• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Стоян Петришки - специалист
Здравеите пускам тази тема поради предстоящо изграждане на слунчева система за топла вода. Имам много въпроси на които се надявам да получа отговори, мнеия и препоръки за предстоящия монтаж. Като за нчало да разкажа повече за проекта. Имам боилер на 200 литра неръждаем със 2 серпентини на Светлю Шишковкоито смятам да ползвам, като едната серпентина е вързана към пелетен котел а другата е оставена за солара. котелното както и боилера се намират на приземен етаж (мазе)на 5 етажен жилищен бкок, а слънчевите панели трява да се слагат на покрива на блока. Въпросите са, като за начало какви панели да избера , акава помпа ще е необходима , спрял съм се на медни тръби със какъв размер да бъдат и каква дебелина да е изолацията на тръбите. какъв контролер да взема при положение че идеята ми ев във лоши дни без слънце искам контролера да пали котела за доподгряване на водата. Сигурно ще има още въпроси които ще задавам по време на изграждането БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО.
Hursa - майстор
Само за да се раздвижи темата, тъй като по заглавие поне - е доста обща. И като такава ми е любопитна.
Не съм специалист в областта и едва ли ще мога да кажа нещо полезно. Но до колкото разбирам проекта трябва да се реши комплексно - всичките въпроси, които сте поставили са взаимосвързани. Трябва да се започне от някъде – вероятно от въпроса, колко човека ще ползват топлата вода. Само за къпане ли ще се ползва. Слънчевите колектори основно лятото ли се ползват или и пролет, есен и дори зимата.
(И само от любопитство – защо медни тръби? За такива разстояния и още повече за такава денивелация няма ли да излезе доста солено.)
Andri01 - майстор
Стоянчо,напиши това което те интересува,натисни "търсене" и...чети!!!!!!! Има поне 5-6 теми,които ща ти дадат поне на 90% отговор на въпросите ти! Прочети ги и после питай!! НЕ ЧАКАЙ на готово ,някой да ти снесе всичко!!
Стоян Петришки - специалист
Прочетох всички теми които излизат в гугъл, но от тях не можах да разбера как точно трява да се изгради системата за дадената височина. Каква да е изолацията, какви ще са загубите по тръбите, как да се сметне за 200литра бойлер и за дадената височина колко големи и колко на брои панели да се сложат. Топлата вода се ползва през целия ден но най вече вечер след 17 часа.
kalin72 - майстор
Стояне, дрейнбек система ли мислиш да правиш?
Стоян Петришки - специалист
Здравеи калине , още не съм решил какъв тип ще е системата. Искам да разбера кое ще е най удачно за моя случаи, за това не искам да извързвам за да няма после преправяне както стана със котела. Имаш нещо на предвид ли?
grants - специалист
Е как, това според мен е едно от основните неща при избора - типа на система. Бойлера добре си го решил да е 200л ама кой да ти каже какви панели да му сложиш като има много варианти, също и бюджета които си решил да отделиш. Миналата година минах по твоя път, почнах от 0-лата но точно от тук ми станаха ясни повечето от нещата. Четене му е майката, точно в този раздел е пълно с информация - ползвай търсачката :wink:
Стоян Петришки - специалист
По прочетеното из форума и по препоръка на колега от форума се спрях на дреин бег система за тръбите още не съм решил дали ще са медни или неръждаема гофрирана, но размера ще им е ф15 примерно и вътрешен отвор 12-13 мм, Изолацията ще е черна 19 мм и тръбите на каквито и да се спра ще ги намуша във пластмасова водопроводба тръба ф75 примрерно за да са по добре защитени. Във тръбата мисла да пусна и кабелите за датчици и помпата която ще се сложи в таванско помещение под колекторите за да е по близко до колекторите.
шоп - майстор
Помпата може и да не е на тавана. Важното е дрениращият съд да е близко под панелите.
Стоян Петришки - специалист
височината е около 18-20 метра, каква помпа ще трява ако е във мазето. Ако е долу маи ще е по добре че ще мога да е наблюдавам а и по малко кабели ще пускам. А дрениращия съд ще го сложа във таванското под колекторите.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "ИЗРАБОТКА НА СЛЪНЧЕВА СИСТЕМА ЗА ТОПЛА ВОДА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: