• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Май не сте чели достатъчно :wink:

щом дрениращият съд е под колекторите и най слабата и икономична помпа върши работа. Аз карам една дренираща система с 14 ватова помпа :)

Важна е само денивелацията между панели и дрениращ съд
Andri01 - майстор
Прав е Шопа. При спиране на помпата,системата остава пълна до нивото на дрениращия съд. Просто ако е в каратавана,му трябва по добра изолация за зимата.
Стоян Петришки - специалист
Значи ако съм разбрал правилно една помпа грюнфос 25/40 ще ми свърши идеална работа. Искате да кажете че при положение че помпата е в мазето дрениращия съд е 17 метра по нагоре а панелите са още 1.5 метра нагоре спиране на помпата се изпразват само панелите и тръбния път до дрениращия съд ( само 1.5 те метра от системата ). и при пускане на помпата тя трява да преодолее само тези 1.5 метра височина?
Andri01 - майстор
Да,така е! ДС,тръбата до серпентината,серпентината, помпата,помпата и тръбата на горе се явяват скачени съдове. На тези системи това е хубавото,че помпата се самообезвъздушава при пълнене на с-та от към ДС.
kalin72 - майстор
И няма нужда от медни тръби. ППР вършат идеална работа. Или пък тези, ама много пари :)
http://www.thermodesigntotal.com/bg/p/6 ... 0%BD%D0%B0
Стоян Петришки - специалист
неръждаемите ако ги купиш по отделно тръба и изолация излизат доста по евтино
Hursa - майстор
Какви са недостатъците на полипропиленовите тръби за "слънчева система"?
stojan83 написа:
Значи ако съм разбрал правилно една помпа грюнфос 25/40 ще ми свърши идеална работа.
4 метра напор не е ли малко? 1.5 метра от тавана и колекторите, ако ги монтирате под ъгъл обикновено са към два метра. Тръбният път е сравнително дълъг с малък диаметър, вероятно ще има и 2 3 колена - помпата няма ли да работи на предела си?
шоп - майстор
При 2 метра денивелация 4 метра напор на помпата е предостатъчен. Даже помпата може да работи и на по-ниска степен. Имам система със 60 тръби, помпата е с напор 4 метра и 22 вата, но съм я пуснал на 14 вата. И на 9-11 вата мощност съм я пускал, но тогава делата Т то става високо и модулиращият контролер я качва с 5 % нагоре.

При самоизточващата се слънчева система имаме само "стартов" напор. След като водата започне да циркулира ( превърти), помпата работи в облекчен режим. Чисто циркулационен режим.
Hursa - майстор
1.5 м между съда и колектора - предполагам в таванско помещение или въздушната възглавница под покрива. И колектора още около 1.5 м зависи на какъв ъгъл е поставен - сумарно около 3 метра денивелация. А и тръбния път с колената, като се добави. Може би е много.
Полипропиленовите тръби какви недостатъци имат за подобна система?
Стоян Петришки - специалист
Да ти кажа не знам точно мисла че не издържат на температури над 100 градуса. Аз лично не искам да рискувам. Разтоянието ми е доста голямо и не ми се прави повторна инвестиция за тръби труд и така на татък. Предпочитам да дам 200-300 лв повече ама да не ме боли главата. Не твърда че полипропиленовите тръби не вършат работа, но аз не съм сигурен в тях.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "ИЗРАБОТКА НА СЛЪНЧЕВА СИСТЕМА ЗА ТОПЛА ВОДА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: