• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Emoooo - специалист
Здравейте пак.Шопе не искам да споря с никого камоли със специалист като теб.Казах че това,си е мое мнение.Сигурно си притежател на D.B.-система,и ти върши работа нали!?Е аз пък съм със затворена и на мен ми върши работа.Просто си мисля че наклоните на тръбите D.B.съдът и др.фактори,е ми не е ли по-лесно и по-просто,надуй си с-та до определеното налягане.Прекарай си тръбите както ти е удобно.И така загретият флуид да отива директно в серпентината,без излишни(според мен)други съдове.А там в серпентината.Въпрос:при шарено небе нямали да е по-добре със затворена,все пак по-малко количество вода има,нямали да се загрее по-бързо,или пропускам нещо.И второ защо големи брандове като виисман,бош,волф,дедитрих и др.никъде не пишат или дори не споменават за D.B.Или е нещо пак някакво маркетингово трикче.Затова казах че според мен,затворената е със една иде по-добро КПД от DB-ка.И по-лесна за правене.
saraneron - специалист
vrangelov написа:
saraneron написа:
Ха-ха !!! Този отговор е грешен на 99.9% . Значи си е чиста лъжа!Стига си търсил под ДБ системата слон! Колко кислорор има в 5 куб.дециметра въздух.Системата е ЗАТВОРЕНА и този кислород ако се абсорбира на 100% през първото денонощие на работа, остават 5 литра въздух(ОБЕМ) без кислород в продължение на години докато не се отвори системата поради някаква необходимост.Помпата харчела повече, колко повече?Дори не си наясно защо ШОП ти е написал САМО 20 сантиметра напор? Не 300см. както си мислиш а 20см.
Правиш се на много остроумен, ама не успяваш да ме впечатлиш. Като не си се научил как се прави drain back, дано поне да знаеш как се прави ракия на селския казан.
Не си падам по космати дупета така, че спокойно,не те свалям!
шоп - майстор
Emoooo написа:
Сигурно си притежател на D.B.-система,и ти върши работа нали!?

Имам и ДБ система, имам и класическа, имам и два плоски медни селективни колектора, имам и с вакуумни тръби...

Миналата година си поиграх и двата плоски медни, които са един до друг ги вързах единият ДБ, а другият класически. Всичко бе еднакво. Тръби изолаци, помпи, 2 бойлера х120л.... ми няма разлика в добива.
Може би при шарено слънце помпата на ДБ се включва по-рано заради по-малката инертност на системата и прави едно завъртане на водата. Класическата даже може и да не включе, ако дойде облак... Но това е мизерна енергия вкарана от ДБ в бойлера и не я броя.

Развалих установката и даже в момента единият панел стои не работещ.

Наблюдавам работата на всичките и мога да кажа, че за всички има място под слънцето. Затова написах, че според мен ефективността им е еднаква. При константна сл. енергия падаща на м2 не може да има особени разлики. Може да се варира с други елементи: изолация, дължина на тръбен път, наклон...
vrangelov - специалист
Зара,
Не е нужно някой да ме сваля, за да се впечатля от него. Добро впечатление може да ми направи всеки, било то малко дете, възрастен човек, жена или мъж. Аз нямам задни мисли.
Ако все пак те е ударил хормона, можеш да отидеш да пишеш в говорилнята, там ще се заприказвате, заприказвате и... там ще си потърсиш я 20 сантиметра напор, я космато дупе. Гледай да не попаднеш на една кака с брадва, да не ти резне... самочувствието!
шоп написа:
...При константна сл. енергия падаща на м2 не може да има особени разлики. Може да се варира с други елементи: изолация, дължина на тръбен път, наклон...
Какъв ти е добивът от един квадратен метър на година?
шоп - майстор
vrangelov написа:
Какъв ти е добивът от един квадратен метър на година?
Нямам топломер и конкретни цифри не мога да дам.
vrangelov - специалист
Жалко, ако @kuuuuuuul (дано не прекалих с у-тата) се включи може и да даде малко светлина. Мисля, че неговата беше drain back. Ще му пиша да се включи, защото за него знам, че има топломер, а дори и да не му е drain back, а класическа системата, пак ще каже колко добива на година, после все някой с drain back ще сложи топломер и ще сподели. Тогава ще ги сравняваме.
saraneron - специалист
vrangelov написа:
Зара,
Не е нужно някой да ме сваля, за да се впечатля от него. Добро впечатление може да ми направи всеки, било то малко дете, възрастен човек, жена или мъж. Аз нямам задни мисли.
Ако все пак те е ударил хормона, можеш да отидеш да пишеш в говорилнята, там ще се заприказвате, заприказвате и... там ще си потърсиш я 20 сантиметра напор, я космато дупе. Гледай да не попаднеш на една кака с брадва, да не ти резне... самочувствието!
шоп написа:
...При константна сл. енергия падаща на м2 не може да има особени разлики. Може да се варира с други елементи: изолация, дължина на тръбен път, наклон...
Какъв ти е добивът от един квадратен метър на година?
Имаш изчерпателна информация за някой сайтове !!! Защо ли? А тук си доста босичък.Четенето му е майката,а не питането!!!Много време ти отделих!
шоп - майстор
@vrangelov, за да сравняваш две системи или два панела трябва да ги поставиш в идентични условия.

Монтирани един до друг, с еднакви наклони и изложение, еднакъв тръбен път и изолация, две еднакви помпи, работещи на еднакви степени , идентични настройки на контролерите, еднакви бойлери с една и съща начална температура. В началото на теста измих колекторите.

Само в този случай имаме достоверност и ако искаш слагай топломери.

Аз съм правил за една седмица горното сравнение без топломери и разлики в крайната температура на бойлерите нямаше или имаше 0,5-1 градус превес на ДБ системата.

Сега се замислих, че и двете системи бяха пълни с чешмяна вода. Ако класическата е с пропилен гликол, може да загуби още

Може би, не съм сигурен за последното, поросто мисля логично класическата ще изгуби още малко, защото при ДБ флуида се прибира на топло, а в класическата стои на вън. Едно е сутрин да стартираме с флуид 10 градуса, а друго е ако е -10

Но всичко това са мизерни разлики в добива. И двете системи работят горе долу еднакво.
vrangelov - специалист
Много съм скептичен, че drain back може да добива колкото обикновена слънчева система. Хем помпата е същата като на обикновена, хем тръбите не са медни, хем водата, като види жега се прибира на сянка, търсят се все най-евтините панели, които нямат селективно покритие, а накрая какво - имаме същият добив.
При класическата схема няма много място за импровизации и обикновено всичко е изпипано, съответно е редно добивът да е по-висок.
Пишеш, че си сравнил двете системи и добивът е бил еднакъв, вярвам ти, но не забравяй, че стилът на правене на двете системи също е бил еднакъв. Затова би било по-добре да се сравняват две системи правени от различни хора, а топломерът ще е свързващото звено.
шоп - майстор
vrangelov написа:
че стилът на правене на двете системи
Тук засягаш един много важен въпрос: какво е важното при проектиране и изграждане на една сл. система.

Игнорираме панелите. Има и скъпи/евтини, медни/алуминиеви, мат/селективни, плоски/вакуумни. Който и да избереш все ще имаш топла вода. Въпроса е колко месеца в годината не го коментирам.

Та въпроса е как на база даден панел/панели как да изкараме максимално количество топла вода?
1 максимално кратък тръбен път
2 оптимална топлоизолация на тр. път
3 тръбен път с минимален диаметър... Тук е важен баланса. Ако имаме преоразмерени диаметри при шарено и студено време търпим сериозни топлозагуби. При недоразмерен диаметър тръбен път имаме намален дебит, увеличени хидр. загуби и съответно увеличен разход за ел. енергия за циркулация. Възможно е намалената циркулация да предизвика прегряване на панала и недогрев в бойлера
4 оптимална и дори преоразмерена серпентина в бойлера
5 контролер, който има хистерезиси, които позволяват оптимални настройки
6 оптимален монтажен ъгъл
7 чисти абсорбери и стъкла
8 бойлер с минимални топлозагуби
... сигурно има и други параметри, като липса на въздух, течове и т.н., но в момента не се сещам за други основни параметри.

Една от последните ми системи е "полуизточващ се ДБ" с 60 бр вакуумни тръби и неръждаем 650 литров бойлер алпа титан. Идеята за тази система е на колегата от форума Евгений за което съм му много благодарен.

Спазил съм доста от важните принципи. Дрениращият съд е буквално на 50 см по долният край на колектора. Бойлера е на 2 метра под колектора. Изолация и тръбен път оптимални.

Негативното и отвратителното в тази система е контролера Теси...няма как да се регулира диф. разлика на изключване, която е фиксирана на 2 градуса :x :x :x На края на деня се получава 2-3 градуса охлаждане
Не го препоръчвам на никого!!!
Всичко друго е ОК

Прикачен файл

SAM_9145.JPG

Прикачен файл

SAM_9143.JPG

Прикачен файл

SAM_9142.JPG

Прикачен файл

SAM_9140.JPG

Прикачен файл

SAM_9138.JPG
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13

Тема "ИЗРАБОТКА НА СЛЪНЧЕВА СИСТЕМА ЗА ТОПЛА ВОДА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: