• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Снимките са в обратен ред, но дават представа
Дб съда е самоделен от канта за безалкохолно

помпата работи на 14-18 вата
дал съм и схемата на свързване...рядко ползвана при ДБ

Прикачен файл

SAM_9131.JPG

Прикачен файл

SAM_9159.JPG

Прикачен файл

SAM_9149.JPG

Прикачен файл

SAM_9148.JPG

Прикачен файл

SAM_9147.JPG
lov - майстор
шоп написа:
@vrangelov, за да сравняваш две системи или два панела трябва да ги поставиш в идентични условия.

Монтирани един до друг, с еднакви наклони и изложение, еднакъв тръбен път и изолация, две еднакви помпи, работещи на еднакви степени , идентични настройки на контролерите, еднакви бойлери с една и съща начална температура. В началото на теста измих колекторите.

Само в този случай имаме достоверност и ако искаш слагай топломери.

Аз съм правил за една седмица горното сравнение без топломери и разлики в крайната температура на бойлерите нямаше или имаше 0,5-1 градус превес на ДБ системата.

Сега се замислих, че и двете системи бяха пълни с чешмяна вода. Ако класическата е с пропилен гликол, може да загуби още

Може би, не съм сигурен за последното, поросто мисля логично класическата ще изгуби още малко, защото при ДБ флуида се прибира на топло, а в класическата стои на вън. Едно е сутрин да стартираме с флуид 10 градуса, а друго е ако е -10

Но всичко това са мизерни разлики в добива. И двете системи работят горе долу еднакво.
Ако е за идеята имам два свободни топломера но пак няма да станат нещата дори и панелите да се един до друг. А причината е че и на двата трябва да се осигури напълно еднакво черпена на вода. Иначе пак ще идем на разни условности.
Иначе аз съм върл противник на ДБ системите заради термичния шок който се получава в панелите. Не виждам абсолютно никакво предимство освен с по усложненото изпълнение. Май на някой повече му прави кеф като използва непреведеното на български наименование. :)
А и не мога да разбера защо толкова се дърляте кой колко добивал. От една или друга система. Колкото толкова. Щом ви стига значи е добре
vrangelov - специалист
шоп написа:
...
Та въпроса е как на база даден панел/панели как да изкараме максимално количество топла вода?
1 максимално кратък тръбен път
2 оптимална топлоизолация на тр. път
3 тръбен път с минимален диаметър... Тук е важен баланса. Ако имаме преоразмерени диаметри при шарено и студено време търпим сериозни топлозагуби. При недоразмерен диаметър тръбен път имаме намален дебит, увеличени хидр. загуби и съответно увеличен разход за ел. енергия за циркулация. Възможно е намалената циркулация да предизвика прегряване на панала и недогрев в бойлера
4 оптимална и дори преоразмерена серпентина в бойлера
5 контролер, който има хистерезиси, които позволяват оптимални настройки
6 оптимален монтажен ъгъл
7 чисти абсорбери и стъкла
8 бойлер с минимални топлозагуби
... сигурно има и други параметри, като липса на въздух, течове и т.н., но в момента не се сещам за други основни параметри.

Една от последните ми системи е "полуизточващ се ДБ" с 60 бр вакуумни тръби и неръждаем 650 литров бойлер алпа титан...
Този бойлер е супер и няма да имаш проблеми с него, въпреки че използваш drain back, но той е много, много скъп. Мисля, че другите не слагат такива.
Ако позволиш да те допълня - 9. Голям бойлер.
kalin72 - майстор
Аз пък съм противник на по-високата цена на изграждане на "нормалната" система, също и по-сложното й изпълнение - повече компоненти, нужда от помпа за пълнене, опасност от прегряване и други неща, които не са много за направи сам. Както казах, имам напълно работеща система, която ми доставя БГВ. Другото са глупости, според мен - колко повече или по-малко топлина има, колко съм загубил или спечелил, таратанци....имам гореща вода, доволен съм.
Стоян Петришки - специалист
шоп написа:
Снимките са в обратен ред, но дават представа
Дб съда е самоделен от канта за безалкохолно

помпата работи на 14-18 вата
дал съм и схемата на свързване...рядко ползвана при ДБ
Шоп този разширителен съд само със един вход ли е ? не видях друг на снимките.
gnt69 - майстор
kalin72 написа:
Другото са глупости, според мен - колко повече или по-малко топлина има, колко съм загубил или спечелил, таратанци....имам гореща вода, доволен съм.
+1 към мнението на Калин. Аз имам затворена система с 300 литра бойлер и 3 селективни колектора вече 11 години, до сега не ме е предала. Бойлера сигурно е събрал котлен камък но няма да го пипам докато не се продъни. Миналата седмица добавих един UPS KEMOT URZ3405 500 вата хем за колекторите хем за Грейкото. :partyman:
kuuuuuul - майстор
Моята с-ма е отворена с 3бр ал.колектори х180лв=540лв -5.4м2 ,тръбен път 3/4 неръждаемо гофре 25мх4лв=100лв,фитинги и изолация 100лв,помпа вт.употреба 40лв,стойки 40лв напълнена с най евтиния антифриз 15лв или общо 835лв бойлера 200л неръждавейка на Шишков 1750лв. Ето и добива за зима 2016/2017. Ползватели 2 души,а от април вече 3-ма

ДОБИВ сл.колектори + TOK
10.2016 73kw - 15.22lw 7.60lw
11.2016 77kw - 16.07lw 15.50lw
12.2016 67kw - 14lw 7lw
1.2017 44kw - 9lw 3lw
2.2017 98kw - 20.24lw 5.30lw
3.2017 140kw - 29lw 9lw
4.2017 166kw - 34.63lw 2.16lw
138.16лв за 7м. 49.56lw

Прикачен файл

22.5.2017 B200 za 3m.jpg
vrangelov - специалист
Благодаря, kuuuuuuul! Спестил си от ток 138.16 лв. и си похарчил 49.56 лева. Така ли е правилно да се чете? По 20 стотинки ли смяташ тока? Това е за 7 месеца. Имаш ли за една цяла година? Твоята е отворена, но не е самоизточваща се, нали?0

P.S. Сега видях, че има и дадени киловати, не само левове. Пресметнах едно и излезе почти 21 стотинки, както е дневната тарифа.
При всеки цената на енергията, която замества е различна. Едни топлят бойлера на ток, други на газ, трети на пелети.
Последна промяна от vrangelov на вт май 23, 2017 12:45 am, променено общо 1 път.
lov - майстор
Аз съм с един панел по малко от на колегата kuuuuuul и съответно по малък бойлер. Не се познаваме ма сме мислили еднакво при направата. И сметките са точно за най нискобюджетния вариант. Па си работи и си има предостатъчно топла вода да ми задоволява къщата.
gnt69 написа:
..........
+1 към мнението на Калин. Аз имам затворена система с 300 литра бойлер и 3 селективни колектора вече 11 години, до сега не ме е предала. Бойлера сигурно е събрал котлен камък но няма да го пипам докато не се продъни.................
Не се заричай и чукай на дърво, че аз миналата седмица го белих дебелия. :lol: И то точно заради мързел, нехайство и най вече на предоверяване. Поглеждах само дали има достатъчно течност. В другия форум си описах перипетиите с ръжди и антифризи.
lov - майстор
vrangelov написа:
Благодаря, kuuuuuuul! Спестил си от ток 138.16 лв. и си похарчил 49.56 лева. Така ли е правилно да се чете? По 20 стотинки ли смяташ тока? Това е за 7 месеца. Имаш ли за една цяла година? Твоята е отворена, но не е самоизточваща се, нали?
Че от това какво повече показателно очакваш. Дал е резултата от една сравнително тежка зима. И ако се погледне реално 2/3 от разхода за топла вода са му дошли даром и то в най лошия период за соларни системи. Лятото това работи в излишък.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13

Тема "ИЗРАБОТКА НА СЛЪНЧЕВА СИСТЕМА ЗА ТОПЛА ВОДА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: