата е 4.5м от най-ниската до най-високата точка.
Ако не греша, това е 4.5м воден стълб или 0.45 bar.

За помпата (не знам още каква трябва да е, но примерно за Нова ALPHA2 XX-60 ) пише:
+75°C 0,005 MPa, 0,05 bar, 0,5 mVS
+90°C 0,028 MPa, 0,28 bar, 2,8 mVS
+110°C 0,108 MPa, 1,08 bar,
10,8 mVS
Ако правилно разсъждавам минималното налягане за помпата трябва да е 0.5м воден стълб или 0.05 bar (поради липса на данни приемам това за +75°C).

Т.е. предналягането в моя случай зависи САМО от височината на системата ми и трябва да е 0.45 bar за система с височина 4.5м.

Т.е. в случая ако избера 0.5 bar предналягане на газа в съда преди пълнене на системата с вода, всичко трябва да е ок. Така ли е ?

Предналягането оказва ли някакво влияние на обезвъздушаването на системата?

Друго, което не ми е ясно е как се пълни системата с вода и как се разбира кога се е напълнила с достатъчно вода?

Ако пълненето се контролира само по налягането в системата, колко трябва да е то?
До колкото си представям нещата - това би зависило и от обема на разширителния съд...

Друго което не ми е ясно е как се определя максималното налягане в системата, за правилно да се избере защитния клапан по налягане?

До колкото си представям - колкото по-преоразмерен е обема на разширителния съд, толкова вариаците в налягането в системата ще са по-малки при различните температури.

Някой може ли да даде инфо по въпроса?
Съдинка 10 литра, с предналягане 0.5 , допълваш от водопровода до налягане от 1 бар, като за всеки случай засечи и водомера.
Ако си успял да сметнеш точно обема на тръболяка, помпа, фитинги, филтри.................ще знаеш колко водичка е влязла в РС. Може да го засечеш и от момента в който мръдне стрелката на водомера от нулата. Станат ли 3-3.5 литра, спираш да пълниш. После си погледни манометъра на колко е залепнал. Като я стоплиш на 40 градуса, топлинни, стрелката няма да се отклони с много.
.....И си монтирай кран с изпускател или и обезвъздушител след отклонението за РС, като не забравиш да го оставиш отворен и да му махнеш врътката.
Ни ма питай от де знам, забрайх!
.....иииииии...много питаш и много са чудиш. Досега да бях си го напрайл.
Успявай по скоро!

Тема "Оразмеряване и избор на разширителен съд" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: